Sağlık hakkında tüyolar!

Düşük Bütçeyle Nasıl Sağlıklı Beslenir?

Düşük Bütçeyle Sağlıklı Beslenme
0 30

Büyük bir hamburger ve yanında bir soda, salata ve şişe su için ödeyeceğinizin sadece bir kısmına mal olduğunda sağlıklı beslenmek imkansız gibi görünebilir. Instagram’a layık bir yaşam sürmek pahalı gibi görünse de, belinizi bükmeden paranızı uzatmanın bazı basit yolları vardır.

Yemek Planı

Sağlıklı beslenmenin ilk ve en önemli adımı, haftalık öğünlerinizi önceden planlamaktır. Biraz önceden düşünmenin pek çok faydası arasında, düşünmeden satın alma riskinin azalması ve gıda israfının çok daha az olması yer alır. Hafta boyunca ne yiyeceğinizi bilmek ve farklı malzemeler için birden fazla kullanım planlamak, market faturanızı minimumda tutarken taze ürün ve hazır et kullanımını da en üst düzeye çıkarabilir.

Düşük Bütçeyle Nasıl Sağlıklı Beslenir?
Düşük Bütçeyle Nasıl Sağlıklı Beslenir?

Yerel Alışveriş Yapın

Eğer imkanınız varsa, yerel çiftçi pazarınıza uğramayı deneyin. Sadece kendi toplumunuzu doğrudan desteklemekle kalmayacaksınız, aynı zamanda ürünler büyük bir zincir süpermarketten daha iyi ve daha ucuz olacaktır. Aracıları devre dışı bırakmak, gıdayı çiftlikten sofranıza daha hızlı ulaştırır ve nakliye için genellikle gerekli olan koruyucu maddeler ve kimyasallar olmadan. Bu gereksiz ekstra adım da fiyatları düşürerek paranızın sizin için daha çok çalışmasını sağlar. Ek bir bonus olarak, çiftçi pazarları bir dizi başka yerel fayda da sunar.

Mevsiminde Satın Alın

Doğrudan yerel çiftçilerden satın almanın bir diğer faydası da mevsimsel seçeneklerdir. Süpermarketlerden yıl boyunca çilek satın alabilmenize rağmen, yılın hangi zamanı olduğuna bağlı olarak fiyatın çok değiştiğini fark ettiniz mi? Mevsiminde hangi ürünün olduğunu araştırmak için sadece birkaç dakikanızı ayırırsanız, tonlarca para tasarruf edebilirsiniz. Yerel üreticiler size sadece mevsiminde olanları satacak ve büyük olasılıkla iyi bir fiyat garantisi de alacaksınız.

Kendi Bahçenizi Yetiştirin

Paradan tasarruf etmenin, sağlıklı beslenmenin ve daha aktif bir yaşam tarzına sahip olmanın harika bir yolu kendi bahçenizi kurmaktır. Kendi ürünlerinizi yetiştirmek size markette zaman ve para kazandırabilir, ayrıca sizi aktif tutabilir ve güneşli günlerde gün boyunca size “güneşli” D vitamini sağlayabilir. Büyük bir bahçeniz ya da belirgin bir yetiştirme alanınız yoksa, kapalı bir bitki bahçesi yetiştirmek kesinlikle yapılabilir. Kendi bitkilerinizi yetiştirmek size sadece para kazandırmakla kalmayacak, aynı zamanda sizi daha fazla yemek pişirmeye teşvik edecektir ki bu da neredeyse her zaman daha sağlıklı bir seçenektir.

Evde Yemek Pişirin

Daha fazla yemek yapmaktan bahsetmişken, bu kadar çok dışarı çıkmayı bırakın! Haftada birkaç kez dışarıda yemek şaşırtıcı derecede hızlı bir şekilde artabilir. Dışarıda yemek yediğiniz geceleri sınırlandırmaya ve evde daha fazla yemek pişirmeye çalışın. Eğer siz ve sevgiliniz randevu gecelerini seviyorsanız, neden birlikte yemek pişirmeyi denemiyorsunuz?

Dondurun

Bütçenize uygun sağlıklı yemekler için dondurucu en iyi dostunuzdur. Toplu olarak satın alıp saklamanın yanı sıra, yemekleri yavaş pişirici veya düdüklü tencereye atılmak üzere de hazırlayabilirsiniz. Önceden paketlenmiş dondurucu yemekleri genellikle koruyucu maddeler ve ilave kalorilerle doludur, ancak kendi sağlıklı yemeklerinizi hazırlar ve dondurursanız, tek yapmanız gereken sabahları güveç tenceresine veya işten sonra düdüklü tencereye koymaktır ve sağlıklı, ucuz, hazır bir yemeğiniz olur!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.