Sağlık hakkında tüyolar!

Baş Dönmesi Neden Olur?

Baş Dönmesi Neden Olur
0 147

Ani baş dönmesi kadar hızlı bir şekilde kendinizi kötü hissetmenize neden olabilecek birkaç şey vardır. Baş dönmesine, baygınlığa ve hatta dünya etrafınızda dönüyormuş gibi hissetmenize neden olur.

Baş dönmesi hissetmeye başladığınızda, sanki hiç bitmeyecekmiş gibi hissedebilirsiniz, ancak çoğu insan için yavaş hareket etmek, uzanmak ve bir bardak su içmek bunun geçmesine yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, düzenli baş dönmesi nöbetleri yaşıyorsanız, daha ciddi bir şeyin belirtisi olabilir. Baş dönmesine neden olan en yaygın rahatsızlıklardan bazıları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Baş Dönmesine Ne Sebep Olur?

İki baş dönmesi kategorisi vardır:

  1. Başka bir şeye hastayken baş dönmesi
  2. Belirgin bir sebep olmadan baş dönmesi

Bunların içinde, baş dönmesi hissetmenizin arkasında çok sayıda farklı neden vardır.

Baş Dönmesi
Baş Dönmesi

Hastalığa Bağlı Baş Dönmesi

Yan etkilerinden biri olarak baş dönmesi olan diğer hastalıkları veya durumları dışlamayı önerir. Bu koşullar şunları içerir:

  • Migren
  • Stres
  • Endişe
  • Dehidrasyon veya ısı bitkinliği
  • Diyabet veya düşük kan şekeri seviyeleri
  • Anemi
  • Hareket hastalığı

Yukarıdakilerden herhangi birini yaşamıyorsanız, yani baş dönmesinin belirgin bir nedeni yoksa, aşağıdaki nedenlerden biri olabilir.

Kulak Enfeksiyonları

Çok yaygın bir kulak enfeksiyonu türü labirentittir. Genellikle vestibüler nörit olarak adlandırılır. Dengenizden sorumlu olan iç kulağı etkilediği için başınızı döndürebilir. Baş dönmesi ile aynı anda biraz işitme kaybınız varsa, bunun nedeni labirentit olabilir. Bakiyeniz birkaç hafta etkilenebilse de, enfeksiyon ortadan kalktıkça semptomlar birkaç gün sonra kaybolmalıdır. Viral bir enfeksiyondur, bu nedenle antibiyotikler yardımcı olmaz, ancak semptomlar kötüleşirse doktorunuza görünün.

Vertigo

Kendi başına daha az hastalık olan vertigo, dünyayı dönüyormuş gibi hissettiren bir tür baş dönmesidir. Genellikle kendi kendine geçer, ancak antihistaminik almak kısa vadede yardımcı olabilir. Vertigonuz geçmiyorsa, iyi huylu paroksismal pozisyonel vertigonun (BPPV) bir belirtisi olabilir.  Ménière hastalığı olarak da bilinen BPPV atakları saatler veya günler sürebilir ve çok üzücü olabilir.

Düşük Tansiyon

Aniden ayağa kalktığınızda veya egzersiz yaptıktan sonra başınız dönüyorsa, bunun nedeni olarak da bilinen hipotansiyon olabilir. Baş dönmesi özellikle siz pozisyon değiştirdikten sonra (yani bir sandalyeden veya yataktan kalktıktan sonra) ortaya çıkıyorsa, postüral hipotansiyon yaşıyor olabilirsiniz. Yeni ilaçlar, hamilelik veya diyabet, postural hipotansiyonun altında yatan sebeplerden biri olabilir.

Ateroskleroz

Damar sertliği olarak da bilinen bu durum, yıllar içinde yağ maddelerinin birikmesinden dolayı atardamarları tıkadığınızda ortaya çıkar. Baş dönmesine neden olabilir, ancak daha ciddi olarak felç ve kalp krizlerine de neden olabilir. Bu nedenle, başınız dönüyorsa ve ailenizde bu koşullardan herhangi birinin öyküsü olduğunu biliyorsanız veya sigara içiyorsanız, alkol kullanıyorsanız veya çok yağlı yiyecekler yiyorsanız, mümkün olan en kısa sürede kontrol için doktorunuza gitmeniz en iyisidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.