Sağlık hakkında tüyolar!

Erkeklerde Depresyonun Belirtileri

Erkeklerde Depresyonun Belirtileri
0 33

Erkeklerde ruh hali değişimleri ve öfke, çevrelerindeki herkes için endişe verici olabilir, ancak aslında bir depresyon belirtisi olabilir. Erkeklerde bu depresyon belirtileri hayatın herhangi bir döneminde ortaya çıkabilirken, erkek depresyonu orta yaşlarda zirve yapar – belki de sağlık ve fiziksel değişiklikler, aile ve ilişki stresleri ve kariyer ve finansal zorluklar dahil olmak üzere zihinsel sağlıklarını etkileyebilecek 40 ila 50 yaş arasındaki erkeklere özgü çeşitli faktörler nedeniyle.

Erkekler ve Kadınlar Farklı Depresyon Belirtileri Gösterir Mi?

Kadınlarda depresyon belirtileri genellikle üzüntü, umutsuzluk ve yetersizlik duygularının yanı sıra aşırı ağlama ve fiziksel yorgunluk belirtilerini içerir. Erkekler ve kadınlar aynı depresyon belirtilerinin çoğunu paylaşırken, erkeklerde orta yaş depresyonu belirtileri şunları da içerebilir:

 • Saldırganlık
 • Sinirlilik
 • Artan risk alma
 • Kontrol kaybı
 • Ani öfke
 • Alkol/uyuşturucu kullanımı
 • Bozulmuş iş işlevselliği
 • Sosyal geri çekilme

Bir erkek kesinlikle kontrolünü kaybedebilir veya depresyonla tamamen ilgisiz bir öfke patlaması yaşayabilir ve hayatın herhangi bir aşamasında, erkek depresyonunun bu tekrarlanan belirtilerini göstermek daha derin bir soruna işaret edebilir. Bazı durumlarda öfke incinme, başarısızlık ve utanç duygularından kaynaklanabilir ve bir “erkek” duygusu olarak daha kabul edilebilir gelebilir. Sonunda bu öfke bir alışkanlık haline de gelebilir.

Kültürel olarak erkekler daha agresif olmaya, bir şeylerle savaşmaya odaklanmaya ve zayıflık işareti olarak görülebilecek duygular hakkında konuşmamaya şartlandırılmıştır. Bazı erkekler için öfkeyi dışa vurmak ya da öfkeyi başka bir şekilde göstermek daha kolaydır. Ancak anlayışlı ve düşünceli olan ve nasıl hissettiklerini ve neden hissettiklerini kolayca ifade edebilen birçok erkek hastayla karşılaştığı için genellemelere karşı hızlı bir şekilde uyarıda bulunuyor. Öfkenin mutlaka depresyon anlamına gelmediğini de ekliyor. Öfke bir şeyin belirtisidir, tıpkı ateşin bir şeyin belirtisi olması gibi. Her zaman depresyon değildir.

Erkekler Neden Depresyona Girer?

Bazı erkekler hayatlarında öfke ve üzüntüye neden olan şeylerin farkındayken, diğerleri stresin fiziksel ve duygusal sağlıklarını nasıl etkilediğinin veya çevresel faktörlerin davranışları üzerinde nasıl bir etkisi olduğunun farkında olmayabilir. Erkeklerin depresif ve öfkeli olmalarının pek çok nedeni olabilir, ancak bunlar erkeklerde depresyonun yaygın nedenlerinden bazılarıdır:

 • Hayattaki hayal kırıklıkları – Orta yaşlarda bir erkek, iş hayatındaki ve ilişkilerindeki başarılarını ve başarısızlıklarını değerlendiriyor olabilir. Bunlar sağlıklı bir bakış açısıyla değerlendirilebilse de, depresyona yatkın bir erkek hayatın hayal kırıklıklarını kayıp, başarısızlık ve keder olarak içselleştirebilir.
 • Ölümlülük – Kendisinde veya sevdiklerinde yaşlanma ve hastalıkla uğraşan bir erkek, kendi ölümlülüğüyle boğuşuyor ve belki de daha genç bir erkekten daha gerçekçi ve daha hızlı bir şekilde hayatın bir gerçeği olarak ölümle yüzleşiyor olabilir. Üzüntü ve kayıp düşünceleri öfke ve hayal kırıklığı duygularını körükleyebilir.
 • Mali stres – Bir erkek, özellikle de bakmakla yükümlü olduğu bir ailesi varsa, mali açıdan geçimini sağlama beklentisinin yükü altında hissedebilir. Yükümlülüklerini yerine getirememe korkusu ya da masrafları karşılayacak kadar üretememenin getirdiği sürekli gerginlikle uğraşmak her yaştan erkek için zihinsel ve duygusal olarak yıpratıcı olabilir.
 • Partner/ilişki çekişmesi – Bir ilişkide tatmin eksikliği, bir erkek için en stresli şeylerin başında gelir ve öfke, saldırganlık ve diğer yıkıcı davranışlara yol açabilir. Bir erkeğin içindeki kötülüğü ortaya çıkaran bir ilişki, zamanla kendine olan güvenini ve erkeklik duygularını aşındırabilir ve depresyonun derinleşmesine yol açabilir.
 • Depresyon yan etkisi olan ilaçlar – Bazı tansiyon ilaçları, asit reflüsü için proton pompası inhibitörleri (PPI) ve analjezikler (ağrı kesiciler) dahil olmak üzere bir dizi ilacın olası bir yan etkisi olarak depresyon vardır. Yan etkiler her kişi için farklıdır, bu nedenle bir kişide hiç yan etki görülmezken bir başkasında depresyonla ilişkili önemli yan etkiler görülebilir.
 • Sağlık değişiklikleri – Yaşlandıkça kronik rahatsızlıklar kaçınılmaz olmasa da, yaşlandıkça tıbbi bir rahatsızlığa sahip olma olasılığı artar. Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol veya diyabet gibi sağlık sorunları, endişe ve kaygı duygularını veya güç ve erkekliği kaybetme korkusunu tetikleyebilir. Erektil disfonksiyon da bu endişelere katkıda bulunabilir.
 • Davranış/yaşam tarzı – Bağımlılık sorunlarının yanı sıra kilo alma, sağlığa ve fiziksel egzersize zaman ayırmama veya dikkat etmeme, depresif bir ruh haline ve öfke ve başkalarına saldırma gibi ilişkili semptomlara yol açabilir. Yaşam tarzı ve depresyon arasındaki bu bağlantı, özellikle de uzun süredir devam ediyorsa, her zaman açık değildir.
 • Hormonal değişiklikler – Testosteron ve androjen gibi erkeklik hormonları yaşla birlikte doğal olarak azalır. Bu değişim çok kademeli olsa ve genellikle fark edilebilir semptomlar yaratmasa da, hormon seviyelerinin düşmesi sinirliliğe neden olabilir ve diğer şeylerin yanı sıra benlik saygısını ve cinsel dürtüyü de etkileyebilir. Ancak düşük testosteronun etkileri tartışmalı bir konu olmaya devam etmektedir ve genellikle depresyon veya diğer duygusal sorunların nedeni değildir.
Erkeklerde Depresyon Belirtileri
Erkeklerde Depresyon Belirtileri

Erkeklerde Depresyon Tedavisi

Depresyon tedavisi, bir sorun olduğunu kabul etmekle başlar. Bazı erkekler depresyon belirtileri yaşayabilir ya da hayatlarının belirli yönlerinin olması gerektiği kadar iyi işlemediğini fark edebilir, ancak yine de depresyon tedavisi terapisine ihtiyaç duyduklarını inkar edebilirler. Diğer erkekler öfke ve sinirliliğin depresyonun bir sonucu olduğunu kolayca fark edebilir ya da geçmişte depresyon yaşamış ve bunu daha iyi tanımlayabiliyor olabilirler.

Bu depresyon belirtileri kendilerine veya başka bir tarafa yeterince sıkıntı veriyorsa, yardım almak mantıklı olacaktır. Erkek depresyonunun belirti ve semptomlarının ciddiyetine bağlı olarak, tek tek veya kombinasyon halinde reçete edilebilen bir dizi depresyon tedavisi seçeneği mevcuttur. Bunlar şunları içerir:

 • Danışmanlık – Psikolog veya lisanslı klinik sosyal hizmet uzmanı gibi yetenekli bir ruh sağlığı uzmanı, depresyondaki erkeklere hayatta karşılaştıkları sorunlar hakkında konuşmalarına yardımcı olarak destek olabilir. Danışmanlık, erkeklerin öfke ve diğer erkek depresyonu belirtileriyle başa çıkmak için yeni beceriler ve başa çıkma mekanizmaları geliştirmelerine yardımcı olabilir. Destek grupları, yas destek grubu veya boşanma destek grubu gibi bir grup erkek için ortak olan şeyler için de yararlı olabilir.
 • İlaç tedavisi – Bir psikiyatrist, en iyi faydaları sağlayan ve en az yan etkiye sahip bir antidepresan gibi ilaçlarla birlikte terapi sağlayabilir. Anksiyete veya panik atak duygularıyla uğraşan erkekler için, meditasyon ve egzersiz gibi yeni davranışlarla birlikte bir anti-anksiyete ilacı reçete edilebilir.
 • Yatılı veya kısmi hastane psikiyatrik tedavisi – Şiddetli depresyonu olan veya başkalarının güvenliği veya emniyeti risk altında olan veya akıl hastalığı nedeniyle kendine bakamayan bazı erkekler, 24 saat yatılı bir psikiyatrik birimde ekstra bakım ve gözetime ihtiyaç duyabilir. Klinik gözetim altında, klinik depresyonu olan erkekler grup, bireysel ve aile danışmanlığına katılabilir, çeşitli terapilerin yanı sıra psikiyatrik hastalığı yönetmeye yardımcı olmak için ilaç tedavisi alabilir ve normal işlevselliğe ve evinde ve toplumda yaşama geri dönebilir. Kısmi hastane psikiyatri programları, hastanede bir gece kalmaya gerek kalmadan yoğun ayakta tedavi sağlar.
 • Uyuşturucu ve alkol tedavisi – Depresyon ve madde bağımlılığı genellikle el ele gider ve biri diğerini kendine zarar veren sonsuz bir düşünce ve davranış döngüsü içinde besler. Ruh sağlığı ve bağımlılık sorunları (çift tanı) olan erkekler için bağımlılık konusunda yardım almak kritik önem taşır. Alkol veya uyuşturucuyu bırakmak ve madde bağımlılığından kurtulmak, madde kullanımının daha da kötüleştirdiği altta yatan ruh sağlığı sorunlarını ortaya çıkarmaya yardımcı olabilir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.