Sağlık hakkında tüyolar!

Diş Çürümesi Nasıl Engellenir?

Diş Çürümesi Nasıl Engellenir
0 177

Diş çürümesi, diş yapısının tahribatıdır ve hem diş minesini (dişin dış kaplaması) hem de dişin dentin tabakasını etkileyebilir.

Diş Çürüğü Geri Döndürülebilir Mi?

Erken yakalanırsa evet. Diş çürüğü, yalnızca diş minesini veya dişin sert dış koruyucu kaplamasını etkilediği başlangıç ​​aşamalarında geri döndürülebilir. Diş çürüğü, diş minesini geçerek dişin daha yumuşak iç kısmına ilerlediğinde geri döndürülemez. İyi ağız hijyeni ve düzenli kontroller, diş çürümesi ve çürüklerin önlenmesi için çok önemlidir.

Diş Çürümesini Nasıl Önleyebilirim?

Diş çürümesine ve boşluklara karşı en iyi koruma önlem almaktır. Diş çürümelerini ve boşlukları önlemenin en iyi yolları şunlardır:

Düzenli Fırçalama ve Diş İpi Kullanımı

Diş çürümesine ve boşluklara karşı ilk savunma hattı, dişlerinizi düzenli olarak fırçalamak ve diş ipi kullanmaktır. Hastalar günde iki kez dişlerini fırçalamalı ve diş ipi kullanmalıdır. Florür içeren bir diş macunu kullanmak, dişlerinizin minesini yeniden inşa etmeye ve güçlendirmeye, bakterilerin verdiği hasarın onarılmasına ve diş çürümelerinin önlenmesine yardımcı olur.

Diş Çürümesi Nasıl Engellenir
Diş Çürümesi Nasıl Engellenir

Düzenli Diş Kontrolleri

Bir sonraki savunma hattı düzenli diş muayeneleridir. Altı ayda bir önerilen diş muayenesi ve temizliği ile diş çürüğü ve boşluk geliştirme şansınızı önemli ölçüde azaltabilir ve diş problemlerini erken yakalayıp tedavi edebilirsiniz.

Diş Dolgu Macunları

Diş dolgu macunları, dişlerin çiğneme yüzeylerine “boyanan” koruyucu bir kaplamadır. Tipik olarak azı dişlerine yerleştirilen diş dolgu macunları, diş çürüğü geliştirme riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Diş dolgu macunları, çocuklar ve gençler için yaygın bir koruyucu tedavidir ancak yetişkinler için de etkilidir.

Diş Temizliği

Düzenli fırçalama ve diş ipi kullanımıyla bile dişlerde plak ve tartar birikebilir. Bu birikme genellikle tek başına fırçalama ve diş ipi ile giderilemez, bu nedenle düzenli diş temizliği en iyi tedavi seçeneğidir. Periodontal hastalığı olabilecek hastalarda düzenli diş temizliği yeterli olmayabilir.

Diyetinizdeki Rafine Şekerleri Azaltın

Şekerler, özellikle alkolsüz içecekler, şekerlemeler ve tatlılardaki rafine şekerler, diş çürümesine neden olan bu küçük bakterileri aşırı yükleyen yakıttır. Günlük önerilen miktarda su içmenin yanı sıra rafine şekerden daha düşük daha sağlıklı bir diyet yemek, diş çürümesi ve boşluk geliştirme riskinizi azaltabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.