Sağlık hakkında tüyolar!

Kırık Dişler Nasıl Tedavi Edilebilir?

Kırık Dişler Nasıl Tedavi Edilebilir
0 49

Diş minesi vücudunuzdaki en sert elementlerden biri olsa da, yenilmez değildir. Diş minesi yeterince aşınırsa, dişlerinizi kırılgan hale getirebilir ve kırılmaya veya kırılmaya neden olabilir. Ne bekleyeceğinizi ve kırık diş ile ne yapacağınızı bilmek, durumu bir profesyonel gibi ele almanıza yardımcı olabilir!

Dişlerin Kırılmasına Neden Olan Nedir?

Birkaç şey diş kırılmasına neden olabilir. Sağlıklı dişler bile kafa travması gibi travma nedeniyle çatlayabilir veya kırılabilir. Diş kırılmasının diğer nedenleri şunlardır:

  • Önceki diş çalışmaları nedeniyle zayıflamış diş.
  • Dişi zayıflatan bir boşluk.
  • Bazen konumundan ya da nasıl ortaya çıktığından dolayı yirmi yaş dişinde çatlak olabilir.
  • Buz gibi sert bir şeyi ısırmak.
  • Yanlış hizalanmış bir ısırmanız varsa, yontulmuş veya çatlamış bir diş için risk altında olabilirsiniz.

Kırık Diş Nasıl Görünür?

Yontulmuş ön dişler, dişlerde kılcal çatlaklar veya yarıdan kırılmış bir dişin görünümü (ve hissi) farklı olmakla birlikte aynı genel sorunu içerir. Düşen bir diş parçalarınız veya daha çok kırığa benzeyen bölünmüş bir dişiniz olabilir. Bazı insanlar, özellikle dişte arkaya yakın veya dişler arasında dikey bir çatlak varsa, kırılmanın tamamını göremezler.

Kırık Diş İçin Acil Bir Durum Mu?

Dişteki küçük bir talaştan diş eti çizgisinde kırılan azı dişine kadar, diş kırılması farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Kırık diş küçük görünse bile, daha fazla hasara yol açabilecek daha büyük bir sorunun belirtisi olabilir. Kırık bir dişiniz varsa, bu genellikle acil bir durum değildir, ancak mümkün olan en kısa sürede diş hekiminizi görmelisiniz.

Kırık Diş Tedavi
Kırık Diş Tedavi

Kırık Diş Tedavisi

Dişteki küçük bir talaş bile tedavi edilmezse daha büyük sorunlara yol açabilir. Diş hekiminiz hasarı değerlendirmek ve uygun tedavi sürecini belirlemek için eksiksiz bir muayene yapabilir ve röntgen çekebilir.

Parlatma ve Yapıştırma

Diş hekimleri bazen yüzeyi parlatarak hafif talaşları veya çatlakları onarabilirler. Bazı boşlukları doldurmak için diş yapıştırma uygulayabilir ve daha sonra uygun şekli elde etmek için daha fazla cilalayabilirler. Hatta kırılan diş parçalarını yeniden takmak bile mümkün olabilir.

Dolgular ve Kök Kanalları

Bir çatlak diş yüzeyinin ötesine geçtiğinde daha fazla çalışma gerektirir. Bazen bir diş hekimi basitçe diş dolgusu yapabilir, ancak kırık pulpaya ulaşırsa kanal tedavisi gerektirir.

Cerrahi ve Ekstraksiyon

Bazı vakalar, özellikle kırık bir azı dişi ile daha karmaşık olabilir. Azı dişlerinin birden fazla kökü olduğundan, yalnızca bir tanesinde kırık olması olasıdır. Bu durumlarda, diş hekimi hemiseksiyon olarak bilinen bir kök amputasyonu yapabilir ve dişin geri kalanını kurtarabilir.

Ne yazık ki, kırık bir dişin çekilmesi bazen tek çözümdür. Diş çekimi çoğunlukla kırığın diş eti çizgisinin altına uzandığı veya kırık dişiniz olduğu durumlar için ayrılmıştır. Genellikle, diş hekimi daha sonra eksik dişin yerine bir diş implantı önerir.

Diş Başlığı veya Taç

Diş hekimi, büyük bir parça kırılmışsa veya dişte çok fazla çürük varsa, dişi korumak ve güzelliğini arttırmak için tasarlanmış bir diş şeklindeki kapakla kaplamadan önce kalan dişin bir kısmını öğütebilir veya törpüleyebilir. . Metal, seramik, reçine veya metale kaynaşmış porselenden kalıcı kuronlar oluşturulabilir. Farklı türler çeşitli avantajlar sunar. En güçlü kronlar tamamen metalden yapılmıştır. Neredeyse birebir doğal dişlere benzeyen porselen ve reçine kaplamalar oluşturmak mümkündür.

Diş hekimi veya bir endodontist (kök kanallarında uzmanlaşmış bir diş hekimi) kök kanal tedavisi uygulayabilir ve kanala bir iğne veya bir post yerleştirebilir, ardından tüm üst kısım varsa üzerine bir taç oluşturulabilecek bir çerçeve oluşturabilir. diş kırıldı ama kök hala sağlam. Daha sonra kuron, diş hekimi tarafından pime veya sonradan tutulan restorasyona yapıştırılabilir.

Diş Kaplamaları

Bir diş kaplaması, kırılmış veya yontulmuş bir ön dişe sağlık ve bütünlük görünümünü geri kazandırabilir. Bir diş kaplaması, dişin kırık kısmını kaplamak için daha geniş bir alana sahip (sahte bir tırnağın tırnağı kaplaması gibi) dişin tüm ön kısmını kaplayan, ince, diş renginde porselen veya reçine kompozit malzemeden bir kabuktur.

Diş hekiminiz diş minesini hazırlamak için dişinizin yüzeyinden çıkaracaktır. Diş hekimi daha sonra, kaplamanın yapılacağı diş laboratuvarına nakledilecek olan dişin bir ölçüsünü alacaktır. Kaplama hazırlandığında, genellikle bir veya iki hafta sonra, diş hekimine geri dönmeniz gerekecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.