Sağlık hakkında tüyolar!

Astım Türleri

Astım Türleri
0 53

İnsanlar genellikle “astımı” bir tür solunum bozukluğu için genel bir terim olarak kullanırlar. Ancak, her biri kendi tetikleyicilerine sahip birçok farklı astım türü vardır. Astımı olan kişiler için, durumlarıyla ilgili ayrıntıları bilmek önemlidir. En yaygın bronşiyal astım türleri bazıları aşağıda açıklanmıştır.

Yetişkin Başlangıçlı Astım

Astımı olan birçok kişi bu hastalığa sahip olduğunu çocukken öğrenir. Bazılarında ise astım belirtileri yetişkinliğe kadar ortaya çıkmaz. Bu durum, yaşamlarının ilerleyen dönemlerine kadar farkında olmadan tetikleyicilerinden kaçındıkları için olabilir. Ya da bazı durumlarda, solunum yolu enfeksiyonu gibi bir durum onları geçmeyen bir öksürükle baş başa bırakır ve astım teşhisi konur.

Alerjik Astım

Alerjiler ve astım arasında genellikle bir bağlantı vardır. Toz, evcil hayvan tüyü ve polen gibi alerjenler bazı kişilerde astım atağını tetikleyebilir. Alerjik astımın nefes almada zorluk, hırıltılı solunum, öksürük ve göğüste sıkışma gibi belirtileri vardır.

Astım Türleri Nelerdir
Astım Türleri Nelerdir

Egzersize Bağlı Astım

Egzersize bağlı astımın tetikleyicisi fiziksel efordur. Genellikle astımlı kişilerde egzersiz yaptıklarında semptomlarda artış görülür. Ancak elit sporcular gibi başka türlü astım semptomları olmayan bazı kişilerde egzersiz yaptıklarında semptomlar ortaya çıkar. Bu durum genellikle egzersize başladıktan sonraki 20 dakika içinde ortaya çıkar. Nefes almada zorluk, öksürük ve hırıltılı solunum gibi belirtiler egzersiz bittikten sonra birkaç dakika daha kötüleşir.

Alerjik Olmayan Astım

Alerjik olmayan astımı olan kişiler için tetikleyiciler alerjenlerle ilgili değildir. Bunun yerine, hasta olmak, aşırı hava koşulları ve stres gibi sorunlar astım krizine neden olma eğilimindedir. Egzersiz, bazı gıda katkı maddeleri ve ilaçlar da tetikleyici olabilir.

Öksürük Varyantlı Astım

Sinüzit, geniz akıntısı ve diğerleri gibi birçok durum inatçı bir öksürüğe neden olabilir. Ancak öksürüğün geçmediği bazı durumlarda, bunun nedeni bazı insanların öksürük tipi astım olarak adlandırdığı durumdur. Başka bir hastalıkla ilişkili görünmeyen bir öksürüğünüz varsa doktorunuza görünmeniz önemlidir.

Mesleki Astım

İşyerindeki tetikleyiciler astıma neden olabilir. Sadece çalıştığınız günlerde nefes almakta zorlanıyorsanız, sorun bu olabilir. Mesleki astım, boyacılar, kuaförler, ahşap işçileri, hemşireler ve çiftçiler gibi belirli işçi türlerinde daha yaygındır. Bu tür astımı olan kişilerde diğer astım türlerinde yaygın olan hırıltılı solunumdan ziyade göz tahrişi, tıkanıklık, burun akıntısı ve öksürük görülür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.