Sağlık hakkında tüyolar!

Tansiyonunuzu Doğal Olarak Düşürmenin Yolları

Tansiyonunuzu Doğal Olarak Düşürmenin Yolları
0 170

Yüksek tansiyon genellikle sessiz katil olarak adlandırılır ve bunun iyi bir nedeni vardır. Hiçbir semptomu yoktur. Yüksek tansiyonu olanların (hipertansiyon da denir), sadece yarısının tansiyonu kontrol altındadır.

Egzersiz yaparken, stresli bir durumdayken veya kafein içerken olduğu gibi kan basıncının geçici olarak yükselmesi normaldir. Bununla birlikte, kan basıncı standart 120/80’den sürekli olarak yüksek olduğunda, kalp krizi, felç, böbrek hastalığı, kalp yetmezliği ve görme kaybı dahil olmak üzere çok sayıda sağlık sorununa neden olabilir.

Kan Basıncını Düşürmenin Anahtarları

Yüksek tansiyonu kontrol altına almak hayati önem taşır ve bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Doktorunuz reçeteli ilaçlar önerebilir. Sağlık geçmişinize ve kan basıncı numaralarınıza bağlı olarak doktorunuz, ilaçlar yerine veya ilaçlara ek olarak kan basıncınızı yönetmenin doğal yollarını da önerebilir.  Bu doğal yöntemler ayrıca yüksek tansiyon geliştirme riskini azaltmak için önleyici tedbirler olarak kullanılabilir:

  • Sağlıklı bir diyet yemek önemlidir. Sodyum, şeker ve işlenmiş gıdaları kesmek faydalıdır. Daha fazla potasyum, taze meyve, sebze, balık ve az yağlı süt ürünleri yemek de faydalıdır. DASH (Hipertansiyonu Durdurmak için Diyet Yaklaşımları) Diyeti, kan basıncını düşürmeye yardımcı olan bir beslenme planı hakkında kılavuzlar sağlar. Sağlıklı bir kiloyu korumak faydalıdır çünkü kan basıncı kilo alımı ile artar. 10 kilo vermek kan basıncınızın düşmesine yardımcı olabilir. Yukarıda bahsedilen DASH Diyeti de harika bir sağlıklı beslenme programıdır ve kilo vermeye yardımcı olabilir. Özellikle aerobik egzersizle birlikte düzenli egzersiz yapmak, kalbinizi daha güçlü ve daha verimli hale getirir. Bu, arterlerinize daha az kuvvet uygular ve bu da kan basıncını düşürür.
Tansiyonunuzu Doğal Olarak Düşürme
Tansiyonunuzu Doğal Olarak Düşürme
  • Yeterli uyku almak yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Uyuduğunuzda kan basıncınız doğal olarak düşer. Bununla birlikte, çoğu yetişkin Amerikalı, gecelik önerilen minimum yedi saatlik uykuyu alamamaktadır. 
  • Sigaradan kaçınmak yardımcı olur. Sigara içtiğinizde, kan basıncınızı geçici olarak yükseltirsiniz. Uzun vadede, arterlerde yüksek tansiyonla ilişkili plak birikimini de artırırsınız. Sigara içilmemesini ve pasif içiciliğe maruz kalmaktan kaçınılmasını önermektedir. Çok fazla alkol almaktan kaçınmak, kanda yüksek tansiyona yol açabilecek yüksek yağ veya trigliserit düzeylerinin olasılığını azaltır. Amerikan Kalp Derneği, eğer içerseniz, bunu ölçülü olarak yapmanızı önerir. Kadınlar için bu, günde ortalama bir içki, erkekler için günde iki içki anlamına gelir. Stresi etkili bir şekilde yönetmek, kan basıncını yükseltebilecek uzun süreli gerginlik nöbetlerini azaltır. Herkes bazen stres hisseder ve bu gerginlik geçici olarak tansiyonu yükseltir. Bu gerilim uzadığında, kan basıncı yüksek kalabilir. Beklentileri değiştirmek, minnettarlık uygulamak ve yok etmek için öz bakımı kullanmak gibi sağlıklı alışkanlıklar kullanmak hayati önem taşır.

Bir Tedaviden Daha İyi Ne Olabilir?

Önlemenin tedaviden daha iyi olduğunu unutmayın. Yüksek tansiyonu önlemek için sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek çok önemlidir. Hipertansiyon yeterince teşhis ve yetersiz tedavi edilmektedir, bu nedenle bir sağlık uzmanıyla düzenli randevular hipertansiyonun erken teşhisi için anahtardır.

Sayılarınızı ve tedavi hedeflerinizi bilmek, teşhis edildikten sonra yüksek tansiyonu kontrol altına almanın ilk adımıdır. Reçeteli ilaçlarınız varsa, bunları düzenli olarak almak çok önemlidir. Tansiyonunuzu düşürmek için birkaç doğal adım, ilacınızın etkilerini artırabilir veya sizi ilaçsız daha iyi bir sağlık yoluna sokabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.