Sağlık hakkında tüyolar!

Emziren Anne Ne Yemeli Ne Yememeli?

Emziren Anne Ne Yememeli
0 86

Emzirme, bir çocuk için uzun vadeli iyileştirilmiş sağlık ve esenlik – hatta potansiyel olarak daha yüksek bir IQ ile bağlantılı olan hayati derecede önemli bir süreçtir. Emziren anneler, hamilelikte olduğu gibi belirli bir diyet gerektirmese de, yine de daha fazla almanız gereken ve bazılarından kaçınmak isteyebileceğiniz bazı yiyecekler vardır. Emzirirken ne yemeniz ve ne yememeniz gerektiğine bir göz atın.

Emziren Anne Ne Yemeli
Emziren Anne Ne Yemeli

Emziren Anne Ne Yemeli

Yumurtalar – Yumurtalar, tümü çocuğunuza fayda sağlayacak A, D, B2, B12 iyot ve selenyum vitaminleri arasında değişen besinleri içeren besleyici bir süper besindir. Yumurtalar ayrıca sağlık için gerekli olan protein bakımından da yüksektir.

Somon – somon, bebeğinizin sinir sisteminin gelişimi için gerekli olan yağ DHA’nın inanılmaz bir kaynağıdır. Yağlı balık yiyen kadınların anne sütünde DHA seviyeleri daha yüksektir. Somon, yağlı balık standartlarına göre nispeten düşük cıva içeriğine sahip olduğu için daha sağlıklı bir seçenek olarak kabul edilir.

Fasulye – Fasulye, et içermeyen harika bir protein kaynağıdır ve aynı zamanda demir açısından da zengindir. Demir, bebeğiniz için çok önemlidir ve anemi, iştahsızlık ve zayıf organ gelişimini önlemeye yardımcı olabilir.

Yapraklı yeşillikler – Ispanak ve lahana gibi yapraklı yeşillikler A vitamini, kalsiyum, C vitamini ve demir gibi besinler açısından zengindir. Ayrıca bebeğin sağlıklı gelişimi için önemli olan manganez içerirler.

Emziren Anne Ne Yememeli

Yüksek dozda kafein – orta düzeyde kafein alımı iyi olsa da, aşırı alım bebeği etkileyebilir ve gece uyanık kalmasını sağlayabilir. Bu, özellikle anne hamileyken kafeinden tamamen kaçınırsa olabilir.

Alkol – emzirme döneminde düzenli olarak alkol almak, özellikle çok miktarda içiyorsanız, çocuğunuzun sağlığını ve gelişimini etkileyebilir. Ara sıra bir kadeh şarap içmenin bir sorun olması pek olası değildir.

Bazı balıklar – özellikle kılıç balığı, marlin, köpek balığı ve kral uskumru gibi cıva oranı yüksek balıklar. Cıva oldukça zehirlidir ve çoğu balıkta bulunan miktarlarla başa çıkabilseniz de bebeğiniz olmayabilir.

Adaçayı ve maydanoz – bu bitkiler hamile kadınlarda anne sütü üretiminin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Fazla süt üretmiyorsanız ancak yapmaya çalışıyorsanız, bunları yemekten kaçının.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.