Sağlık hakkında tüyolar!

Göz Sağlığını Artırmak İçin Basit Tüyolar

Göz Sağlığını Artırmak İçin Basit Tüyolar
0 15.512

21. yüzyılın tam anlamıyla işleyen bir nesli olarak, çoğumuz her gün ‘göz intiharı’ denebilecek bir şey yapıyoruz. Güne telefonlarımıza bakarak başlıyoruz ve aynı telefonu şarja takarak bitiriyoruz; gün boyunca dizüstü bilgisayarlar, TV ekranları, iPad ekranları ve Kindle gibi ekranlar arasında sürekli karıştırmayı unutmamak. Pandemi ve evden çalışma kültürüyle, durum en hafif tabirle daha da kötüleşti. Tüm bunları söyledikten sonra, yaşadığımız hızla değişen dünya göz önüne alındığında, ekran kullanımını durdurmayı hatta en aza indirmeyi beklemek de pratik bir çözüm değil. Peki göz sağlığını artırmak için ne yapılabilir?

Göz sağlığınızla ilgilenmek aslında her zaman düşündüğünüz kadar kolay değildir. Göz sağlığı için iyi yiyecekler yemek ve mevcut yaşam tarzınızda göz sağlığı ipuçlarını benimsemek gibi en basit şeyler bile sizi uzun bir yol alabilir. Ve bu satırlarda, göz sağlığını sağlamak ve iyileştirmek için en iyi uygulamalar şunlardır:

Göz Sağlığını Artırmak İçin Ne Yapmalı

Göz Sağlığına Uygun Besinler Yiyin

Ne yediğiniz ve vücudunuza ne girdiğiniz, vücut organlarınızın nasıl çalışacağını büyük ölçüde belirler; gözler istisna değildir. Göz sağlığınız için yaban mersini, kayısı, üzüm, yeşil yapraklı sebzeler (lahana, ıspanak), havuç, kabak, brüksel lahanası gibi göz sağlığına uygun sebze ve meyveler tüketilmesi tavsiye edilir. Meyve ve sebzelerin yanı sıra kuruyemiş ve çilek gibi süper besinler de düzenli olarak tüketilmelidir. Göz sağlığına yönelik bu yiyecekler, yalnızca mükemmel görüşün korunmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda görme duyunuzu geliştirmeye ve makula dejenerasyonu gibi yaşa bağlı göz problemleriyle savaşmaya da yardımcı olur.

Ekranı Boşaltın!

Bilgisayar, TV ve iPad gibi ekranlar günün en çok zamanını geçirdiğimiz ekranlardır ve ekran kullanımını en aza indirmenin neden genellikle bir göz sağlığı ipucu olarak önerildiğini anlamak zor değildir. Gün boyunca ekrana bakmaya devam etmek, şiddetli göz yorgunluğuna neden olabilir ve bu da bulanık görme, kuru gözler ve hatta şiddetli baş ağrıları ile sonuçlanabilir. Ekrana bakmamak mümkün olmasa da en az 20-30 dakikada bir 20 saniye 20 metre uzağa bakarak ara verilmesi önerilir. Ayrıca, gözün ön yüzeyini nemli ve nemli tutmak için ekran parlaklığını azaltmaya ve düzenli ve sık yanıp sönmeyi sağlamaya çalışılabilir.

Optimum Dinlenmeyi Sağlayın

6 saatlik uykunun sağlanması sadece beyin ve vücudun genel olarak verimli çalışması için değil, aynı zamanda gözlerin performansı için de gereklidir. Tüm gün aşırı çalışan gözü sakinleştirmek için 6-8 saatlik yeterli uyku gereklidir. Ayrıca en azından hafta sonu ekran karşısında geçirilen süreyi mümkün olduğunca sınırlamaya çalışmanız önerilir.

Göz Sağlığını Artırmak
Göz Sağlığını Artırmak

Güneşten Koruyun

Güneşe uzun süre maruz kalmak, yalnızca yazın değil, aynı zamanda göz korumasını en çok ihmal ettiğimiz soğuk kış aylarında da göz sağlığına zarar verebilir. Tamamen koruyucu güneş gözlüklerine yatırım yapın ve kış aylarında göz nemliliğini sağlamak için göz damlası veya nemlendirici kullanın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.