Sağlık hakkında tüyolar!

Bütün Dişler İmplant Olur Mu?

Bütün Dişler İmplant Olur Mu?
0 41

Üst veya alt dişlerinizin tamamını ya da ağzınızdaki tüm dişleri değiştirmeniz gerekiyorsa, tam ark dental implant bir seçenek olabilir. Çıkarılabilir protezlerin aksine, implantlar eksik dişlerin yerine uzun süreli olarak çeneye sabitlenir.

Geleneksel dental implantlar tek bir dişin veya arka arkaya birkaç dişin yerini alabilirken, tam ark implantları tüm eksik diş sırasının yerini almak için sabit bir köprü kullanır. Kişiye bağlı olarak, bu, her bir arktaki tüm dişleri desteklemek için 4 veya 6 implant yerleştirmeyi içerebilir.

Tam Ark İmplantları İçin Uygun Muyum?

Diş implantları herkes için uygun değildir. Diş hekiminiz ilk konsültasyonunuz sırasında prosedürün neleri içerdiğini, olası risklerin neler olduğunu ve diş implantlarının maliyetini açıklayacaktır, böylece sizin için doğru olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Diş hekiminiz ayrıca tıbbi geçmişinizi kontrol edecek ve implantlar için uygun bir aday olup olmadığınızı görmek için ağız sağlığınızı ve çenelerinizi değerlendirecektir. Bu tedavi için sağlıklı diş etleri ile genel sağlık durumunuzun iyi olması gerekir.

Geçmişte standart implantlar için uygun olmadığınız söylendiyse, bu implantlar çenede 45 derecelik açılarla konumlandırıldığından, tam ark implantları için hala aday olabilirsiniz. Bu aynı zamanda kemik grefti ihtiyacını da ortadan kaldırır.

Bütün Dişleri implant Yaptırmak
Bütün Dişleri implant Yaptırmak

Diş İmplantı Prosedürü Neleri İçerir?

Diş hekiminiz, ne beklemeniz gerektiğini bilmeniz için prosedürün adımlarını açıklayacaktır. Tamamlanması aylar sürebilen geleneksel implant tedavilerinin aksine, tam ark implantları bazen bir veya iki ziyarette tamamlanabilir.

  1. İlk olarak, diş hekiminiz çenenizin durumunu değerlendirmek ve implantların yerini planlamak için röntgen çekecektir. Arkta kalan dişleriniz varsa, bunların çekilmesi gerekecektir ve diş implantları yerleştirilmeden önce ağzınızın iyileşmesi için zamana ihtiyacı vardır.
  2. Diş implantı prosedürü lokal anestezi kullanılarak gerçekleştirilir. Sakinleşmek için yardıma ihtiyacınız varsa diş hekiminize sundukları diğer sedasyon seçeneklerini sorabilirsiniz.
  3. Diş hekiminiz daha sonra implantları cerrahi olarak çenenize yerleştirecektir. Tam ark implantları genellikle iki implantın ağzın ön tarafına ve iki implantın arka tarafına yerleştirilmesini içerir, ancak durumunuza bağlı olarak daha fazla implant gerekebilir.
  4. Ağzınız temizlendikten ve dezenfekte edildikten sonra, diş hekiminiz özel diş köprünüzü oluşturmak için kullanılacak ağzınızın kalıplarını alacaktır. Bu yapay dişler mümkün olduğunca doğal görünecek şekilde tasarlanmıştır.
  5. Özel köprünüz üretildikten sonra implantların üzerine yerleştirilecek ve yerine sabitlenecektir. Daha sonra diş kliniğinden yeni doğal görünümlü gülümsemenizle ayrılabilirsiniz.

Dental İmplant Ameliyatından Sonra Ne Beklemeliyim?

Her cerrahi prosedür risk taşır ve diş hekiminiz tedaviyi kabul etmeden önce olası komplikasyonları ve yan etkileri anladığınızdan emin olacaktır. Diş implantları için bu, tedavi sırasında ağızda enfeksiyon veya yaralanmaları ve üst çeneye yerleştirilen implantlar için olası sinüs sorunlarını içerebilir. Nitelikli ve deneyimli bir diş hekimi kullanırsanız riskler daha düşük olacaktır.

Diş implantlarının iyileşmesi birkaç hafta sürebilir. İmplant bölgelerinin etrafında ağrı, şişlik veya kanama yaşayabilirsiniz; bunlar ilaç kullanılarak veya kanamayı durdurmak için basınç uygulanarak yönetilebilir. Ağzınızın iyileşmesine yardımcı olmak için tedaviden sonra sadece yumuşak yiyecekler yemeniz de tavsiye edilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.