Sağlık hakkında tüyolar!

Bipolar Bozukluk Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Bipolar Bozukluk Nedir
0 104

Bipolar bozukluk, belirsizlik ve korkuyla örtülüdür ve önemli bir sosyal damga taşır. Ancak bu duygudurum bozukluğu hakkında daha fazla kamu bilinci, yardıma ihtiyacı olan arkadaşlarımızı ve aile üyelerini daha hızlı belirlememize yardımcı olabilir. Bozuklukla ilişkili genellikle iki farklı ruh hali kalıbı vardır: mani (veya hipomani adı verilen daha az şiddetli bir form) ve depresyon. Bipolar tanı alabilmek için hastanın mani veya hipomani semptomları göstermesi gerekir.

Maninin tipik semptomları arasında şişmiş bir benlik duygusu, uyku ihtiyacının azalması veya uyku eksikliği, yarışan düşünceler, dikkat dağınıklığı ve riskli davranışlarla artan dürtüsellik sayılabilir. Bipolar bir tanı yıkıcı olabilir, depresyon veya maniyi stabilize etmek için hastaneye yatış, bir işi sürdürme sorunları ve uyuşturucu ve alkol ile kendi kendine ilaç tedavisi ile sonuçlanabilir.

Kriterleri Bilin

Bipolar bozukluk erkekler ve kadınlar arasında eşit olarak dağılır. Durum tipik olarak 15 ila 24 yaşları arasında ortaya çıkar, ancak 45 ila 54 yaş aralığında ikinci bir zirve bulunur. Bu bozukluk kademeli, sinsi bir başlangıç ​​yapma eğiliminde olduğundan, rahatsız edici davranış kalıplarını ne olduklarına dair hızlı bir şekilde tanımlamak zor olabilir. Daha genç hastalar, sinirlilik ve pervasızlık dahil olmak üzere daha fazla manik semptomlara sahip olma eğilimindedir ve uyuşturucu ve alkol kullanma olasılıkları daha yüksektir. Tabii ki, gençlerde bu semptomlar tipik hormonal dalgalanmalardan başka bir şeyle ilişkili olmayabilir.

Bazen, bipolar mani çok az uyarı ile ortaya çıkabilir – örneğin, kadınlar için doğum sonrası dönemde. Bu nedenle, kadınların hamilelik sırasında ve sonrasında duygudurum belirtilerini sağlık uzmanlarıyla tartışmaları önemlidir.

Bipolar Bozukluk Nasıl Anlaşılır
Bipolar Bozukluk Nasıl Anlaşılır

Ne Zaman Yardım Almalıyım?

Genellikle, bozukluğu olan kişiler işlerini kaybedene, okulu bırakana veya yasal sorunlarla karşılaşana kadar yardım istemezler. Şiddetli depresyon, intihar düşünceleri veya psikotik hale gelen manik semptomların neden olduğu, paranoya ve halüsinasyonlarla birlikte, istem dışı bir psikiyatrik hastaneye yatış gerektirebilir. Bipolar olabileceğinizden endişeleniyorsanız, arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ruh hali değişimleriniz ve davranış kalıplarınız hakkında sorular sorun. Profesyonel yardım alma zamanının gelip gelmediğine karar vermenize yardımcı olabilirler.

Bipolar Stigma ile Başa Çıkmak

Bipolar bir tanı, hastalar için bir duygu karışımı getirebilir. Bir yandan, yıllarca süren mücadeleden sonra nihayet doğru bir teşhis almanın rahatlığı olabilir. Öte yandan, başkalarının onları nasıl göreceğine dair yeni bir korku olabilir. Bipolar bozukluğu olan kişiler, sinirlilik ve öfkede sık sık aşırı değişiklikler yaşayan, sürekli bir duygusal durumda olan ve ilişkilerinde istikrarsız olan kişiler olarak tanımlanmaktadır. Hastalar ve aileleri, hastalıkla ömür boyu sürecek mücadelenin yanı sıra yavrular için olası genetik sonuçlardan da endişe duyuyorlar. Ne yazık ki, bipolar bozukluğun nedenleri karmaşıktır. Genetik bir katkı olmasına rağmen, araştırmacılar sorumlu olan bireysel genleri tanımlamamışlardır. Yine de aile geçmişinizi bilmek yardımcı olabilir.

Sağlık, hastaların sağlığı için önemlidir. Geceleri yeterince uyuyun, eğlence amaçlı uyuşturuculardan ve aşırı alkol kullanımından kaçının, iyi beslenin ve düzenli egzersiz yapın. Sağlık uzmanlarıyla tedavi planları hakkında konuşmak da hastaların semptomlarla başa çıkmasına yardımcı olabilir. Ciddi bir teşhis olmasına rağmen, bipolar bozukluk sıklıkla etkili bir şekilde tedavi edilebilir ve hastaların hayatlarını dolu dolu yaşamalarına izin verir – belki de durumu çevreleyen en büyük efsaneyi ortadan kaldırır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.