Sağlık hakkında tüyolar!

Hamileyken Diş Röntgeni Çektirmek Güvenli Mi?

Hamileyken Diş Röntgeni Çektirmek Güvenli Mi?
0 44

Hamileyken, özellikle de ilk kez ebeveyn olacaksanız, düşünecek çok şey var. Ne de olsa birdenbire sadece kendinizden değil, başka bir küçük varlığın uygun şekilde büyümesinden ve güvenliğinden de sorumlusunuz. Diş bakımınız ve bebeğinizin sağlığı söz konusu olduğunda, uzmanlar bir konuda kafanızı rahatlatabileceğiniz konusunda hemfikirdir: Hamileyken, hatta hamileliğin erken dönemlerinde bile diş röntgeni çektirmek güvenlidir.

Diş Röntgeni Nedir?

Hamileyken diş röntgeni çekme konusunda tamamen bilinçli bir karar vermenize yardımcı olmak için, önce tanısal röntgenlerin ne olduğunu ve nasıl çalıştıklarını anlamak için kısa bir süre duralım. Röntgen, vücudunuz da dahil olmak üzere çoğu nesneden geçen bir tür elektromanyetik radyasyondur. X-ışınları vücudunuzun herhangi bir yerinden diğer taraftaki X-ışını detektörüne gittiğinde, içerideki nesnelerin oluşturduğu “gölgeleri” gösteren bir görüntü belirir.

Kemikler ve dişler yoğundur, bu nedenle yüksek kontrast üretirler ve röntgen filminde veya dijital görüntüde beyaz görünürler. Kemiğinizdeki kırıklar veya dişlerinizdeki boşluklar gibi delikler gri tonlarında görünür. Bir röntgen ayrıca diş çürüğü ve diş eti hastalığı gibi daha ileri prosedürler gerektirebilecek diş sorunlarının tespit edilmesine yardımcı olabilir.

Hamilelikte Diş Röntgenlerinin Yan Etkileri

Hamilelik sırasında çekilen diş röntgenleri, hamileliğin erken döneminde çekilen diş röntgenleri dahil, ne anneye ne de doğmamış çocuğa bilinen hiçbir yan etki oluşturmaz.

X-ışınları ve bunların fetüs üzerindeki potansiyel riskleri konusundaki endişe radyasyondan kaynaklanmaktadır. Çok yüksek miktarda radyasyona maruz kalmanın düşük yapma ve doğum kusurları dahil olmak üzere riskler taşıdığı doğru olsa da, bu yüksek seviyeler yalnızca kanser için radyasyon gibi agresif tedaviler sırasında ortaya çıkar.

Hamileyken Diş Röntgeni Çektirmek
Hamileyken Diş Röntgeni Çektirmek

Hamileyken Radyasyona Maruz Kalmak Hakkında Bilim Ne Diyor?

Bilim adamları, Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarından etkilenen kadın ve çocukları inceledikleri için hamilelik sırasında radyasyona maruz kalma hakkında büyük miktarda bilgiye sahipler. Vardıkları sonuç: Bebeğinize zarar verebilmek için hamilelik sırasında çok yüksek dozda X-ışını radyasyonuna ihtiyacınız var. Diş röntgenleri bu dozun yanına bile yaklaşamaz.

İki diş röntgen filmi sizi genellikle 0,002’lik bir radyasyon dozuna maruz bırakır. 50’den az radyasyona maruz kalma ile anormallik, büyüme kısıtlaması veya [düşük] fetal riski bildirilmemiştir. Basitçe söylemek gerekirse, bebeğinize herhangi bir zarar vermek için diş röntgenlerinden gelen radyasyon miktarının 25.000 katına ve çoğu durumda daha da fazlasına ihtiyacınız olacaktır. Ek olarak, hamileyken diş röntgeninden aldığınız çok küçük dozda radyasyon çok konsantredir ve ağzınıza doğrultulmuştur, bu nedenle bebek röntgen ışınına hiç maruz kalmayacaktır.

Emzirme Döneminde Diş Röntgeni Çektirmek Güvenli Mi?

Doğumdan sonra bile birçok yeni anne, bebeklerini emzirme sırasında sütlerinden geçen zararlı kimyasallara maruz bırakmaktan endişe duyar. Ancak hamileyken diş röntgeni çekmek nasıl güvenliyse, röntgen de emziren anneler ve bebekler için güvenlidir. Annelere emzirme sırasında diş röntgenlerinin ve hatta göğüs röntgenlerinin güvenliği konusunda güvence veriyor. Bir röntgendeki radyasyon anne sütünde tarama süresinden sonra kalmaz ve bu nedenle bebeğinizi açığa çıkarmaz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.