Sağlık hakkında tüyolar!

İmplant Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

Mature woman female suffering from toothache tooth pain.
0 85

Bir diş implantı düşünüyorsanız ancak işlemin ardından ağrının ne kadar sürebileceğini merak ediyorsanız, basit cevap olarak implant sonrası ağrı yaklaşık on gün sürmektedir. Belki de bu uzun bir süre gibi görünüyor. Ancak implantlar aracılığıyla diş sağlığınızı ve genel sağlığınızı değiştireceğinizi ve rahatsızlığı en aza indirecek etkili tedaviler olduğunu düşünürsek, o kadar da uzun olmadığını görebilirsiniz. Diş implantları görünüşünüzde çok büyük bir fark yaratabilir ve ayrıca kemik kaybını ve diğer dişler üzerinde olumsuz bir etkiyi önleyebilir.

Diş İmplantları Nelerdir?

Dental implantlar dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Tıpkı doğal dişleriniz gibi görünüyorlar. Doğrudan çene kemiğinize kaynaştırılırlar, uygun bakımla kalıcıdırlar. İmplantlar, diş kökünün yanı sıra eksik veya çürümüş bir dişin yerini alır ve bunu yaparak çene kemiğinizi büyük ölçüde iyileştirir ve güçlendirir ve kemik sağlığını çevreler. İmplantlar üç ayrı bölümden oluşur:

  • Yapay diş kökü görevi gören metal bir direk veya vida ve yedek diş için taban
  • Postu veya vidayı yedek dişe bağlayan metal bir abutment
  • Yapay bir yedek diş veya taç

İmplant, uzun süreli stabilite için kemikle kaynaştığı çene kemiğinize cerrahi olarak takılır. İmplant yerleştirildiğinde, implantınızın bakımı için kendi doğal dişleriniz için uyguladığınız diş hijyeninin aynısını yapacaksınız. Her zaman olduğu gibi, günde iki kez fırçalamak ve diş ipi kullanmak ve diş hekiminizle 6 aylık düzenli diş muayeneleri ve temizlikleri planlamak önemlidir.

İmplant İşlemi

İmplant takılması cerrahi bir işlemdir. Öncelikle hasarlı diş veya dişler eksik değilse çekilir. Çene kemiğiniz parçalanmış veya yumuşamışsa, başarılı bir implanta hazırlamak için kemik grefti gerekebilir. Çene kemiğiniz yeterince güçlüyse, diş hekiminiz dişeti cerrahi olarak açar ve metal postu yerleştirmek için kemikte delikler açar. İşlem anestezi kullanılarak ağrısızdır.

Postlar yerleştirildikten sonra, postların çene kemiğine büyümesi bir veya iki ay sürebilir; Bu süre zarfında dilerseniz size geçici bir protez takılabilir. İmplant postu kemikle kaynaştığında, abutment ona bağlanır; yapay diş oraya yerleştirilir.

İmplant Ağrısı Nasıl Hafifletilir?

Reçeteli ağrı kesici ilaç almanın yanı sıra, aşağıdaki basit kişisel bakım adımlarını izleyerek implant sonrası ağrı ve rahatsızlık da en aza indirilebilir:

  • Ağrıyı hafifletmek ve olası bir enfeksiyonu önlemek için ılık tuzlu su ile durulayın.
  • Yanaklarınıza buz paketleri uygulayın
  • Smoothie gibi yumuşak, soğuk yiyecekler tüketin
  • Bol bol dinlenin
İmplant Sonrası Ağrı
İmplant Sonrası Ağrı

Ve implanttan sonra kesinlikle yapmamanız gerekenler:

  • Enfeksiyon riskini artıran duman
  • Sert veya yapışkan yiyecekler tüketin

Hiçbir diş hastası herhangi bir ağrıyı sabırsızlıkla beklemez. Bununla birlikte, diş implantı ameliyatını düşünen kişiler, ameliyat sonrası rahatsızlık korkusunun onları prosedürü takip etmekten caydırmasına izin vermemelidir. İmplantlar, kalıcı dişlerin yerine geçecek şekilde tasarlanmıştır ve bir kez tamamlandığında, implant işlemi hastayı güzel bir şekilde restore edilmiş bir gülümsemeyle bırakacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.