Sağlık hakkında tüyolar!

Diş Eti Şişmesi Nasıl Geçer? Neden Olur?

Diş Eti Şişmesi Nasıl Geçer
0 142

Diş etlerimiz hassastır ve iyi ağız hijyeni alışkanlıkları uygulamazsak iltihaplanabilir, ağrılı hale gelebilir veya enfeksiyon kapabilirler. Diş etleri önemlidir ve dişlerimizi yerinde tutmaya ve diş köklerimizi korumaya yardımcı olur. Diş etlerine dikkat edilmezse bakteriler yayılabilir ve diş eti hastalığına veya diğer sağlık sorunlarına neden olabilir. Diş eti şişmesi veya hassas diş etleriniz varsa, diş hekimimizle iletişime geçmenizi öneririz. Enfeksiyon veya diğer ciddi komplikasyonlardan kaçınmak için diş eti sorunları derhal ele alınmalıdır.

Diş Etlerim Neden Şişiyor?

Şişmiş diş etleri, hasar veya yaralanma sonrası bir tepkidir. Diş etlerine bakteri girerse, bu diş etlerinin şişmesine neden olur ve vücudunuzu zararlı bakterilerden korumaya çalışır. Şiş diş etlerine diyetiniz, ağız kuruluğu, kötü ağız hijyeni veya bölgeyi tahriş edebilecek diş aletleri neden olabilir. Diş etlerinizle ilgili sorunların belirtileri arasında kanama, diş eti çekilmesi, ağrı veya şişlik bulunur. Bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, diş etlerinizin bozulmasını durdurmaya ve enfeksiyondan kaçınmaya yardımcı olmak için hemen görülmelisiniz.

Diş Eti Şişmesi Neden Olur
Diş Eti Şişmesi Neden Olur

Şişmiş Diş Etlerinin Tedavisine Yardımcı Olmak İçin Evde Ne Yapabilirim?

Şişmiş veya iltihaplı diş etlerini tedavi etmeye yardımcı olacak birçok ev ilaçları vardır. Gargara olarak tuzlu su, çay ağacı yağı veya aloe vera ile durulamak, iltihapla savaşmaya ve diş etlerinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Diğer ev ilaçları arasında D Vitamini yüksek yiyecekleri yemek, sıcak veya soğuk kompres kullanmak veya iltihaplı bölgeye siyah çay poşetleri koymak yer alır.

Ev ilaçları şişmiş diş etleri için asla bir tedavi değildir, ancak bu ilaçlar sorunun tedavisine yardımcı olabilir. Şişmiş diş etleri olan herkes her zaman tıbbi yardım almalıdır. Tıbbi tedavi ve ev ilaçlarının kombinasyonu, kendinizi daha hızlı hissetmenizi sağlayabilir. Şişmiş diş etlerini veya diş eti hastalığını tedavi etmek zaman alır ve bu, iltihaplanma veya enfeksiyonun şiddetine bağlıdır. Evde ağız hijyeni alışkanlıkları, şişmiş diş etleri ve diş eti hastalıklarıyla mücadelede son derece önemlidir.

Hangi Profesyonel Tedaviler Mevcuttur?

Şişmiş diş etleri için profesyonel tedaviler vardır ve iltihabın şiddetine bağlı olarak hangi tedavinin en iyi olduğunu belirleyecektir. Hafif ila orta derecede diş eti iltihabınız varsa, bu, evde kapsamlı bir temizlik ve iyileştirilmiş ağız hijyeni alışkanlıkları ile tedavi edilebilir. Şiddetli vakalar için kök planlama ve ölçekleme, lazer tedavisi veya cep küçültme ameliyatı gibi tedaviler sunuyoruz. Bu tedaviler, diş etlerinin altındaki bakterileri ve tartarı temizleyebilir ve çıkarabilir ve diş etlerini çekilmeden onarabilir. Bir enfeksiyonunuz veya apseniz varsa, ekibimiz enfeksiyonun yerini belirlemeye yardımcı olabilir ve enfeksiyonu temizlemenize yardımcı olacak antibiyotikler sağlayabilir.

Diş etlerinizi daha hızlı iyileştirmeye yardımcı olmak için fırçalama ve diş ipi ile evde iyi alışkanlıklar edinmeye devam edin. Bol su için ve vücudunuzun herhangi bir bakteriyle savaşmasına yardımcı olmak için uygun miktarda uyuyun. Şekeri yüksek yiyecek ve içeceklerden kaçının ve günlük uygun egzersizle sağlıklı bir yaşam tarzı izleyin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.