Sağlık hakkında tüyolar!

Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Desteklemenin Yolları

Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Desteklemenin Yolları
0 55

Hepimizin bizi hastalıklardan korumaya yardımcı olan bir bağışıklık sistemi var. Bebeklerde ve çocuklarda yaşamları boyunca onlara hizmet edecek bağışıklık sistemi gelişmeye devam etmektedir. Bu, küçükler için sağlıklı beslenmenin, iyi hijyenin ve güncel bir aşı profilinin çok önemli olduğu anlamına gelir. Bağışıklık sisteminin ne olduğuna, neden önemli olduğuna, çocuk ve bebeklere aşı yapılmasına, bebeğinizin bağışıklık sistemini nasıl destekleyebileceğinize ve çocuklarınızın bağışıklık sistemini nasıl destekleyebileceğinize bir göz atacağız.

Çocuğunuzun Bağışıklık Sistemini Desteklemenin Yolları

Çocuğunuz soğuk algınlığı ve böceklerden sürekli hastalanıyor gibi görünüyorsa, bağışıklık sisteminin yardıma ihtiyacı olabilir. Bazı küçük yaşam tarzı değişiklikleri yaparak çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz. Endişeniz varsa, çocuğunuzun aile doktorundan tavsiye alın.

Meyve ve Sebzeler

Çocuğunuzun günde önerilen beş porsiyon meyve ve sebze almasını sağlamak, özellikle de çocuğunuz çok yemek yiyiciyse, kolay değildir. Ancak, meyve ve sebzeler bir çocuğun güçlü bağışıklık tepkisi için çok önemlidir, bunu bir öncelik haline getirmeye değer. Özellikle kırmızı, turuncu ve sarı tonlarında bol miktarda sebze eklemeyi hedefleyin, çünkü bu onların bağışıklık sistemini desteklediği kanıtlanmış C vitamini ve karotenoidlerini alacakları anlamına gelir.

Çocuğunuzun Bağışıklık Sistemini Desteklemenin Yolları
Çocuğunuzun Bağışıklık Sistemini Desteklemenin Yolları

Yağlı Balık

Somon, uskumru ve sardalya gibi yağlı balıklarda bulunan DHA bakımından zengin balık yağının bağışıklık sistemi için faydalı olduğu bilinmektedir. Çocuklar haftada bir 140 gr yağlı balık yemelidir.  Yağlı balıkları çekici şekillerde servis edin.

Smoothie’ler

Meyvelerin iyiliğini çocuklarınıza almanın hızlı ve kolay bir yolu smoothie’lerdir. İster önceden hazırlanmış bir smoothie, ister bir meyve püresi poşeti seçin, ister kendiniz yapın, maksimum vitamin gücü için bunları bir meyve karışımıyla paketleyin. Biraz havuç, ıspanak veya salatalık da atabilirsiniz – alttan alın, çocuğunuz anlamaz!

Çocukların Bağışıklık Sistemleri İçin Vitaminler

Meyve ve sebzelerin en büyük hayranı olmayan özellikle telaşlı bir çocuğunuz varsa, onlara çocukların bağışıklık sistemleri için en iyi vitaminlerden bazılarını almayı deneyin. Günlük bir vitamin, çocuğunuzun diyetini tamamlayabilir ve bağışıklığı artırmak için beslenmesindeki boşlukları doldurmaya yardımcı olabilir. Bağışıklık savunmasına katkıda bulunan güçlü bir antioksidan olan C vitamini içeren şekersiz, çiğnenebilir sakızlı bir multivitamin seçin.

Birlikte Aktif Olun

Aktif olmak bağışıklığı destekler ve hastalanma riskini azaltır. 5-16 yaş arası çocukların her gün 60 dakika aerobik egzersiz yapmasını önermektedir. Çocukları bir futbol veya basketbol takımına katılmaya, atletizm yapmaya, tramplen yapmaya veya dans derslerine kaydolmaya teşvik edin. Tüm derslerin maliyeti yüksek değil – yerel seçenekleri keşfetmek için çevrimiçi görün veya sosyal medyaya gidin. Alternatif olarak, bir aile olarak birlikte bir şeyler yapabilir, okuldan sonra tekme atmak veya bisiklete binmek için yerel parkınıza yürüyerek gidebilirsiniz.

Şekeri En Aza İndirin

Rafine şekerde çok yüksek bir diyet, bağışıklık sistemi için kötü haberdir. Bunun nedeni kısmen, çok fazla şekerin vücudunuzun bağışıklık süper kahraman C vitamini alımına müdahale edebilmesidir. 4-6 yaş arası çocuklar günde 19 gr’dan fazla şeker almamalı, 7-10 yaş arası çocuklar 24 gr’ı geçmemelidir.

Streslerini Azaltmaya Yardımcı Olun

Geçtiğimiz birkaç yıl hepimiz için zordu, ancak çocuklarımıza nasıl zarar verebileceğini unutmak kolay. Çocukların ruh sağlığı da dikkate alınmalıdır. Bu aynı zamanda, kronik stresin bağışıklık sistemini olumsuz etkilediği gösterildiğinden, onları zinde ve herhangi bir virüsten daha iyi korunmalarını sağlayabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.