Sağlık hakkında tüyolar!

Göbek Yağını Ne Eritir?

Göbek Yağını Ne Eritir
0 489

Kabul edelim: Göbek yağı inatçı olabilir. Tüm çabalarınıza rağmen, kendinize “neden midem dışında her yerde kilo veriyorum?” diye soruyor olabilirsiniz.

İster inanın ister inanmayın, bunun neden olduğuna dair bilimsel bir açıklama var. Karnınızdaki yağ, organlarınızın ve midenizin etrafında birikiyor ve vücudunuzda açlık hormonlarınızı ve insülin duyarlılığınızı bozabilecek bir inflamatuar yanıt oluşturuyor. İç organ yağı olarak da adlandırılan göbek yağının, cildinizin altında yatan yağdan çok kalp hastalığı, kanser ve diyabet gibi kronik hastalıklara neden olma olasılığı daha yüksektir.

Sonuç olarak: fazla kilolu ve obez olmak sağlığınıza zararlı olsa da, aşırı göbek yağına sahip olmak daha da tehlikelidir. Hepimiz “ne yersen osun” sözünü duymuşuzdur ve bu kesinlikle karın yağlarıyla ilgili bir durumdur. Peki hangi yiyecekler aslında göbek yağı yakar? İşte bilmeniz gereken her şey ve stoklanacak en iyi yiyecekler. Bu lezzetli, yağ yakıcı yiyecekleri mideye indirmeye hazır olun!

Yulaf

Yulaf, yüksek oranda çözünmeyen liftir, özellikle suyu emen ve sindirimi ve glikozu veya kan şekeri emilimini yavaşlatan beta-glukan adı verilen bir liftir. Çözünür beta-glukan lifinin insülin direnci ve kilo kaybı, özellikle karın yağ kaybı için faydalı olduğu gösterildi, çünkü sizi tok tutmaya yardımcı oluyor ve açlık isteklerini azaltıyor. Sabahları yüksek lifli meyve ve keten tohumu ile bir kase yulaf ezmesi, iyi bir dozda çözünür lif sağlayabilir ve gün boyunca iştahınızı yönetebilir.

Göbek Yağını Eritme
Göbek Yağını Eritme

Elma

Elma, orta boy bir elmada 4,5 gram lif (günlük değerin %17’si) içeren en yüksek lifli meyvelerden biridir. Bir elmadaki liflere pektin denir, bu lifler bağırsaklarınızda parçalanır ve sindirimi yavaşlatarak yemek yedikten sonra daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Günde bir elma göbek yağlarınızı uzak tutabilir! Elma şeker içermesine rağmen, kan şekeri emilimini yavaşlatan yüksek lif içeriği nedeniyle bu artan kan şekerinden endişe etmenize gerek yok.

Kakule

“Baharatların Kraliçesi” lakaplı (karabiber “Kraldır”), çünkü seçkinlerin gözdesiydi ve aroması diğer baharatlarla karşılaştırıldığında neredeyse kadınsı olduğu için – çiçeksi, limonsu, biraz nane esintilidir. Bu yüzden bir zamanlar afrodizyak olarak kabul edilmiş olabilir. Kakulenin sağlık avantajları çok çeşitliydi.

İnsanlar bunu iltihaplı göz kapaklarını, diş ve diş eti enfeksiyonlarını, akciğer tıkanıklığını ve daha fazlasını iyileştirmek için kullandı. Bugün gördüğümüz faydalar da geniş, ancak alakalı çünkü Amerikalılar çok kötü yemek yiyor. Özünde, kakule , özellikle çok fazla karbonhidrat yemeye meyilli olduğumuzda, kötü beslenmemizin etkilerine karşı koymaya yardımcı olabilir.

Brokoli

Göbek yağını yakmak istiyorsan, bu besleyici yeşil sebzeyi tüketebilirsiniz. Bu sebze kilo vermeye yardımcı olan ve tip 2 diyabet riskini azaltan insülin duyarlılığını geliştirdiği için çok tavsiye edilmez.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.