Sağlık hakkında tüyolar!

Daha İyi Bir Uyku İçin Yapabileceğiniz 6 Şey

İshale Ne İyi Gelir
0 100

İyi bir uykunun faydaları saymakla bitmez. Dinlendirici bir uyku ile günlük hayatın koşuşturmacasında harcadığımız enerjiyi toplayıp stres ya da yorgunluk gibi hayat kalitemizi düşüren faktörlerden kurtulabiliriz. Fakat, iyi bir uyku her zaman mümkün olmayabiliyor; zaman zaman gerek dış faktörler gerek başka sebepler ile uykumuz bölünüyor ve sabah kendimizi sanki hiç uyumamışçasına yorgun bulabiliyoruz. Deliksiz bir uyku çekmek istiyor ancak her seferinde uykunuzu alamadan uyanıyorsanız bu yazı tam da size göre.

1.    Uyku Düzeninize Sadık Kalın

Hepimiz zaman zaman uyku düzenimizi bozmaya meyilliyizdir. İş, okul ya da günlük hayatımızdaki bazı olaylar yüzünden uyku düzenimizi rayından çıkarabiliriz. Bu da bize dinlendiricilikten uzak, sağlıksız bir uyku ile geri döner. Dolayısıyla, ne olursa olsun hiçbir şeyin sağlığınızdan daha değerli olmadığının bilincinde kalarak uyku düzeninizi yoluna koymaya çalışın.

2.    Yiyip İçtiğiniz Şeylere Dikkat Edin

Yatağa ne aç ne de tıka basa yemiş bir halde girin. Genellikle uyumadan önceki bir-iki saatlik sürede ağır yiyecekler yememeye çalışın. Yatmadan önce alkol, kafein ya da nikotin almak da uykunuzu alamamanıza sebep olabilir.

3.    Uyuduğunuz Ortamın Rahat Olması Gerektiğini Unutmayın

Uyumadan önce odanızın rahat olduğundan, uykunuz sırasında sizi rahatsız edebilecek hiçbir şeyin olmadığından emin olun. Dış etmenler uykuya tam olarak dalamamanıza ve dinlendirici bir uyku alamamanıza sebep olabilir.

4.    Şekerlemeleri Azaltın

Gün içinde kısa aralıklarla uyuma gibi bir alışkanlığa sahip olabilirsiniz. Şekerleme adını da verdiğimiz bu uyku tarzının uyku düzeninizi sekteye uğratabileceğini, bunun da geceleri uyuduğunuzda daha az dinlenmiş bir şekilde uyanmanıza sebep olabileceğini unutmayın.

5.    Daha Fazla Hareket Etmeye Çalışın

Sporun faydaları da tıpkı uykunun faydaları gibi saymakla bitmez. Peki, bu iki aktivitenin aslında birbiriyle yakından alakalı olduğunu söylesek? Spor yapmak vücudunuzda biriken fazladan enerjiyi atıp geceleri daha iyi bir uyku uyumanıza sebep olur. Bunun yanında, spor dışında fiziksel aktiviteler ile de enerjinizi atıp deliksiz bir uykuya kavuşabilirsiniz.

6.    Stresten Uzak Durmaya Çalışın

Az uyku strese sebep olabilir, bunun yanında aşırı stres de uykusuzluğa yol açar. Bu sebeple meditasyon ve benzeri yöntemler ile stresinizi azaltmaya, hatta mümkünse stres faktörlerini hayatınızdan çıkararak stresten tamamen kurtulmaya çalışın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.