Sağlık hakkında tüyolar!

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer
0 38

Çoğu insan kanal tedavisine sahip olmayı çok fazla ağrı ve rahatsızlıkla ilişkilendirir. Bununla birlikte, çoğu insan kanal tedavisi sırasında ve sonrasında biraz rahatsızlık bekleyebilirken, aşırı ağrı normal değildir. Modern teknoloji ve anesteziklerin kullanımı, bu prosedürü hızlı, güvenli, tipik olarak ağrısız ve doğal dişi korumaya yardımcı olmak için mükemmel bir yol haline getirir. Bununla birlikte, kanal tedavisine ihtiyaç duymamak için, diş ağrısı olan herkes, herhangi bir enfeksiyonun kötüleşmesini, apse oluşturmasını veya diş kök sistemine yayılmasını önlemek için derhal bir diş hekimine başvurmalıdır. Kanal tedavisi sonrası ağrı hakkında hızlı gerçekler:

 • Kanal tedavisi, dişin geri kalanını korurken hastalıklı dokuyu (pulpa) tedavi edecektir.
 • Bir kişiye işlemden önce anestezi verilecektir, bu nedenle genellikle tipik bir diş dolgusundan daha acı verici değildir.
 • Bir kök kanalı başarısız olursa, yeniden yapmak sorunu çözebilir.

Ne Kadar Ağrı Normaldir?

Çoğu insan, kanal tedavisi yaptırdıktan sonra birkaç gün boyunca biraz hassas veya hassas hissettiklerini bildirir. Bunun birkaç nedeni vardır:

 • Diş etlerinin etrafındaki doku iltihaplı ya da şişmiş kalır: Diş hekimi sinir kökünü dişten çıkarmış olsa da, dişi çevreleyen dokuda ve bağlarda hala küçük sinirler vardır. Bu bölge, örneğin bir diş prosedüründen sonra iltihaplandığında, bu sinir uçları da rahatsızlık verebilir.
 • Alet hasarı: Kök kanalını temizlemek için kullanılan bir diş aletinin istemeden çevredeki hassas dokuya zarar vermesi mümkündür.
 • Yüksek geçici dolgu: Bu, diş hekiminin geçici dolguyu taktığı ve yeterince düzleştirmediği zamandır. Dolgu, çevredeki dişten biraz daha yüksekse, ağzın o noktada daha sert ısırmasına neden olabilir ve bu da dişin ağrımasına neden olabilir.

Çoğu durumda, bir kök kanalı ile ilişkili rahatsızlık ve hassasiyet birkaç gün içinde kaybolmalıdır. İyileşmiyorsa veya ağrı evde alınan önlemlerle şiddetliyse veya dinmiyorsa, değerlendirme için endodontist veya diş hekimini aramak önemlidir.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı
Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı

Kanal Tedavisi Başarısız Olabilir Mi?

Neyse ki, çoğu kök kanalı başarılıdır. Ancak bazı kanal tedavileri başarısız olur ve kişi daha fazla ağrı yaşayabilir. Bunun olmasının birçok nedeni var:

 • restorasyon sızmaya başlar
 • kötü ağız veya diş hijyeni
 • zamanla dişin veya sızdırmazlık malzemesinin bozulması
 • dişte endodontistin göremediği fazladan bir kanalın varlığı
 • kanalın tamamen temizlenmesini önleyen kavisli kök kanalı gibi bir tıkanıklık
 • dişte dikey çatlaklar
 • diş hekimi veya endodontist hatası

Ağrının nedeni kaçırılmış bir kanaldan kaynaklanıyorsa, endodontistin dişi açması, dolguyu çıkarması ve kanalı bulmaya çalışması gerekecektir. Dişte dikey bir kırılma varsa, diş hekimi muhtemelen dişi çıkarmak zorunda kalacaktır. Bir kişi kök kanalından sonra kalıcı iltihaplanma veya enfeksiyon yaşarsa, kök ucu rezeksiyonu adı verilen cerrahi bir prosedür gerektirebilir.

Evde Kanal Ağrısı Tedavisi

Reçetesiz veya reçeteli ağrı kesiciler kanal tedavisi sonrası ağrı gidermek için yeterli olmalıdır. İlaç kullanırken, talimatları dikkatlice uyguladığınızdan emin olun ve ağrı kesici ilaçlar işe yaramıyorsa endodontisti arayın. İbuprofen, çevrimiçi olarak satın alınabilen bir ağrı kesicidir.

Nihai restorasyon tamamlanana kadar etkilenen dişi ısırmaktan ya da çiğnemekten kaçınmak önemlidir. Geçici dolgu hassastır ve sonuç olarak kırılabilir. Ayrıca düzenli fırçalama ve diş ipi ile iyi ağız hijyeni uygulamasına devam edilmelidir. Bir dizi diş fırçası, diş macunu ve diş ipi çevrimiçi olarak satın alınabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.