Sağlık hakkında tüyolar!

En Hızlı Öksürük Kesici Gıdalar

En Hızlı Öksürük Kesici Gıdalar
0 4.757

Öksürük, vücudun tahriş edici maddeleri ve enfeksiyonları vücuttan temizleme sürecinin bir parçasıdır, ancak öksürük devam ederse, onu durdurmanın yollarını aramaya başlamamız şaşırtıcı değildir. İster soğuk algınlığı ilaçlarından aktif olarak kaçınıyor olun ister basit bir çözüme ihtiyaç duyuyor olun, aşağıdakiler öksürük kesici gıdalar arasında seçim yapabilirsiniz.

Bal Yutmak

Koyu balın, bazen reçetesiz satılan ilaçlardan daha az öksürüğü yatıştırmada etkili olduğu bulunmuştur. Boğazınızı kaplamak için bir kaşık bal yutabilir veya çaya karıştırabilirsiniz. Bal boğazınızı yatıştırır ve iyileşme sürecine yardımcı olmak için bakterileri öldürmeye yardımcı olabilir. Balın 1 yaşın altındaki çocuklar için güvenli olmadığını unutmayın.

Öksürük Kesici Gıdalar
Öksürük Kesici Gıdalar

Zencefil Çayı İç

Zencefil, solunum yollarını gevşetmeye ve öksürüğü azaltmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Ilık Su İçin

Öksürdüğünüzde bol su için ancak soğuk içeceklerden kaçının. Oda sıcaklığında veya daha sıcak su ve çay için.

Tuzlu Su İle Gargara Yapın

Öksürdüğünüzde boğaz ağrınız ve mukusunuz varsa, tuzlu su ile gargara bir çözüm olabilir. Tuzlu su, boğazın arkasındaki balgam ve mukus miktarını azaltarak öksürme ihtiyacınızı azaltacaktır.

Nane Teneffüs Edin

Nanedeki mentol, çiğ boğazı yatıştırmaya yardımcı olabilir ve mukusu parçalamak için bir dekonjestan görevi görür. Nane esansiyel yağını bir difüzöre dağıtabilir veya ılık bir banyoya ekleyebilirsiniz.

Öksürüğünüz Devam Ederse Ne Yapmalısınız?

Bazen öksürük ciddi bir tıbbi sorunun işareti olabilir. Öksürük nefes alma yeteneğinizi etkiliyorsa veya kan ya da aşırı miktarda balgam tükürüyorsanız, birinci basamak doktorunuza görünün. Kış aylarında boğaz ağrısını doğal yollarla yatıştırmak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için ipuçları bulun.

Kaçınılması Gereken Yiyecekler

 • Süt ve süt ürünleri
 • Kahve, gazlı içecekler vb. gibi kafeinli içecekler.
 • Kabuklu deniz ürünleri, maya, fındık, yumurta, soya ve diğer maddelerde bulunan yaygın alerjenler
 • Cips ve paketlenmiş atıştırmalıklar gibi işlenmiş gıdalar
 • Beyaz ekmek ve beyaz makarna
 • Baharatlı ve kızarmış yiyecekler

Öksürükten hızlı bir şekilde kurtulmak için bunlardan mümkün olduğunca kaçının.

Risk Faktörleri

Bazı risk faktörlerinin varlığında öksürük kolaylıkla kronik öksürüğe dönüşebilir. Bunlar:

 • Sigara içmek
 • Alerjilere karşı güvenlik açığı
 • Çevresel tahriş edici veya kirleticilerin varlığı
 • Kadın cinsiyeti
 • KOAH, astım ve önceki akciğer enfeksiyonları gibi kronik akciğer hastalıkları

Solunum yolu enfeksiyonu, asit reflü, astım, ağız kuruluğu, alerji veya solunum yollarınızda yabancı cisim gibi çeşitli nedenlerle öksürüğünüz olabilir. Nedenine, sıklığına, ilişkili semptomlara ve süreye bağlı olarak öksürük, gece, akut, kronik, üretken vb. gibi farklı türlere ayrılabilir. Öksürüğü nasıl durduracağınızı öğrenmek için öncelikle ne tür bir öksürüğün olduğunu anlamanız gerekir. Sahip olmak. Öksürük için yaygın ev ilaçları arasında uçucu yağlar, meyve sularından yapılan içecekler, bitki çayları ve baharatların kullanıldığı aromaterapi bulunur. Ek olarak, daha fazla rahatlama için işlenmiş gıdaları, süt ürünlerini ve kafeini hariç tutmak için diyetinizi biraz değiştirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.