Sağlık hakkında tüyolar!

Diş İpi Nasıl Kullanılır? Diş İpi Ne İşe Yarar?

Diş İpi Ne İşe Yarar
0 117

Hepimiz bunun önemli olduğunu biliyoruz, ancak diş ipini nasıl kullanacağınızı, yani nasıl düzgün kullanacağınızı biliyor musunuz? İster dişçi randevusundan bir gece önce yapacağınız korkunç bir iş, isterse ağız bakımı rutininizde denenmiş ve gerçek bir uygulama olsun, bu makale bir diş ipi olmanıza yardımcı olacaktır.

Diş İpi Nasıl Kullanılır—Fırçalamadan Önce mi Sonra mı?

Diş ipi ile ilgili en yaygın sorulardan biri olarak, birçok insan soruyor: Diş ipini fırçalamadan önce mi yoksa sonra mı kullanıyorsunuz? Anlaşılan, fırçalamadan önce diş ipi kullanmak en iyisidir . Bu, çocukluk yıllarından beri diş fırçalama rutini yapanlar için şok edici gelebilir, ancak tersi sıralama aslında ağzınız için çok daha iyidir.

Bunun nedeni, diş ipi kullandığınızda dişlerinizin arasında kalan plak, bakteri ve yiyecekleri serbest bırakmanızdır. Fırçalarsanız, bunu yapın ve ardından hemen yatağa gidin, bu sorunlu parçacıkların sabah fırçanıza kadar ağzınızda kalmasını sağlar.

Bir sonraki seyahatinizde gezegen ve seyahat dostu tek kullanımlık diş ipinizi yanınıza alın ve yiyeceklerden ve bakterilerden hemen kurtulmak için önce diş ipi sonra dişlerinizi fırçalayın! Bu parçacıklar hemen salındığı ve ilgilenildiği için ağzınızdaki diş plağı miktarını azaltacak ve böylece diş eti hastalığı geliştirme riskinizi azaltacaktır.

Diş İpi Kullanmanın Doğru Yolu

Artık ne zaman diş ipi kullanacağımızı bildiğimize göre, asıl işleme geçelim. Beşte birinin hiç diş ipi kullanmadığı gerçeğiyle başlayacağız. Bununla birlikte, uygunsuz diş ipi kullanma teknikleri yarardan çok zarar verebilir. Diş etlerinize ve dişlerinize potansiyel olarak zarar vermemek için temel bilgileri bilmek iyidir. Size yardımcı olmak için, diş ipi nasıl kullanacağınıza ilişkin adım adım anlatacağız.

Diş İpi Nasıl Kullanılır
Diş İpi Nasıl Kullanılır

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

  • Yeterli miktarda diş ipi koparın. Ne kadar diş ipi kullanılacağına gelince, genellikle yaklaşık 18 ila 24 inç diş ipinin kesilmesi önerilir. Orta parmaklarınızın etrafına sarmak isteyeceksiniz, sadece dişleriniz için kullanmak üzere bir inçlik açılmamış halde bırakacaksınız.
  • Diş ipini gergin tutun. Başparmaklarınızı ve işaret parmaklarınızı kullanarak, daha kolay kayması için diş ipini güzel ve gergin hale getirin.
  • Diş ipini dişlerin arasına hizalayın. Diş ipi daha sonra her dişin her iki tarafına sürtünecek şekilde yukarı ve aşağı kaydırılabilir.
  • Diş ipini diş etlerine kaydırmaktan kaçının. Diş etlerine ulaştığınızda dikkatli olun, çünkü diş ipi kullanımı diş etlerini çizebilir veya çürütebilir.
  • Bir C şekli oluşturun. Bunun yerine diş ipi diş etlerinize ulaştığında diş etlerinin tabanı etrafında yumuşak bir C şekli oluşturacak şekilde bükün. Bu şekilde diş ipi diş etlerinizle dişiniz arasındaki boşluğa nazikçe girmelidir.
  • Dişten dişe tekrarlayın. Dişten dişe geçerken, her seferinde yeni, temiz bir bölüm kullanılacak şekilde diş ipini gevşetin.
  • Günde bir kez diş ipi. Amerikan Diş Hekimleri Birliği günde iki kez fırçalamayı önerirken, diş ipi kullanımı için tavsiyeleri günde sadece bir kezdir. Günün herhangi bir saatinde diş ipi kullanabilirsiniz, ancak bunu yalnızca yeterli zamanınız olduğunda yapmanız önerilir. Çoğu insan için bu, gece diş ipi kullanmak anlamına gelir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.