Sağlık hakkında tüyolar!

Dorsalji Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Dorsalji Nedir
0 171

Sırtımız küçük bir bölgedir, ancak içinden geçen o kadar çok birbirine bağlı sinir vardır ki, sorunlu bir ağrıyı saptamak her zaman kolay değildir. Sırtınızdaki ağrı devam ediyor ve şiddetliyse, dorsalji denen bir şey yaşıyor olabilirsiniz.

Dorsalji belirti ve semptomları, durumun yoğunluğuna ve benzersiz fiziksel özelliklerine göre değişir. Sırtınızda devam eden ağrınız varsa ve sorunun ne olduğundan emin değilseniz, bir kayropraktik randevusu, teşhis ve iyileşme için tedavi planı almanın en iyi yoludur. Dorsalji teşhisi konduktan sonra, durumun nasıl oluştuğunu ve iyileşmenize yardımcı olmak için neler yapabileceğinizi anlamak önemlidir.

Dorsalji Nedir?

Sizi ara sıra rahatsız eden rahatsız edici bir tahriş ediciden, iyi bir yaşam kalitesine sahip olmak için gerekli olan temel şeyleri bile yapamayacak kadar şiddetli ağrıya kadar birçok şiddet seviyesi vardır. Dorsalji ile birlikte gelen ağrı genellikle şiddetlidir ve günlük yaşam alışkanlıklarınızı bozabilir.

Dorsalji, sırtın kaslarında, sinirlerinde ve eklemlerinde başlayan herhangi bir şiddetli sırt ağrısının etiketidir. Omurganızdaki belirli bir bölgeden yayılan altı tür dorsalji vardır: servikal, servikotorasik, torasik, torakolomber, lomber ve lumbosakral. Ağrınızın tipik olarak ne kadar ciddi olduğu, omurganın ağrıyan alanı ve sorunun nedeni ile ilgilidir. Dorsalji teşhisi, spinal ağrı ile ilgili her şeyi içerir, ancak skolyoz ve lordoz gibi kendi teşhisi olan belirli durumları hariç tutar.

Dorsalji Nasıl Tedavi Edilir
Dorsalji Nasıl Tedavi Edilir

Dorsaljinin Oluşmasına Neden Olan Nedir?

Sırt ağrısının binlerce olası nedeni vardır ve bunlardan herhangi biri sizinkinin nedeni olabilir. Ancak size dorsalji teşhisi konduysa, muhtemelen suçlu şu faktörlerden biriydi:

  • Bir şişkin disk
  • Fıtıklaşmış bir disk
  • Araba kazası, sporla ilgili olay, kayma ve düşme veya fiziksel kavga gibi bir yaralanma
  • Devam eden zor fiziksel efor veya emekten aşırı kullanım
  • Kronik, devam eden stres

Bu durumlardan herhangi biri şiddetli sırt ağrınıza neden olmuş olabilir. Kiropraktörünüz veya fizyoterapistiniz , ağrınızın tetikleyicisini belirlemenize yardımcı olabilir, böylece gelecekte ortaya çıkmasını önlemek için çalışabilirsiniz.

Dorsalji Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğu dorsalji vakası konservatif tedavi ile tedavi edilebilir. Semptomlarınız erken evrelerde yakalandıysa, bu tür terapi ağrıyı çözmede ve önleyici bakım yoluyla daha fazla semptomu önlemeye yardımcı olur.

Fizik Tedavi ve Kayropraktik’te muhafazakar tedavi, fizik tedavi, kayropraktik ayarlamalar ve masaj terapisi gibi önlemleri içerir. Bu tipik koruyucu tedaviler ağrıdan kurtulmazsa, uzmanınız başka bakım yolları önerebilir. Bazen dorsaljinin şiddeti o kadar yoğundur ki konservatif tedaviye yanıt vermez. Kayropraktörünüz ağrınıza neden olan durumun tedavi için çok şiddetli olduğunu belirlerse, bir cerrah görmenizi önerebilir.

Cerrahi seçenekler genellikle son durum senaryosudur. Bunlar gerekli ve etkilidir, ancak bir hasta şiddetli disk fıtığına sahip olduğunda, ağrıyı hafifletmek için bir spinal füzyona ihtiyaç duyduğunda veya çok fazla ağrıya sahip olduğunda, cerrahi prosedür, bireyin iyi bir kaliteye geri dönmesine yardımcı olmak için en hızlı ve en etkili yoldur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.