Sağlık hakkında tüyolar!

Bitki Bazlı Diyet Nedir?

Bitki Bazlı Diyet Nedir
0 71

Google’da “bitki bazlı diyet ve vegan nedir” diye araştırdıysanız ve başladığınız zamandan daha kafanız karıştıysa, yalnız değilsiniz. Bu soruya 100 milyondan fazla “cevap” olduğunu kim bilebilirdi? Peki,  bitki bazlı beslenme nedir? Ve bitki temelli bir diyet ve vegan nedir? Vejetaryen mi vegan mı? Ve tam gıda bitki bazlı diyet nedir? Tüm mükemmel sorular, ama önce “bitki bazlı diyet” terimi hakkında konuşalım.

Bitki Bazlı Diyet ve Vegan Nedir?

Bu sorunun cevabı o kadar basit değil, çünkü esas olarak bu gerçekten bir elma-elma karşılaştırması değil. Bitki temelli beslenme, vegan beslenme, vejetaryen beslenme ve diğerlerinin birbiriyle nasıl ilişkili olduğuna bakmanın bir yolu, onları bir bitkinin fiziksel yapısı açısından düşünmektir: Bitki bazlı bir diyet ana “gövde” dir.

Bitki Bazlı Diyet
Bitki Bazlı Diyet

Bu gövdeden ayrılan dallar, bitki bazlı bir diyetin varyasyonları olan “yapraklardır”:  diğerleri arasında vejetaryen, Akdeniz, DASH, MIND. Tavşan deliğinin ne kadar aşağısına gitmek istediğinize bağlı olarak, vejeteryan diyetinin kendi varyasyonları vardır, bunlardan biri vegan diyetidir. İşte en yaygın vejetaryen diyetlerden bazıları:

  • Lakto Vejetaryen:  Ağırlıklı olarak bitki bazlıdır, süt ürünleri tüketir, yumurta içermez.
  • Ovo Vejetaryen:  Ağırlıklı olarak bitki bazlıdır, yumurta tüketir, süt ürünleri içermez.
  • Lakto-Ovo Vejetaryen:  Ağırlıklı olarak bitki bazlıdır, süt ve yumurta tüketir.
  • Peskataryalı:  Ağırlıklı olarak bitki bazlı, deniz ürünleri ve balık tüketir.
  • Flexitarian:  Ağırlıklı olarak bitki bazlı, süt ve yumurta tüketebilir; ara sıra et ve diğer hayvansal gıdaları tüketir.
  • Vegan:  Yüzde 100 bitki bazlı, hayvansal protein yok, hayvansal kaynaklı gıdalar yok. Genellikle bal veya beyaz şeker de yoktur çünkü bazen kemik kömürü kullanılarak işlenir.

Birçok vegan, veganlığı da bir yaşam tarzı olarak görür, bu nedenle deri, yün ve ipek gibi hayvansal kaynaklı ürünler yoktur. Tam gıda, bitki bazlı diyet (WFPB):  Yüzde 100 bitki bazlı, hayvansal gıda yok, yağ yok, şeker ilavesi yok.

21 Günlük Düzeltme vegan planı, işlenmiş gıdaların çoğunu içermediği için WFPB diyetine daha yakındır; ancak,  makro besin oranları farklıdır. Plan, kabaca yüzde 50 karbonhidrattan yüzde 25’e kadar her bir yağ ve proteindir; bu, ya kilo vermek ya da mevcut sağlıklı yaşam tarzınızı sürdürmek için ara sıra tedavilere izin verirken harikadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.