Sağlık hakkında tüyolar!

Soğuk Havalarda Eklem Ağrısı

Soğuk Havalarda Eklem Ağrıları
0 83

İlkbahardan sonbahara kadar dışarıda terlemeyi seviyor ama kazak havası tam etkisini göstermeye başlayınca tutkunuzu kaybediyorsanız, yalnız değilsiniz. Günlerin sadece daha kısa değil aynı zamanda daha soğuk olduğu bir zamanda dışarıda çalışmaya devam etmek için motivasyon bulmak zor olabilir. Aniden, sabahları bisikletinize atlamak için zıplamak yerine erteleme düğmesine basarsınız ve öğlen koşuları, soğuk ev ofisinizde ısınmanıza yardımcı olmak için çay saatine dönüşebilir.

Osteoartriti olan kişilerin, havanın ağrılarını etkilediğine inandıklarını göstermektedir. Ayrıca, daha düşük sıcaklıklar, artriti olmayan kişilerde özellikle dizlerde ve kalçalarda eklem ağrısı, şişme ve rahatsızlığı tetikleyebilir. Koşmaya, yürümeye ve bisiklete binmeye veya sevdiğiniz her türlü açık hava aktivitesini yapmaya devam edebilmek için soğuk hava eklem ağrısı yönetmeyi ve hatta önlemeyi öğrenebilirsiniz.

Eklemlerim Kışın Neden Ağrıyor?

Soğuk hava ile artan eklem ağrısı ve sertliği arasında açık bir bağlantı var. Bir çalışmada, sıcaklıktaki her 10 derecelik düşüş diz ağrısındaki artışla bağlantılıydı.  Ancak bunun neden olduğu çok açık değil. Bir teori, dolaşımın azalmasıdır – soğuk olduğunda, kanımız çevreden kalp ve akciğerler gibi önemli organlara hareket eder. Bu, eklemlerden biraz sıcaklık alarak daha sert hissetmelerine neden olur.

Soğuk Havalarda Eklem Ağrısı
Soğuk Havalarda Eklem Ağrısı

Başka bir teori barometrik basınçla ilgilidir. Osteoartritli kişilerde eklemdeki kıkırdak aşınır ve altındaki sinirler açığa çıkar, bu sinirlerin basınçtaki değişiklikleri yakalayabileceğini ve aynı zamanda vücudun iltihaplı bölgelerinin – örneğin romatoid artriti olanların eklemleri gibi – barometrik basınç düşük olduğunda daha fazla şişebileceğini ekliyor. Hepsi ağrı ve rahatsızlığa neden olur.

Veya kışın daha az aktif olma eğiliminde olabiliriz – çimleri biçmemize gerek yoktur ve soğuk ve sert hava genellikle bizi kanepede tutar. Farkında olmasak bile, genel olarak herhangi bir hareket eklem sertliğini ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Çoğu zaman, eklemlere ve sertliğe yardımcı olan bu aktiviteleri kışın daha az yapıyoruz. Bu eklem rahatsızlığı herkesin başına gelebilse de, ağrıya daha duyarlı olan, osteoartriti olan veya diyabet, kalp hastalığı ve astım gibi sizi genellikle daha az aktif hale getiren rahatsızlıkları olan kişiler soğuk hava eklemlerine daha duyarlı olabilir.

Eklem Ağrısı Nasıl Önlenir?

Dışarısı soğukken eklem ağrısı korkusunun sizi aktif olmaktan alıkoymasına izin vermeyin. Yürümek veya sabit bir bisiklete binmek gibi düşük etkili aktiviteler bile kan akışını ve eklemlerin sıcaklığını artırabilir ve sertliği azaltabilir. Ağrılardan endişe ediyorsanız, birkaç şey eklem ağrısını gidermeye veya şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir.

Doğal olarak, içeride egzersiz yapabilirsiniz. İlhama ihtiyacınız varsa, çevrimiçi olarak çok sayıda ücretsiz ev egzersizi bulabilirsiniz.  Ama evden çıkmak istiyorsanız, önce üstünüzü giyin. Antrenmanlarınızı kışa karşı korumak için bu ipuçlarını kullanın. Ardından, artritiniz varsa, egzersiz yapmadan önce etkilenen ekleminizde en fazla 20 dakika boyunca bir ısı yastığı kullanmayı düşünün. Sıcak olduğunuzda, bölgeye daha fazla kan akışı olur, bu da eklemleri daha geniş ve daha özgür ve daha iyi hareket ettirebilir hale getirir. Ardından, artritiniz olsun ya da olmasın, en az beş dakika dışarıda ısının, böylece vücudunuz tam anlamıyla ısınır. Dinamik esneme önerir (örneğin, bacağınızı ileri geri ve yan yana sallamak ve kıçınızı tekmeliyormuş gibi dizinizi öne ve sonra geri getirirken yerinde yürümek gibi). Bu, vücudunuzun sıcaklığa uyum sağlamasına yardımcı olacaktır.

Ayrıca hava durumuna da dikkat etmeye çalışın. Bu konuyu inceleyen bazı kişiler, eklem ağrısı riskini artıran şeyin sıcaklık değil, sıcaklıktaki değişiklik olduğunu düşünüyor. Tahminde büyük bir değişiklik fark ederseniz, bir katman eklemeyi veya çıkarmayı veya yıl boyunca genellikle şortla koşsanız bile pantolon giymeyi düşünün.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.