Sağlık hakkında tüyolar!

Dil Bağı Nedir? Belirtileri Neler? Nasıl Geçer?

Dil Bağı Nedir? Belirtileri Neler? Nasıl Geçer?
0 68

Çocuklar, yabancıların yanında utangaç göründüklerinde sık sık “diliniz bağlı mı” ifadesiyle dalga geçeriz. Pek çok insan için, bu yorum bir gerçekler dünyası sunuyor çünkü “dil bağı” aslında hafif ila şiddetli yan etkilere sahip olabilen bir durumdur.

Bir aile diş hekimini ziyaret etmek, tıbbi durumla uğraşan küçük çocuklara ve yetişkinlere yardımcı olabilir. Bazı insanlar sorunsuz bir şekilde normal hayatlar yaşayabilirken, bazıları da dil tutma durumuyla ilgili olarak günlük yaşam aktivitelerini engelleyen fiziksel, zihinsel ve duygusal durumlar geliştirebilir.

Dil Bağı Nedir?

Dil bağı durumu tıbbi olarak ankyloglossia olarak adlandırılır. Doğumda oluşan dilin lingual çılgınlığı alışılmadık derecede kısa ve kalındır ve gerekli hareket aralığını engeller. Bu bağ dokusu bandı, tüm insanlarda dili ağız tabanında tutmaktan sorumludur.

Dil Bağı Nedir
Dil Bağı Nedir

Dil Bağı Belirtileri

Doku ağının durumunun ciddiyetine bağlı olarak, semptomlar dili bir yandan diğer yana hareket ettirmede kısıtlama, dili kaldırma ve hatta dilin ön dişlerin veya dudakların ötesine geçmesi arasında değişebilir. Emzirme güçlüğü, dil ucunda çentik veya katı gıdaları yeme güçlüğü diğer belirtiler arasında sayılabilir, ancak bunlarla sınırlı değildir.

Dil Bağı Nasıl Teşhis Edilir?

Şiddetli vakalar genellikle bebeklik döneminde fizik muayene sırasında bir doktor tarafından teşhis edilir. Herhangi bir erken belirti ile doktor, dilin görünümünü ve hareketini ölçmek için belirli bir tarama aracı kullanacaktır. Diş hekimleri, dili bağlı olmanın en ince koşullarını bile tanıyacak şekilde eğitilmiştir.

Dil Bağı Neden Bir Sorundur?

Diş hekimleri, bir kişinin yemek yeme, yutkunma ve hatta konuşma yeteneği üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olabileceği için dil bağı durumlarını sıklıkla tedavi eder. Bebeklerin emmek ve doğru beslenmek için özel dil hareketine ihtiyaçları vardır. Daha büyük çocuklarda bu durum “t”, “d”, “z”, “s”, “th”, “r” ve “l” telaffuzlarıyla ilgili konuşma gelişimi sorunlarına neden olabilir.

Ağız sağlığı söz konusu olduğunda, dil bağı durumu, kişi dişlere sıkışmış yiyecek parçacıklarını çıkarmak için dilini ağız çevresinde düzgün bir şekilde hareket ettiremediğinden diş çürümesi ve diş eti iltihabı riskini artırabilir . Sıkı ve genişlemiş bir lingual frenum da alt dişleri büyük bir boşluk oluşturmaya zorlayabilir ve gerektiğinde takma diş takma yeteneğini engelleyebilir.

Bir Diş Hekimi Dil Bağı Sorunlarınızdan Kurtulmanıza Nasıl Yardımcı Olabilir?

Dilin konumu, bir kişinin fiziksel gelişimi ve günlük yaşamında çok önemli bir rol oynadığından, dil bağı ameliyatı yaygın bir çözümdür. Bir diş hekimine danışmak, olası ağız problemleri riskini azaltabileceği gibi yemek yeme, konuşma ve uyuma yeteneğini de geliştirebilir. Frenektomi olarak bilinen cerrahi bir prosedür, lingual frenumun bir veya iki bölümünü değiştirir. Dilin hareketini iyileştirmek için bağ dokusunu kesmek, değiştirmek veya çıkarmak için bir lazer veya cerrahi makas kullanılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.