Sağlık hakkında tüyolar!

Cilt Kanseri Belirtileri

Cilt Kanseri Belirtileri
0 193

Cilt kanseri en sık görülen kanser türüdür. En yaygın üç türü vardır ve cilt kanseri belirtileri, kanserin türüne göre değişir.

En Yaygın Üç Cilt Kanseri Türü

Epidermis olarak bilinen derinin en üst tabakası, üç farklı hücre tipi içerir. Skuamöz hücreler en üst katmanı, bazal hücreler orta katmanı ve melanositler derinin derin katmanlarından önceki son katmanı oluşturur. En yaygın üç cilt kanserine, bu üç hücre tipinin mutasyonları ve büyümeleri neden olur.

Skuamöz ve Bazal Hücreli Karsinomlar

Skuamöz hücre kanseri ve bazal hücre kanseri (karsinom olarak da bilinir) hemen hemen tüm cilt kanseri vakalarını oluşturur. Bazal hücreli karsinom cilt kanserlerinin yaklaşık %80’ini, skuamöz hücreli karsinom ise yaklaşık olarak diğer %20’sini oluşturur. Her ikisi de çoğunlukla çok fazla güneşe maruz kalmaktan oluşur ve genellikle baş, boyun ve kollar gibi güneşe maruz kalan bölgelerde görülür, ancak başka yerlerde de ortaya çıkabilirler. Her ikisi de çok iyi tedavi edilebilir, ancak tedavi edilmezse kemiğe veya çevredeki organlara yayılabilir. Skuamöz hücreli karsinomun yayılma olasılığı bazal hücreli karsinomdan daha fazladır.

Melanom

Melanom, mutasyona uğramış melanositlerden (epidermisin alt tabakasındaki hücreler) kaynaklanır. Yukarıda tartışılan diğer cilt kanseri türlerinden çok daha az yaygındır, ancak daha tehlikelidir çünkü erken yakalanıp tedavi edilmezse vücudun diğer bölgelerine yayılma olasılığı çok daha yüksektir. Melanom en sık erkeklerde gövdede veya sırtta, kadınlarda ise bacaklarda ve kollarda bulunur.

Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir
Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir

Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Cilt kanseri belirtileri, genellikle kanser rahatsız edici semptomlara neden olmadan çok önce mevcuttur. Semptomlar kaşıntı, kanama veya ağrı içerebilir, ancak genellikle yalnızca uzun süre tedavi edilmezse. Bu nedenle, anormal cilt büyümelerini ne zaman kontrol edeceğinizi belirleyebilmek önemlidir.

Skuamöz Hücreli Karsinomun Belirtileri ve Semptomları

 • Kabarabilir veya kanayabilir kaba veya pullu kırmızı lekeler
 • Bazen merkezde daha alçak bir alanla birlikte kabarık büyüme veya topaklar
 • İyileşmeyen veya iyileşen ve sonra geri dönen açık yaralar
 • Siğil benzeri büyümeler

Bazal Hücreli Karsinomun Belirtileri ve Semptomları

 • Yara izine benzer düz, sert, soluk veya sarı alanlar
 • Kaşıntılı olabilecek yükseltilmiş kırmızımsı lekeler
 • Mavi, kahverengi veya siyah alanları olabilen küçük, pembe veya kırmızı, yarı saydam, parlak, inci gibi yumrular
 • Anormal kan damarlarını içerebilen, kenarları yükseltilmiş ve merkezlerinde daha alçak bir alana sahip pembe oluşumlar
 • İyileşmeyen veya iyileşen ve sonra geri gelen açık yaralar.

Melanom Belirtileri ve Semptomları

Alışılmadık benler, yaralar, yumrular, lekeler, işaretler veya cildin bir bölgesinin görünümü veya hissi şeklindeki değişiklikler, melanom veya başka tür bir cilt kanseri belirtisi veya meydana gelebileceğine dair bir uyarı olabilir.

Yukarıdakilerden herhangi biri cilt kanseri belirtileri olabilir, bu nedenle garip cilt büyümelerini bir doktor tarafından kontrol ettirmek önemlidir. Bununla birlikte, cilt kanserlerini kontrol ederken harika bir kural, ABCDE kuralıdır. Cildinizde aşağıdakilere uyan lekeler varsa mutlaka doktorunuza kontrol ettirin.

 • A, Asimetri içindir: Bir ben veya doğum lekesinin yarısı diğeriyle uyuşmuyor.
 • B Kenarlık içindir: Kenarlar düzensiz, düzensiz, çentikli veya bulanık.
 • C Renk içindir: Renk her yerde aynı değildir ve kahverengi veya siyahın farklı tonlarını veya bazen pembe, kırmızı, beyaz veya mavi yamalar içerebilir.
 • D, Çap içindir: Melanomlar bazen bundan daha küçük olabilse de, nokta 6 milimetreden daha geniştir (yaklaşık ¼ inç – bir kurşun kalem silgisinin boyutu).
 • E Evrim İçindir: Benin boyutu, şekli veya rengi değişiyor.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.