Sağlık hakkında tüyolar!

Hamilelikte Yenilebilecek Meyveler

Hamilelikte Yenilebilecek Meyveler
0 54

Meyve, sağlıklı bir diyetin önemli bir parçasıdır. Meyveler vücudunuza hem sizin hem de bebeğinizin optimal sağlık için ihtiyaç duyduğu besinleri sağlar. Dengeli bir diyetin parçası olarak meyveyi dahil etmek, hamilelik boyunca hem anne adayları hem de bebekler için idealdir.

Meyve, vücudunuzda önemli işlevleri olan vitamin ve minerallerle doludur. Farklı meyveler, farklı vitamin ve mineraller içerir, bu da çok çeşitli meyveleri yemeyi en faydalı kılar. Meyve ayrıca hamilelik boyunca uygun sindirimin korunmasına yardımcı olan yoğun bir lif kaynağıdır. Kabızlık hamilelik sırasında yaygındır ve artan lif alımı ile hafifletilebilir. Lif alımını artırırken, sindirimin düzgün olmasını sağlamak için sıvı alımını artırın. Meyveler ayrıca her iki ihtiyacın karşılanmasına yardımcı olmak için yüksek oranda sıvı içerir.

Hamilelikte Hangi Meyveler Yenmeli
Hamilelikte Hangi Meyveler Yenmeli

Hamilelikte Hangi Meyveler Yenmeli

Tüm meyvelerin hamilelik sırasında tüketilmesi sağlıklı olsa da, sizin ve bebeğiniz için özellikle faydalı olabilecek birkaç meyve vardır.

  • Meyveler harika lif, C vitamini ve antioksidan kaynaklarıdır. Yararlı besin alımınızı artırmak için çilek, yaban mersini, ahududu ve böğürtlen gibi çeşitli meyveler yiyin.
  • Portakal, greyfurt ve diğer turunçgiller, bebeğinizin gelişen beyni ve omuriliği için gerekli olan yoğun folat kaynaklarıdır. Narenciye ayrıca hücrelerinizin zarar görmesini önlemeye yardımcı olan C vitamini ile doludur. C vitamini ayrıca vücudunuzun hamilelik sırasında bir başka önemli besin olan demiri emmesine yardımcı olur.
  • Muz, hamilelik sırasında dahil edilmesi gereken lif açısından zengin başka bir meyvedir. Muz, lifin yanı sıra potasyum ve B6 vitamini içerir. B6 Vitamini, hamileliğin erken döneminde mide bulantısı ve kusmayı gidermek için faydalı olabilir, bu da muzları erken hamilelik için harika bir seçenek haline getirir.
  • Elmalar harika bir lif ve C vitamini kaynağıdır. Elmalar ayrıca bağırsaklarınızdaki iyi bakterileri beslemeye yardımcı olan bir prebiyotik lif olan pektin içerir. Sağlıklı bir bağırsak hem anne adayları hem de bebekleri için önemlidir. Elma kabuğu ve diğer meyve kabukları, daha yoğun bir lif ve besin kaynağıdır, bu nedenle kabuğu yediğinizden emin olun. Derideki lif ayrıca meyvenin glisemik etkisini azaltmaya yardımcı olur, bu da kan şekeriniz üzerinde daha az etkisi olduğu anlamına gelir. Bu özellikle gestasyonel diyabetli kadınlar için yararlı olabilir.
  • Avokado aslında meyve olarak kabul edilir ve hamilelik sırasında dahil edilmesi sağlıklıdır. Avokado, vücuda lif ve folata ek olarak sağlıklı yağlar sağlar. Bebeğinizin beyin gelişimi için çok önemli olan kolin, avokadoda da bulunur.
  • Mangolar yoğun bir C vitamini kaynağıdır ve günlük ihtiyacınızın %100’ünü tek bir kapta karşılar. Mango ayrıca bebeğinizin bağışıklık sistemi gelişimi için gerekli olan A vitamini içerir. Muhtemel olmasa da çok fazla A vitamini almanın mümkün olduğunu lütfen unutmayın. Tüm yiyeceklerde olduğu gibi, mangoları ölçülü olarak tüketin.
  • Limonlar C vitamini bakımından yüksektir ve çoğu kadın limon yemese de hamilelik rutininize dahil etmek için faydalı bir meyve olabilir. Limonun tadı ve kokusu, hamilelikle ilişkili mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bazı hamile kadınlar limonlu ılık su içmeyi midelerini yatıştırıcı buluyor.

Önerilen Meyve Alımı

Genel olarak uzmanlar günde 2-3 porsiyon meyve tüketilmesini önermektedir. Bir meyve porsiyonu orta boy bir meyvedir: elma, muz, portakal vb. veya çilek, üzüm, kesilmiş kavun vb. dahil olmak üzere yaklaşık 1 fincan meyve.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.