Sağlık hakkında tüyolar!

Hemoroid (Basur) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Hemoroid (Basur) Nedir
0 44

Basur olarak da bilinen hemoroid, rektum ve anüsteki şişmiş damarlardır. Son derece yaygındır ve yetişkinlerin yarısından fazlası hayatlarının bir döneminde bu rahatsızlığı yaşamaktadır. Hemoroidler dahili olabilir, yani rektuamun içinde veya harici olabilir, yani anüsün dışında meydana gelirler. Hemoroid ile ilişkili, bağırsak hareketi sırasında kanama, anal bölgede kaşıntı ve ağrı ve anüsten çıkıntılar gibi bir dizi semptom vardır. Pek çok kişi utanç nedeniyle hemoroid için tedavi aramakta isteksiz olsa da, bir dizi etkili tedavi mevcuttur.

Hemoroid Belirtileri

Hemoroid belirtileri, durumun türüne ve ciddiyetine bağlı olarak değişebilir. İç hemoroidler tipik olarak ağrısızdır, ancak bağırsak hareketleri sırasında kanamaya neden olabilir. Bu kanama genellikle ağrısızdır, ancak özellikle sıksa endişeye neden olabilir. Öte yandan dış hemoroidler genellikle ağrılıdır ve anüs çevresinde bir şişkinlik olarak hissedilebilir. Ayrıca kaşıntılı olabilirler ve bölgede şişme ve iltihaplanmaya yol açabilirler.

Hemoroid (Basur) Belirtileri
Hemoroid (Basur) Belirtileri

Hemoroid Tedavi

Tedavi açısından bir dizi seçenek mevcuttur. Hafif hemoroid vakaları genellikle hidrokortizon veya cadı fındığı içeren reçetesiz kremler ve merhemlerle tedavi edilebilir, bu da şişliği ve iltihabı azaltabilir, ayrıca ağrıyı ve kaşıntıyı hafifletebilir. Ilık banyolar veya oturma banyoları da anal bölgeye soğuk kompres uygulamak gibi rahatlama sağlayabilir. Daha şiddetli hemoroidler için ameliyat gerekli olabilir. Bu, hemoroidlerin tamamen çıkarılmasını veya hemoroid ligasyonu olarak bilinen ve hemoroidin kan akışını keserek küçülmesini ve düşmesini sağlayan bir tekniğin kullanılmasını içerebilir.

Hemoroid Nasıl Önlenir?

İlk etapta hemoroidi önlemek en iyi hareket tarzıdır. Bu, hemoroidleri daha da kötüleştirebilen kabızlığı önlemek için lif alımını artırmak gibi bir dizi yaşam tarzı değişikliğini içerebilir. Uzun süre oturmaya ara vermek gibi egzersizler de faydalı olabilir. Bağırsak hareketleri sırasında ıkınmaktan kaçınmak ve dışkıyı uzun süre tutmamak da hemoroidin gelişmesini önleyebilir.

Hemoroid rahatsız edici ve hatta acı verici olsa da, etkili bir şekilde tedavi edilebilen çok yaygın bir durumdur. Tedavi arayarak ve ilk etapta gelişimini önlemek için adımlar atarak, hemoroidlerin bir kişinin yaşam kalitesini etkilemesine gerek yoktur. Hemoroidi olabileceğinden şüphelenenler tıbbi yardım almaktan çekinmemelidir, çünkü hızlı bir teşhis başarılı tedavi açısından büyük fark yaratabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.