Sağlık hakkında tüyolar!

COVID Sırt Ağrısına Neden Olur Mu?

COVID Sırt Ağrısına Neden Olur Mu?
0 42

COVID-19’un günlük yaşamın birçok yönünü bir şekilde değiştirmesiyle birlikte, herkes yeni sağlıklı alışkanlıklar edinmekte zorlanıyor. Pandemi başladığından bu yana insanlar neredeyse uyumaları gereken 8 saat kadar bir süreyi ekran karşısında kambur durarak ya da telefonlarına bakarak geçirdi.

Pandemiden önce bile, yanlış oturmaktan aşırı yemeye kadar birçok insanın günlük faaliyetleri omurgalarının ve genel fiziksel sağlıklarının gerilemesine katkıda bulunmuştur. Son çalışmalar sırt ağrılarındaki artışı COVID-19’a bağlamaktadır. Ancak gerçek şu ki, virüs sırtla ilgili sorunlara neden olmuyor.

COVID-19 sırt ağrısına neden olmaz. Ancak genel yorgunluğa ve algılanan güçsüzlüğe neden olabilir. Sadece sırt ağrısı ile değil, yorgunlukla birlikte sırt ağrısı ile de bağlantılıdır. Hepimiz, bunun bir sonucu olarak, omurgalarımızda değişikliklere neden olan aşınma ve yıpranma geliştirdik. Bu kaçınılmazdır. Bu hayatın bir parçasıdır. Sırt ağrısı yaygın olsa da tedavi edilebilir – özellikle de belirtileri erken fark ederseniz.

Sırt Ağrısı Yaygındır

Sırt ağrınız varsa yalnız değilsiniz. Yapılan araştırmada, yetişkinlerin yaklaşık %40’ı 3 aylık bir süre zarfında sırt ve bel ağrısı yaşadığını bildirmiştir. Sırt ağrısına neden olan yaygın faktörler şunlardır;

 • Kötü duruş
 • Hareketsizlik
 • Kötü beslenme
 • Sigara içmek
 • Kötü uyku alışkanlıkları

Hastalarının çoğu genellikle basit sırt ağrısı sorunları olan kişiler değildir. Genellikle, sırt ağrısı ile birlikte kol veya bacak ağrısı, uyuşma veya güçsüzlük yaşayan kişilerle görüşüyor. Bu tür bileşik semptomların tıbbi bir soruna yol açabileceğini söylüyor. Neyse ki, bu mutlaka ameliyat anlamına gelmiyor. Çoğu insan için ameliyattan önce sırt ağrısını engellemenin çok daha az invaziv yolları vardır, örneğin;

 • Uyku, diyet ve aktivite dahil olmak üzere yaşam alışkanlıklarını değiştirmek
 • Fizik tedavi ve rehabilitasyon teknikleri
 • Ağrıyı yönetmek için ilaç tedavisi
COVID Sırt Ağrısı
COVID Sırt Ağrısı

Sırt Ağrısı Yaşamaya Başlarsanız Ne Yapmalısınız?

Sırt ağrısı çekmeye başlarsanız, ağrınızı hafifletmenin ilk adımı yaşam tarzınızı ve alışkanlıklarınızı gözden geçirmektir. Bu, hayatınızda neleri değiştirdiğinizi takip etmekle başlar.

Gördüğünüz gibi sorunun kökeni yaşam kalıplarındaki veya aktivitelerdeki değişikliklerden başlıyor. Bu bir yaşam tarzı değişikliği, daha sağlıklı aktivite türlerine uyum sağlamak, durumu ağırlaştıran tetikleyicileri veya koşulları azaltmaktır. Sırt ağrısı rastgele ortaya çıkabilir ve buna neyin neden olduğunu belirlemek genellikle zordur. Yine de bazı yaygın tetikleyiciler şunlardır:

 • Bir kas gerildiğinde ve yırtıldığında meydana gelen kas gerilmeleri. Küçük yaralanmalar bir kasın gerilmesine neden olabilir, ancak daha ciddi yaralanmalar bu dokularda kısmi veya tam yırtıklar içerebilir.
 • Sert kıkırdağın dış tabakasında küçük bir çatlak oluştuğunda ve yumuşak kıkırdağın iç tabakası dışarı sızmaya başladığında ortaya çıkan ve omurganızın sinirlerine baskı yapmasına neden olan yırtılmış diskler.
 • Artrit, hastanın kemikler arasındaki bir veya daha fazla eklemde ağrı, iltihaplanma ve sertlik yaşadığı bir durumdur.
 • Osteoporoz, kemiklerin zayıf ve kırılgan hale gelmesine neden olarak kırılma olasılıklarını artıran bir durumdur.

Süreçteki bir sonraki adım, sağlık uzmanınıza danışmak ve bir tedavi planına başlamaktır. Bu kasların veya omurga çevresindeki destekleyici yapıların gücünü artırmak için rehabilite edici egzersizlerle destekleyerek ve semptomatik olarak ilaç alarak sorun azalmaya başlar.

Unutmayın, sırtınızı en iyi tanıyan kişi genellikle sizsiniz. Eğer bir kişide semptomlar varsa ve normal rutinlerine devam etmekte zorlanıyorlarsa ya da yeni ağrı ve sızılar yaşıyorlarsa, vücutlarını dinlemeleri gerekir. Dinlenmeli ya da aşırı gerginliğe neden olabilecek yorucu aktivitelerden kaçınmalıdırlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.