Sağlık hakkında tüyolar!

Gaz ve Şişkinlik Problemine Doğal Çözüm Önerileri

Gaz ve Şişkinlik Problemine Doğal Çözüm Önerileri
0 1.776

Hepimiz rahatsız edici ve genellikle utanç verici gaz ve şişkinlik yaşadık. Daha önce buna neden olmayan yiyecekler bile aniden karnımızı alt üst edebilir ve bu korkunç semptomlara neden olabilir. Biraz rahatlamaya ihtiyacınız varsa, gaz ve şişkinliği doğal çözüm yolları vardır.

Tabii ki, mümkün olduğunda doğal yoldan gitmenin büyük savunucularıyız. Ayrıca, reçetesiz satılan gaz giderici ilaçlar çok endişe verici. Bu da bizi daha çok doğal olmaya yöneltiyor. Gaz azaltmadaki en büyük isimlerden biri, kendi başına çok fazla endişe duymayan simetikon kullanıyor. Ancak simetikona ek olarak gereksiz ve potansiyel olarak zararlı katkı maddeleri eklerler. Bunlar arasında kalsiyum fosfat tribazik, kolloidal silikon dioksit, dekstroz, aromalar, maltodekstrin, propilen glikol ve soya proteini izolatı bulunur. Bu katkı maddelerinin çoğunun potansiyel olumsuz yan etkileri ve sağlık etkileri vardır.

Öyleyse, bu potansiyel olarak zararlı içerik maddelerini alımımızı azaltmak için reçetesiz satılan ilaçlardan kaçınmamız gerekirse, hangi seçeneklere sahibiz?

Gaz ve Şişkinlik Problemine Doğal Çözüm

Daha Yavaş Çiğneyin

Çoğumuz muhtemelen çocukken yemeğimizi yeterince yavaş çiğnemediğimiz için azarlandık. Annem her zaman en iyisini bilir, değil mi? Yemeğinizi yavaşlatarak ve iyi çiğneyerek sindiriminizde gözle görülür bir fark yaratabilirsiniz. Çoğu zaman sindirilmemiş yiyecekler gaza neden olabilir. Ancak yemeğinizi iyi çiğneyerek sindirim sürecine yardımcı olursunuz. Vücudunuzun işini yapmasına yardımcı olmanın kolay bir yoludur.

Gaz ve Şişkinlik Problemine Doğal Çözüm
Gaz ve Şişkinlik Problemine Doğal Çözüm

Sindirim Enzimlerini Alın

Enzimler, gazı ve şişkinliği azaltma yardımcı olmanın harika bir yoludur. Mideleri alt üst ettiği bilinen bazı gıdalar için daha iyi olan bazı enzimler vardır. Besinlere özgü sindirime yardımcı olan enzimleri vardır. Fasulye, sebze ve süt ürünleri ve genel hazımsızlık gibi sorunlar. Yağları sindirmekle mücadele eden insanlara yardımcı olacak ürünleri bile var. Sundukları daha gıdaya özgü ürünlerin ve ürünlerinin gaz ve şişkinliğin azaltılmasına nasıl yardımcı olduğuna dair şu dökümü sağladılar:

Fasulye ve Sebzeler: Alfa Galaktosidaz

Fasulye ve sebzeler, vücudumuzun parçalamakta güçlük çektiği karmaşık karbonhidratlar içerir. Alfa galaktosidaz içeren takviyeler alarak, bu karmaşık karbonhidratları kolayca sindirilebilir şekerlere dönüştürmek için ihtiyaç duyduğunuz takviyeleri alabilirsiniz.

Laktoz/Süt Ürünleri: Laktaz

Çoğumuz için gaz ve şişkinliğimiz laktoz intoleransından kaynaklanır. Laktozu parçalayan enzim olan laktazı yapma yeteneğimiz yaşlandıkça azalır. Bu nedenle takviye, birçok insan için harika bir seçenektir.

Yağ: Lipaz

Sevdiğimiz ve elde etmesi kolay olan yiyeceklerin ne kadar yüksek yağlı olabildiği ile şimdi yağdan her zamankinden daha fazla sindirim rahatsızlığı yaşıyoruz. Lipaz bu semptomları hafifletebilir. Enzimler çok etkili olabilir ve kesinlikle denemeye değer!

Aralıklı Oruç

Yiyecek alımınızı azaltarak, vücudunuzun yiyecekleri sindirmek için yapması gereken işi azaltabilirsiniz. Bazı öğünleri keserseniz, yemek yediğiniz zamanlarda yine de dikkatli bir şekilde yemenizi öneririz. Sağlığınız için yararlı olmayan ve rahatsızlığa neden olabilecek yiyeceklerle vücudunuzu bombardımana tutmayın.

Bir Yemek Günlüğü Tutun

Yukarıda sayılanların hepsini yapsanız bile sizi mutsuz edecek yiyecekler var. Bir yemek günlüğü tutmak, ne yediğinizi takip etmenize ve nasıl hissettiğinizi kaydetmenize olanak tanır. Bu, özellikle tetikleyici gıdaların ne olduğunu anlamaya çalışıyorsanız iyidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.