Sağlık hakkında tüyolar!

Alkali Su Nedir? Alkali Suyun Faydaları Nelerdir?

Alkali Su Nedir? Alkali Suyun Faydaları Nelerdir?
0 510

Su yaşamın temel bir bileşenidir, bu nedenle kişinin tükettiği suyun kalitesinin sağlığını iyi ya da kötü yönde etkileyebileceği mantıklıdır. Bu nedenle birçok insan alkali suya yönelmektedir; bu tür su, insan vücuduna normal musluk suyu veya filtrelenmiş sudan daha iyi beslenme ve hidrasyon sağlama avantajları nedeniyle popüler hale gelmiştir.

Temel bilgilerle başlayacak olursak, alkali su pH seviyesi yedinin üzerinde olan her türlü sudur, bu da onu ‘alkali’ veya ‘bazik’ aralığına sokar. Bu, genellikle altı ila yedi arasında bir pH seviyesine sahip olan normal musluk veya filtrelenmiş suyun aksine; bu, ‘nötr’ veya ‘alkali olmayan’ bir pH’ı gösterir. Nötr sudan daha yüksek bir pH değerine sahip olan alkali su çeşitli avantajlara sahiptir.

Alkali Suyun Faydaları Nelerdir?

Her şeyden önce alkali su içmek, vücudun genel pH seviyesini dengelemeye yardımcı olabileceğinden, insan vücudundaki asitliği nötralize etmeye yardımcı olabilir. Bu, birçok insanın sıklıkla işlenmiş gıdalar, kafein ve vücudun asitlik seviyelerinin yükselmesine neden olabilecek diğer şeyleri içeren asitleştirici diyetine karşı bir tür denge görevi görür. İnsanlar alkali su içerek vücudun pH seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir, bu da daha iyi bağışıklık ve genel sağlık ile sonuçlanır.

Alkali Su Nedir
Alkali Su Nedir

Alkali suyun bir diğer önemli faktörü de genellikle daha yüksek miktarda mineral içermesidir. Bunun nedeni suyun kalsiyum, potasyum, sodyum ve diğer eser mineraller gibi maddelerle alkalize edilmiş olmasıdır. Bu mineraller vücuda ekstra besin sağlar ve kalsiyum gibi bazıları da ek hidrasyon sağlayabilir. Ek olarak, birçok insan alkali su tüketimine katıldığında enerji seviyelerinde iyileşme yaşayabilir. Kilo verme sürecine dahil olan kişiler de hedeflerine yardımcı olması için alkali suya yönelmektedir. Bunun nedeni, alkali suyun vücudun daha tok hissetmesine ve metabolizmayı artırmasına yardımcı olarak yağ depolarının serbest bırakılmasına ve vücut ağırlığının daha iyi korunmasına izin vermesidir.

Sonuç olarak, alkali su dünya çapında sağlık bilincine sahip birçok birey için popüler bir seçim haline gelmiştir. Bu su türü normal sudan daha yüksek bir pH değerine sahiptir ve genellikle daha iyi hidrasyon ve bağışıklık sağlayan daha fazla mineral ve elektrolit içerir. Ayrıca, vücuttaki asitliği nötralize etmeye yardımcı olarak alkali su, enerji seviyelerinin artmasına ve kilo kaybının iyileşmesine katkıda bulunabilir. Tüm bu faktörler göz önünde bulundurulduğunda, alkali su daha sağlıklı ve daha dengeli bir yaşam tarzı oluşturmaya yardımcı olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.