Sağlık hakkında tüyolar!

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir
0 245

Tarihsel olarak, insanlar sirkeyi enfeksiyonla savaşmak, yaraları iyileştirmek ve kan şekerini yönetmek gibi tıbbi amaçlar için kullandılar. Tüm bu kullanımlar için etkili olduğu kanıtlanmamıştır, ancak elma sirkesinin dikkate değer birkaç sağlık yararı vardır.

Kilo Kaybı

Bazıları yemekten önce az miktarda elma sirkesi içmenin kilo kaybına yol açacağı inanılıyor ve yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar bulunmaktadır.

Araştırmalar 12 hafta boyunca sirke, 15 ml sirke veya 30 ml sirke içmeyen insanlar arasındaki kilo kaybını karşılaştırmıştır. Araştırmacılar, çalışmanın sonunda günlük sirke tüketen grupların plasebo grubuna kıyasla daha fazla kilo verdiğini buldular. Ayrıca visseral yağ, BMI, trigliserit ve bel çevresi de azalmıştı.

Düşük Kolesterol Seviyeleri

Elma sirkesi tüketmek kolesterolü, LDL kolesterolü ve trigliseritleri azaltabileceğini buldu. Bir hayvan çalışması bu bulguyu tekrarladı. Elma sirkesi, sıçanlarda benzer kolesterol düşürücü özelliklere sahipti. Ve etkili olması o kadar uzun sürmüyor gibi görünüyor – araştırmaların çoğu sadece birkaç ay içinde gerçekleşti.

Bu sonuçların daha büyük bir popülasyona genelleştirilip genelleştirilemeyeceğini görmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, Elma sirkesi yüksek kolesterolü tedavi edenler için iyi bir tamamlayıcı seçenek olabileceğini söylemek doğru olur.

Geliştirilmiş Kan Şekeri

Elma sirkesinin biraz bilinmeyen, ancak önemli bir yararı, yemeklerden sonra kan şekeri seviyelerinin yükselmesine neden olan kan şekeri seviyelerini büyük ölçüde azaltabilmesidir. Birkaç çay kaşığı elma sirkesi glisemik indeksini önemli ölçüde etkileyebilir.

Elma Sirkesi Faydaları
Elma Sirkesi Faydaları

Azaltılmış Kalp Riskleri

Elma sirkesi, çok yüksek olduklarında kalp hastalığı riskini artırdığı bilinen trigliserit ve kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir. Ek olarak, alfa-linolenik asidin kadınlarda kalp hastalığı riskini azalttığı da bulunmuştur. Bu nedenle, kalp sağlığı sizin için bir endişeyse, diyetinize elma sirkesi eklemek dikkate alınması gereken bir şey olabilir.

Geliştirilmiş Saç Sağlığı

Elma sirkesi, doğal şampuanlarda bulunan yaygın bir bileşendir. Bunun nedeni, doğal olarak pH’ı düşürmeye yardımcı olan asetik asit içermesi olabilir. Araştırmalar, saç sağlığı için daha düşük pH’ın faydalarını bulmuştur ve elma sirkesi antimikrobiyal faydaları iyi belgelenmiştir. Tüm bunları söylemek gerekirse, Elma sirkesi saçınızı berraklaştırmaya ve dengelemeye yardımcı olabilir ve ayrıca saçınızın sağlığına ve görünümüne zarar verebilecek bakteriler ile savaşmasına yardımcı olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.