Sağlık hakkında tüyolar!

Doğa Ruh Sağlığınızı Nasıl İyileştirebilir?

Doğa Ruh Sağlığı
0 39

Dengeli ve sağlıklı bir yaşam sürdüğünüzde, doğayla iç içe bir yaşam sürüyorsunuz; bunu unutmak kolay olabilir. Zamanımızın çoğunu kapalı mekanlarda geçiriyoruz, bu nedenle doğa iyi hissetmenin yanında neredeyse ikinci planda kalıyor. Ancak gerçek şu ki, kariyerlerimiz hareket halindeki yaşam tarzlarımızdan faydalanabilirken, vücutlarımız henüz buna tam olarak yetişemedi.

Bu, doğa ile uyum içinde olmanın genel refahınız için önemli olduğu anlamına gelir. Depresyon, uykusuzluk ve tükenmişlik gibi akıl sağlığı sorunlarıyla ilişkili semptomların tümü, doğal dünyayla temas halinde kalarak yönetilebilir ve hatta bazı durumlarda hafifletilebilir. Bu yazıda doğa ruh sağlığınızı nasıl iyileştirebilir hakkında konuşacağız.

Sabahın Erken Saatlerinde Güneş Işığını Alın

Sabah güneş doğduğunda kızılötesi ışık açısından zengindir. Bu, gün boyunca güneş ışığının D Vitamini ile dolu olmasına rağmen, sabahın erken saatlerindeki ışığın benzersiz faydaları olduğu anlamına gelir.

Çalışmalar, kızılötesi ışığın depresyon duygularını, uyku problemlerini ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Hatta tıbbi olarak oksijen açısından zengin kanı dolaştırmak ve hücreleri iyileştirmek için kullanılır. Bu etkileri en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, yaklaşık 30 ila 45 oranında doğrudan güneş ışığına maruz kalmaya çalışın.

Sabahın erken saatlerindeki ışık altında ısınmak, vücudunuzun doğal sürecini başlatır ve güneş, duygusal refaha yardımcı olan bir dizi hormonu aktive eder. O güneş ışığını aldığınızda, vücudunuz sisteminizdeki melatonin miktarını sınırlayarak tepki verir ve zihninize uyanma zamanının geldiğine dair bir sinyal gönderir.  Sadece bu da değil, sabahın erken saatlerinde bir rutine sahip olmak, günün ilerleyen saatlerinde gece gevşemeye çalışırken yardımcı olacaktır. Güneş batarken vücudunuz, oluşturduğu melatonini serbest bırakarak tepki verir ve doğal bir dinlendirici his yaratır. Uykusuzlukla mücadele eden herkes, geceleri yorgun hissetmemenin ne kadar sinir bozucu olabileceğini bilir; biriken melatonin geceleri daha rahat hissetmenizi kolaylaştırır.

Uykusuzlukla mücadele etmeseniz bile, iyi bir gece uykusu almak, iyi bir ruh sağlığınızı beslemek için çok önemlidir. Akıl sağlığınızı, gelişmek için doğru unsurlara ihtiyaç duyan kendi sisteminiz olarak düşünün. Sabahın ilk ışıklarını kucaklamak zor bir günü atlatmanıza yardımcı olabilir.

Doğa Ruh Sağlığınızı Nasıl İyileştirebilir?
Doğa Ruh Sağlığınızı Nasıl İyileştirebilir?

Farklı Doğal Ortamları Deneyimleyin

Doğada olmak zihinsel sağlığınızı güçlendirmeye yardımcı olur ve çeşitli doğal alanları ziyaret etmek, sizin için doğru olanı bulmanıza yardımcı olabilir. Yemyeşil yeşil alanlar size enerjik ve pozitif hissettirebilirken, sahilde yürüyüş yapmak veya deniz kenarında oturmak size huzur hissi verebilir.

Açık havada olmanın somut faydalarını destekleyen pek çok araştırma var. Pencerenin dışında bir ağaca sahip olmanın bile hastanedeki hastaların iyileşmelerine yardımcı olduğu görülmüştür. Bu nedenle Japonya’daki doktorlar terapi olarak doğa yürüyüşlerini reçete edebilirler – buna ‘orman banyosu’ denir ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. NHS, bu tür faaliyetleri tedavi olarak da önermeye başlıyor. İnsanlar olarak, doğa ile çevrili olmak ve faydaları hissetmek doğaldır. Zengin çeşitlilikteki ortamları deneyimlemek, zihninizi fark etmemiş olabileceğiniz şekillerde aktif tutabilir.

Doğayı Kendi Alanınıza Getirin

Biraz bitki yaşamı çevrenize bir endorfin artışı getirebilir. Bunun dışarı çıkıp onu bulmanız gerektiği anlamına geldiğini düşünebilirsiniz, ancak doğa aynı zamanda sakinleştirici bir varlık olarak evinize getirebileceğiniz bir şeydir. Bu nedenle ev bitkileri her zamankinden daha popüler. İnsanların kendilerine neden “bitki ebeveynleri” dediklerini anlamak kolaydır – başka bir yaşamı beslemek için zaman ayırmak başlı başına ödüllendirici olabilir.

Sizin için neyin işe yaradığına bakarak başlayın – renk patlamalarından hoşlanan bir orkide insanı mısınız? Yoksa bir yılan bitkisi gibi bakımı basit bir şeyle mi başlamak istersiniz? İyi bir akıl sağlığını desteklemenin, ihtiyaçlarınıza ve çevrenize dikkat etmekle ilgili olduğunu unutmayın, bu nedenle sizin için doğru olanla devam edin. İsterseniz, aynı anda birkaç bitki bile deneyebilirsiniz – insanların evlerinin bitkilerle dolu olması alışılmadık bir durum değildir. Küçük dostlarınızın büyümesini izlemek ve ‘beni beslediğiniz için teşekkür ederim’ demek eğlenceli olabilir.

Temiz Havada Egzersiz Yapın

Bu, bazı insanlar için kolay, diğerleri için zor olacak. Bununla birlikte, bedeniniz ve zihninizin bir ekip olarak birlikte çalıştığını unutmayın, bu nedenle bedeninize baktığınızda duygusal sağlığınız da düzenlenecektir. Daha fazla egzersiz yapmak istiyorsanız, haftada üç kez koşmaya başlamanız gerekmez – yavaş başlayabilirsiniz. İlerleme kaydetmenin doğru ya da yanlış bir yolu yoktur ve hatta yavaş bir yürüyüş, çevrimiçi bir hareket dersi veya bisiklete binme, nasıl başlayabileceğinize dair birkaç örnektir.

Zaman geçtikçe, yaptığınız egzersiz miktarını azar azar artırmayı düşünün. Yoga, aynı zamanda düşük riskli ve rahatlatıcı bir şekilde daha aktif olmanın harika bir yoludur. İsterseniz hareketlerin yoğunluğunu artırabilirsiniz – vücudunuz için doğru olanı.  Daha aktif olmak da kendi başınıza yaptığınız bir şey olmak zorunda değil. Kendinizi sosyal hissediyorsanız, bir takım sporuna katılın. Bu sadece egzersiz rejiminizi arttırmanıza yardımcı olmakla kalmaz, kurduğunuz bağlantılar gelecekte motive olmanıza da yardımcı olabilir. Ne tür bir egzersiz yapmayı seçerseniz seçin, aktif olmak kortizol gibi stres hormonlarını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca ruh halinizi iyileştirmeye, enerji düzeylerini artırmaya ve kaliteli uykuyu teşvik etmeye yardımcı olan endorfin ve serotonin salgılar. Nelerden hoşlandığınızı anladıktan sonra, aktivite düzeyinizi yavaşça artırın ve motive olmak için kendinize bir hedef oluşturmaya çalışın, örneğin haftada iki buçuk saat egzersiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.