Sağlık hakkında tüyolar!

Duygusal Açlık Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Duygusal Açlık Nedir? Belirtileri Nelerdir?
0 460

Duygusal açlık, insanların yaşamlarında sevgi veya aidiyet eksikliğine bağladıkları, içlerinde hissettikleri boşluğu tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bu açlık türü, vücudumuz belirli besin maddelerine ihtiyaç duyduğunda ortaya çıkan fiziksel açlıktan farklıdır. Öte yandan duygusal açlık, insanlar başkalarından duygusal bir bağ veya onay istediklerinde ortaya çıkar. Duygusal açlığı fark etmek zor olabilir çünkü insanlar genellikle bunu fiziksel açlıkla karıştırır.

Duygusal Açlık Belirtileri

Duygusal açlığın belirtileri çeşitli şekillerde kendini gösterir. Bireyler depresyon, anksiyete veya değersizlik duyguları yaşayabilir. Ayrıca başkalarından sürekli güvence, ilgi veya şefkat gibi dış onay arayışına da girebilirler. Duygusal açlık çeken kişiler başkalarına güvenmekte veya sağlıklı ilişkiler kurmakta da zorluk yaşayabilir. Ayrıca kendilerini zehirli kişiliklere ya da kendi çıkarlarını düşünmeyen insanlara duygusal olarak bağlanırken bulabilirler.

Duygusal açlık, insanların yaşam durumları hakkında çaresiz ve umutsuz hissetmelerine de neden olabilir. Duygusal olarak aç olan kişiler genellikle kendilerini kullanılmış ya da hafife alınmış hissettikleri ilişkilerin içinde bulurlar. Ayrıca aşırı yapışkan veya başkalarına bağımlı hale gelerek sağlıksız ilişki dinamiklerine yol açabilirler. Bu sağlıksız davranışlar, yarardan çok zarar getiren eş-bağımlı ilişkilere girmelerine neden olabilir.

Duygusal Açlık Nedir
Duygusal Açlık Nedir

Duygusal Açlık Tedavisi

Duygusal açlığın üstesinden gelmek zor olsa da umut vardır. Duygusal açlığı tedavi etmenin bir adımı, semptomları tanımak ve bu konuda bir profesyonel veya sevilen biriyle konuşmaktır. Terapi, bireylerin duygusal açlıklarının temel nedenini belirlemelerine ve sağlıklı ilişkiler kurmalarına yardımcı olacak iletişim araçlarından yararlanmalarına da yardımcı olabilir. Ayrıca, meditasyon, günlük tutma veya yoga gibi farkındalık uygulamaları yoluyla öz farkındalık ve öz sevgi geliştirmek, bireylerin güçlü bir öz kimlik duygusu oluşturmalarına ve duygusal açlık hissinin üstesinden gelmelerine yardımcı olabilir.

Duygusal açlık kişinin kendisinden ve başkalarından kopuk hissetmesinin bir belirtisidir. Fark edilmesi ve üstesinden gelinmesi zor olabilir ve depresyon, anksiyete ve duygusal sıkıntı gibi semptomlarla sonuçlanabilir. Bir profesyonelden yardım almak ve daha güçlü bir öz-değer ve öz-sevgi duygusu geliştirmek, duygusal açlığın üstesinden gelmenin kilit adımlarıdır. Bunu yaparak, bireyler sağlıklı ilişkiler geliştirebilir ve kendileri ve başkalarıyla özgünlük ve karşılıklı saygıya dayanan anlamlı bir bağ kurabilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.