Sağlık hakkında tüyolar!

Yoga Stresi Azaltır Mı?

Yoga Stresi Azaltır Mı
0 63

Yoga yapanlar, sözde faydaları hakkında konuşmayı severler, peki bilim ne diyor? Yoga bir tür doğal stres giderici midir? Yoga stres hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Yoga Nedir?

Yoga, Asya’da binlerce yıldır öğretilen bir egzersiz şeklidir. Vücudu güçlendirmek ve esnekliği artırmak için tasarlanmış çok çeşitli farklı duruşları içerir. Bu pozisyonlardan bazıları Hint isimleriyle bilinirken, diğerleri tercüme edilmiştir veya “aşağı bakan köpek” veya “güvercin” gibi daha açıklayıcıdır.

Yıllar geçtikçe, giderek daha fazla insan yoganın faydalarını deneyimledikçe, aktivite hippiler için niş bir hobi olarak düşünülmekten tıp kurumları tarafından sıkıca benimsenmeye başladı. Yüksek tansiyon, kalp hastalığı, ağrı ve sızılar, depresyon ve stres ile ilgili yardım için yoga önermek için kanıtlar olduğunu bile söylüyor.

Yoga Stres
Yoga Stres

Stres İçin Yoga

Hangi türü seçerseniz seçin, ister restoratif yoga ya da Bikram yoga (terlemeyi aktif olarak teşvik etmek için sıcak bir odada yapılır) gibi daha aktif bir şey olsun, stresten kurtulmak için yoga hayatları boyunca çoğu insan için harikadır. Ayrıca, özellikle kronik stresle uğraşırken, stres yönetimi için gereken daha geniş araç setinde güçlü bir araçtır.

Yoga ayrıca birkaç kutuyu işaretler: birkaç NHS tavsiyesi saymak gerekirse egzersiz, insanlarla tanışma ve kişisel bakım.

Yoga Neden Stres İçin Bu Kadar İyi Çalışıyor?

Kısacası, yoga sinir sisteminizi düzenlemeye yardımcı olabilir. Stres tepkisi, baş ağrısından kas ağrılarına ve uyku sorunlarına kadar vücutta her türlü gerginliğe neden olur. Bir yoga dersi, sizi daha mutlu ve rahat hissettirecek endorfin salgılayan aktif olmayı içerir.

NHS ayrıca, her tür fiziksel aktivitenin zihnin netleşmesine ve algılanan sorunlara bakış açısına yardımcı olabileceğine ve bunların her ikisi de stres yaşıyorsanız sorunlu hale gelebileceğine dikkat çekiyor.  Pek çok insan farkında bile olmadan strese girer.

Kaygı İçin Yoga

Kaygı, stresle yakından ilişkili bir durumdur. Anksiyetenin temel özelliklerinden biri aşırı endişedir, bu nedenle yoganın bedene, nefes almaya, meditasyona ve fiziksel aktiviteye odaklanmasının anksiyete hastaları için olumlu bir etkisi olabileceği açıktır.

Uyku İçin Yoga

Sabahları yoga yapmayı seçen birçok insan, onlara büyük bir enerji artışı sağlayabileceğini bildiriyor. Bununla birlikte, aktivitenin gevşeme, rahatlama ve dolayısıyla uyku için faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.