Sağlık hakkında tüyolar!

Çarpık Diş Neden Olur, Nasıl Düzelir?

Çarpık Diş Neden Olur
0 31

Çok az insan mükemmel düz dişlerle doğar. Ünlülerin gülümsemeleri bile beyaz, tek biçimli görünümlerini elde etmek için biraz ayar gerektirir. Çoğu insan gülümsemeleriyle ilgili bir şeyleri değiştirebilmeyi ister, ancak neyi düzeltmeniz gerektiğini ve neyin maliyete değmeyeceğini söylemek çoğu zaman zordur. Ne yazık ki, çarpık diş sadece kibriniz için bir tehdit değil. Gülümsemenize çekicilik katabilseler de, yanlış hizalanmış dişler genel sağlığınız için ciddi bir risk oluşturur.

Çarpık diş temizlenmesi zordur, bakterilerin büyümesi ve yayılması için küçük yarıklar bırakarak sonuçta diş çürümesine, diş eti hastalığına ve erken diş kaybına neden olur. Bu nedenle, çarpık dişlere neyin neden olduğunu ve bunların nasıl düzeltileceğini anlamak önemlidir.

Çarpık Diş Ne Sebep Olur?

Dişlerinizin zamanla kaymasının ve çarpık hale gelmesinin birkaç nedeni vardır:

Genetik

Genetik, dişlerinizin görünümünde önemli bir rol oynar. Dişlerinizin boyutu, nasıl birbirine uydukları ve hatta ağızda büyüme biçimleri kalıtsal özelliklerdir. Genetiğiniz ayrıca ağzınızın boyutunu da belirler. Doğal olarak daha küçük bir ağzınız varsa, dişler düz bir şekilde büyümek için yeterli alana sahip olmayabilir ve bu da çapraşıklığa neden olur. Diş çapraşıklığı genellikle üst üste binen, kayan dişlere yol açar.

Oral Alışkanlıklar

Çocukluk döneminde, hatta bebeklik döneminde edinilen davranış ve alışkanlıklar, dişlerinizi hayatınızın geri kalanında etkileyebilir. Parmak emme, emzik kullanımı, dil itme ve ağızdan nefes alma genellikle dişlerin kaymasına neden olur. Genç ve yaşlı yetişkinlerde, tırnak yeme ve kalem gibi nesneleri çiğneme alışkanlığı da vites değiştirmeyi etkiler. Bu alışkanlıklardan vazgeçmek zordur, bu nedenle çoğu ortodontist, dişlerinizin tekrar kaymasını önlemek için diş tellerinizi çıkardıktan sonra bir tutucu takmanızı önerir.

Çarpık Diş Nasıl Düzelir
Çarpık Diş Nasıl Düzelir

Zayıf Ağız Hijyeni

Bebek dişleri, yetişkin dişlerinizin nasıl gelişeceğini ve ortaya çıkacağını tahmin etmeye yardımcı olur. Süt dişlerini çok erken kaybederseniz – diş çürüğü, travma veya diş eti hastalığı nedeniyle – kalıcı dişleriniz olması gerektiği gibi çıkmayabilir. Çocuğunuzun süt dişlerini temiz, sağlıklı ve çürümemiş halde tutmak, çok erken düşmelerini önlemeye yardımcı olabilir.

Travma

Şiddetli yüz travması kalıcı olarak dişlerinizin ve çenenizin yerlerinden çıkmasına neden olabilir. Bu, özellikle erken diş kaybına neden olan bir hastalık veya yaralanmanız varsa geçerlidir. Bir dişinizi kaybettiğinizde, eksik dişi telafi etmek için dişlerinizin geri kalanı geride kalan boşluğa doğru kayar. Tek bir eksik diş bile tüm ağzınızın genel sağlığını etkileyebilir.

Çarpık Nasıl Düzelir?

Modern diş teknolojisi, ortodontistlerin gülümsemenizi düzeltmek için mükemmel tedavi planını oluşturmasına olanak tanır. Ortodontistiniz, çarpık diş tam olarak neyin neden olduğunu belirledikten sonra – bir boşluk sorunu, ağız alışkanlıkları veya yanlış hizalanmış bir çene – ortodontistiniz diş teli, şeffaf plaklar, tutucu ve hatta ağız cerrahisi gibi tedaviler önerebilir.

Herhangi bir yaşta ortodontik tedaviye başvurabilirsiniz, ancak Amerikan Ortodontistler Birliği, çocukların ilk ortodontik muayenelerini erken sorun belirtilerini belirlemek için 7 ila 8 yaşları arasında yaptırmalarını önerir. Çocukluk ve ergenlik döneminde erken müdahale, siz ve aileniz için en düşük maliyetle en iyi sonuçları elde etmenize yardımcı olur. Ayrıca daha sonra genel ağız sağlığı, düzgün işlev ve daha iyi sağlık sağlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.