Sağlık hakkında tüyolar!

Astımlı Çocukları COVID-19’dan Koruma

Astımlı Çocukları COVID-19'dan Koruma
0 19

Doktorların COVID-19 hakkında bildikleri hala ortaya çıkıyor, ancak uzmanlar astımı olan çocuklar, enfekte olmaları durumunda astımı olmayan çocuklara göre daha ciddi hastalık riski altında olduğunu düşünüyor. Onları korumaya yardımcı olmak için, çocuğunuzun önleyici astım tedavilerini (bir inhaler gibi) düzenli olarak kullandığından emin olun ve polen ve strese maruz kalma gibi tetikleyicileri azaltmak için çok çalışın. Bunu yapmak, çocuğunuzun COVID-19’dan ciddi enfeksiyon kapma riskini azaltır.

Bir pandemi boyunca düzenli kontrollere ayak uydurmak her zamankinden daha önemlidir – özellikle astımı olan bir çocuk için. Doktor muayenehaneleri, ihtiyatlı hijyen rejimleri uyguladıkları için ziyaret edilecek en düşük riskli yerler arasındadır. Ev dışında olma endişesi olan aileler için sanal randevular da mevcuttur.

Astım Alevlenmelerini Azaltma

Yerel olarak alıştığımız hava – sıcak, nemli ve genellikle polen tarafından daha da kötüleşiyor – astımı tetikleyebilir. Mümkün olduğunda, çocuğunuz hem sıcaklık hem de polen sayısı daha düşük olduğunda dışarı çıkmalıdır. Her yaştan birçok insanın mücadele ettiği stres de alevlenmelere neden olabilir, bu nedenle çocuğunuzun stres atması için sağlıklı çıkış noktaları bulmasına yardımcı olmak için elinizden gelenin en iyisini yapın.  En önemlisi, bakım ekibiniz aksini önermedikçe çocuğunuza reçeteli ilaçlarını vermeye devam edin.

  • En az bir aylık ilaç (inhaler, nebulizatör) bulundurun. Yedekleri önceden sipariş etmek için sigorta sağlayıcınıza ve eczanenize başvurun.
  • Günlük bir ilaç programı yapın ve ona uyun.
  • Çocuğunuz için bir astım eylem planı oluşturun ve onun aşina olduğundan emin olun.
  • Çocuğunuz bir inhaler kullanıyorsa, onu rahat kullandıklarından emin olun ve gerekirse tıbbi ekibinizden tazeleme gösterimi yapmasını isteyin.
  • Günlük aktivite önemlidir ve polen sayısı düşük olduğunda ve sıcaklıklar çok yüksek olmadığında çocuklar formda kalmalıdır, bu da stres ve alevlenme risklerini azaltacaktır.

Çocuğum Hasta Olduğunda Ne Yapmam Lazım?

Çocuğunuz astım semptomları ve ateş ile hastalanırsa, doktorunuza başvurmalısınız. Sahip oldukları semptomlara bağlı olarak, çocuğunuz evde tedavi edilebilir veya muayene edilmesi gerekebilir, belki de göğüs röntgeni veya COVID-19 kontrolü gibi bir test gerekebilir. Astımlı ve COVID-19’lu (belirtileri olan) bir çocuk için en olası erken yararlı tedavi, bir steroid ilacıdır.

Astımlı Çocuklar COVID-19'dan Koruma
Astımlı Çocuklar COVID-19’dan Koruma

Astımlı Çocuğum Maske Takmalı Mı?

Maskeler, COVID-19’un yayılmasını azaltmaya yardımcı olmak için önemli bir önleyici tedbirdir ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre en çok sosyal mesafenin zor olduğu durumlarda gereklidir. Tüm çocuklara sosyal mesafeyi nasıl düzgün bir şekilde koyacakları, ne zaman maske takacakları ve sık sık el yıkamayı nasıl yapacakları öğretilmelidir. Bununla birlikte, çocuğunuzun astımı varsa, sıcak havalarda veya polen yüksek olduğunda yüzünü örterken ekstra dikkatli olmaları gerekebilir. Egzersiz astım hastaları için çok önemli olduğundan ve koşma gibi fiziksel aktiviteler sırasında maske takmak nefes almayı zorlaştırabileceğinden, astımı olanların kalabalıktan kaçınarak parkurları, parkları ve oyun alanlarını az kişiyle aramasını tavsiye ediyor. Maske protokolü için diğer uyarlamalar şunları içerir:

  • Özellikle uzun bir süre boyunca düzgün bir şekilde maske takamayacak olan daha küçük çocuklar için, kuyrukta beklemek veya otobüs durağında olduğu gibi diğerlerinden altı metrelik bir mesafeyi korumanın zor olduğu durumlarda maskelere öncelik verilebilir.
  • Plaj veya havuz gibi ıslanabilecekleri yerlerde maske takılmamalıdır. Islak maske nefes almayı zorlaştırır ve etkisizdir. Bunun yerine, yüzücüler sudayken diğerleriyle fiziksel mesafeyi korumalıdır.

Maskeler aşağıdaki kişiler tarafından kullanılmamalıdır:

  • İki yaşından küçük çocuklar
  • Nefes almakta güçlük çeken herkes
  • Bilinci yerinde olmayan, hareket kabiliyeti olmayan veya maskeyi yardımsız çıkaramayacak durumda olan herkes
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.