Sağlık hakkında tüyolar!

Enerji Artıran Besinler Nelerdir?

Enerji Artıran Besinler Nelerdir
0 127

Yorgunluk mu? Bu sadece uyku eksikliği değil, beslenme eksikliği de olabilir. İster atletizmde ister hayatta olsun, uygun beslenme performans için kritik öneme sahiptir. Beslenme, kondisyonunuzu iyileştirebilir ve egzersiz ve yorgunluktan kurtulmanıza yardımcı olabilir ve çeşitli yiyecekler bu alandaki güç merkezleridir. Enerji seviyenizi etkileyen sadece ne yediğiniz değil, ne zaman tükettiğinizdir. Egzersiz yaptığınızda, esas olarak karbonhidratlar ve lipidler tarafından sağlanan enerjiyi kullanırsınız. Dayanıklılığı artırmak için, bu iki elementin metabolizmasını düzenlemek önemlidir, bu nedenle egzersizden hemen önce veya egzersiz sırasında yüksek kaliteli bir karbonhidrat yemek, daha uzun süre güçlü kalmanıza yardımcı olabilir.

Enerji artıran gıdalar tartışırken bile, susuz kalmanın önemini unutmayalım. Su, insan vücudunun ana bileşenidir ve dolaşım, kimyasal reaksiyonlar, metabolizma ve atık ürünlerin ortadan kaldırılmasında kritik bir rol oynar – sağlığı iyileştiren ve enerjiyi artıran tüm süreçler.

Enerji Arttıran 10 Gıda

Elma: Bu meyve, meyvelerde bulunan ve metabolizmanızın dayanıklılığı artırmasına yardımcı olan bir bitki pigmenti olan kersetin içerir. Ayrıca anti-inflamatuar özelliklere sahiptir, bu nedenle iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabilir. Elmalar taşınabilir ve saklanması kolaydır, bu da onları bisiklete binerken veya koşudan sonra yemek için ideal bir atıştırmalık haline getirir.

Enerji Artıran Besinler
Enerji Artıran Besinler

Domates: Domateste bulunan likopen, yoğun egzersiz sırasında serbest radikallerin neden olduğu hasarı sınırlayan bir antioksidandır. Çok sayıda sağlık komplikasyonuna bağlı endokrin bozucu zararlı bir kimyasal olan bisfenol-A veya BPA içeren konserve domates çeşitlerinden kaçınmaya çalışın.

Ginseng: Bu bitki, kafeinin bir destek sağladığına benzer şekilde, ancak vücuda stres eklemeden bir uyarıcı görevi görebilir. Beyinde, adrenal korteks stresi düzenleyen hormonlar üretir. Ginseng, stressiz enerji yaratmak için ihtiyaç duyduğu besinleri sunarak adrenal korteksi beslemeye yardımcı olur.

Kuru Üzüm: Araştırmacılar, kuru üzümlerin karbonhidrat içerdiğinden, egzersiz sırasında şeker seviyelerini sabit tutmaya yardımcı olduğuna inanıyor. Yapılan bir çalışmada, araştırmacılar, kuru üzüm veya spor çiğneme yiyen koşucuların, yalnızca su ile yakıt ikmali yapanlardan daha hızlı koştuğunu buldular. Ancak spor çiğnemelerinin aksine kuru üzümler daha az inflamatuar şeker içerir.

Pancar: Bu kök sebze, en iyi yüksek enerjili gıdalardan biridir. Araştırmacılar, pancar suyunun, vücudun nitratı nitrik okside nasıl işlediğini etkileyerek dayanıklılığı artırmak için çalışabileceğine ve böylece bir egzersiz sırasında vücut tarafından yakılan oksijen miktarını azaltabileceğine inanıyor. 5k’lik bir koşudan bir saatten biraz fazla bir süre önce 7 onsluk pişmiş pancar porsiyonunu yiyen koşucular, genel olarak %3 daha hızlı ve son esnemede %5 daha hızlı bitirdiler.

Yumurta: Yumurtaların serinletici bir sabah kahvaltısı için mükemmel bir seçim olmasına şaşmamalı. Besinlerin vücudun kullanması için enerjiye dönüştürülmesi söz konusu olduğunda çok önemli olan B vitaminleri açısından zengindirler. Beyazlardaki proteinler kas iyileşmesi ve kas gücü için idealdir. Ne kadar güçlüysen o kadar enerjin olur. Sarısı bile enerji ve fitness hedeflerinizde size yardımcı olabilecek avantajlara sahiptir.

Soya fasulyesi: Vücuda enerji vermek söz konusu olduğunda bunlar her zaman benzersiz olmuştur. Soya fasulyesi, karbonhidratları anında enerjiye dönüştürmede önemli bir rol oynayan B-kompleks vitaminleri içerir. Soya fasulyesini ne kadar çok yerseniz, vücudunuz o kadar fazla yakıt alır. Yeşil soya fasulyesi olan Edamame, fosfor ve bakır bakımından yüksektir ve bu, karbonhidratları çok ihtiyaç duyulan enerjiye dönüştürmede öldürücü bir kombinasyon oluşturur. Edamame ayrıca değerli bir protein ve lif kaynağıdır ve onu ideal bir sağlıklı atıştırmalık yapar.

Kuruyemiş: Fındıktaki protein, karbonhidratların sindirimini yavaşlatarak yakıt dönüşüm sürecini iyileştirir. Kuruyemişler ayrıca yağlar içerir, bu durumda iyi bir şeydir çünkü yağlı yağlar daha uzun süreli enerji sağlar. Kuruyemişler özellikle uzun süreli fiziksel veya zihinsel aktivite için iyidir. Fıstıkların harika yanı, çok konsantre olmalarıdır, yani onları herhangi bir öğünün üzerine serpebilir ve aynı enerji artışını çok miktarda yemek zorunda kalmadan alabilirsiniz. Sabah alımı, gün boyunca enerji seviyenizi iyileştirmelidir.

Kinoa: Bu çiçekli bitki sadece besin açısından zengin değil, aynı zamanda tamamen glütensizdir. Başlangıç ​​olarak, kaslarınıza hızla girebilen ve lifleri onarabilen birçok amino asit sağlar. Uzun bir günün veya zorlu bir antrenmanın ardından kinoa sizi yenileyecektir. Diğer bir fayda, yavaş yavaş parçalanan büyük miktarda karbonhidrattır. Böyle yavaş bir sürüm, gün ortası bir alım için iyidir. Bunları diyetinize eklemek, günün geri kalanında size eşit dalgalar halinde enerji verecektir.

Kabak Çekirdeği: Bu yenilebilir tohumlar enerji ile doludur. Sadece karbonhidrat içermekle kalmaz, aynı zamanda protein ve sağlıklı yağlar da sağlarlar. Manganez, çinko ve fosfor bu dinamit kombinasyonunu küçük bir tohumdan tamamlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.