Sağlık hakkında tüyolar!

B17 Vitamini (Laetril) Nedir? Hangi Gıdalarda Bulunur?

B17 Vitamini (Laetril) Nedir?
0 333

Laetrile veya amigdalin olarak da bilinen B17 Vitamini, alternatif bir kanser tedavisi olarak yaygın bir şekilde pazarlanan bir maddedir. Bununla birlikte, etkinliği bilimsel topluluk içinde hala tartışılmaktadır ve bazı çalışmalar yüksek dozlarda toksik olabileceğini öne sürmüştür.

B17 Vitamini (Laetril) Hangi Gıdalarda Bulunur?

B17 Vitamini, özellikle kayısı, kiraz, şeftali, erik ve elma gibi bazı meyvelerin çekirdeklerinde olmak üzere çeşitli gıdalarda bulunan doğal bir maddedir. Laetril içeren diğer gıdalar arasında fasulye, yonca filizi, darı, buğday çimi ve karabuğday bulunur. Bu bitkilerde Laetrile, mandelonitrile beta-D-gentiobioside (veya kısaca amigdalin) adı verilen bir şeker molekülü şeklinde bulunur ve zararlılara ve avcılara karşı bir savunma mekanizması olarak hareket ettiği düşünülmektedir.

B17 Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?
B17 Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?

B17 Vitamini Faydaları Nelerdir?

Laetrile, 1970’lerde bazı çalışmaların tümör büyümesini azaltmaya ve hayatta kalma oranlarını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini öne sürmesiyle alternatif bir kanser tedavisi olarak popülerlik kazanmıştır. Laetril’in savunucuları, kanser hücrelerinde siyanür moleküllerini serbest bırakarak çalıştığını ve daha sonra sağlıklı dokuya zarar vermeden kanserli hücreleri öldürdüğünü iddia etmektedir. Bununla birlikte, bu iddiaları destekleyecek çok az bilimsel kanıt vardır ve bir dizi çalışma, Laetrile’in yüksek dozlarda insanlar için toksik olabileceğini ve kusma, baş ağrısı ve hatta ölüm gibi potansiyel olarak ciddi yan etkilere yol açabileceğini göstermiştir.

Bu endişelere rağmen, Laetrile hala yaygın olarak tanıtılmakta ve alternatif bir kanser tedavisi olarak kullanılmaktadır. Takviye formunda mevcut olmasına rağmen, Laetrile’in ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmadığını ve bir kanser tedavisi olarak önerilmediğini belirtmek önemlidir. Herhangi bir alternatif tedavide olduğu gibi, Laetrile veya başka bir tedaviyi kullanmadan önce bir sağlık uzmanına danışmak çok önemlidir.

B17 Vitamini (Laetrile) çeşitli gıdalarda, özellikle de bazı meyvelerin tohumlarında bulunan doğal bir maddedir. Alternatif bir kanser tedavisi olarak popülerlik kazanmış olsa da, etkinliği bilimsel topluluk içinde hala tartışılmaktadır ve yüksek dozlarda toksik olabilir. Herhangi bir alternatif tedaviye dikkatle yaklaşmak ve kullanmadan önce bir sağlık uzmanına danışmak önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.