Sağlık hakkında tüyolar!

Kolesterolünüzü Nasıl Düşürebilirsiniz?

Kolesterolünüzü Nasıl Düşürebilirsiniz
0 224

İnsanlar “kolesterol” kelimesini duyduklarında genellikle bunun kötü bir şey olduğunu düşünürler. Ama bu her zaman doğru değil. Kolesterol, vücut dokularında doğal olarak bulunan bir yağdır. Vücutta hücre yapımında esastır ve hormon ve D vitamini yapmak için gereklidir. Başka bir deyişle, normal vücut fonksiyonu için gerekli bir bileşendir.

Vücudunuz ihtiyaç duyduğu tüm kolesterolü üretir, ancak et, yumurta ve peynir gibi hayvansal kaynaklardan elde edilen gıdalar yoluyla ek kolesterol verilir. Bazen, çeşitli faktörler nedeniyle vücutta çok fazla kolesterol birikir ve bu da çok sayıda sağlık sorununa neden olabilir.

Kolesterol İçinde

Kolesterolün mumsu maddesinin içinde lipoproteinler bulunur. Bunlar yağ ve proteinin bir kombinasyonudur ve farklı lipoprotein türleri farklı amaçlara hizmet eder. HDL veya yüksek yoğunluklu lipoproteine ​​genellikle “iyi” kolesterol denir. Kolesterolü vücudun diğer bölgelerinden karaciğere taşır, burada organ kolesterolü vücuttan uzaklaştırır.

LDL, vücutta kolesterol de taşıyan düşük yoğunluklu bir lipoproteindir, ancak genellikle “kötü” kolesterol olarak adlandırılır, çünkü yüksek LDL seviyeleri arterlerde plak oluşturur. VLDL veya çok düşük yoğunluklu lipoprotein, sıklıkla “kötü” kolesterol olarak da adlandırılır, çünkü çok fazlası arterlerde plak oluşumuna da yol açabilir. Bununla birlikte, LDL vücutta kolesterol taşırken, VLDL esas olarak farklı bir yağ türü olan trigliseritleri taşır.

Kolesterolünüzü Nasıl Düşürebilirsiniz
Kolesterolünüzü Nasıl Düşürebilirsiniz

Sağlıklı ve Sağlıksız Kolesterol Düzeyleri

Çok fazla kolesterol, arterlerde plak oluşumuna neden olabilir. Bu birikim atardamarları daraltır ve kalbe giden kan akışını yavaşlatır veya bloke eder, bu da kalp hastalığına veya kalp krizine yol açabilir. Sağlıklı bir kolesterol seviyesinin korunması, uzun süreli refah için önemlidir. Kolesterolünüz yüksekse “hissedemezsiniz”, ancak doktorunuz seviyenizi belirlemek için kanınızı bir kolesterol paneli ile test edebilir;

  • Toplam kolesterol seviyesinin 200 veya daha az olması arzu edilir.
  • 100’den az LDL ve 50’den fazla HDL optimal kabul edilir.
  • Trigliseritler 150’den az olmalıdır.

Yüksek Kolesterol Ne Katkı Sağlar?

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörler yüksek kolesterole neden olabilir:

  • Diyet, egzersiz veya aktivite kalıpları
  • Fazla kilolu veya obez olmak
  • Genetik
  • Bazı tıbbi durum ve ilaçlar

Kolesterol seviyeleri de yaş ve cinsiyete göre değişir. Yaşam tarzının yanı sıra, belirli genetik koşullar bir kişiyi daha yüksek kolesterol seviyeleri için risk altına sokabilir.

Yüksek Kolesterolü Önleme ve Düşürme

Yüksek kolesterolü önlemeye yönelik adımlar, onu düşürmek için gerekenlere benzer. Diyet, yüksek kolesterol seviyelerini önlemede çok önemli bir rol oynar. Yağlar ve rafine şekerler açısından zengin gıdalar kolesterol seviyelerini artırabilir. Doymuş yağın ve trans yağın azaltılması kolesterol seviyelerini iyileştirebilir. Omega 3 yağ asitleri kalp sağlıklı olarak kabul edilir. Diyette artan lif, kolesterol seviyelerini de iyileştirebilir.

Yüksek kolesterolü önlemek için sebze, lif, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve yağsız et açısından zengin bir diyet yapın. Akdeniz diyeti, kalp sağlığına uygun diyetlerden biri olarak kabul edilir. Düzenli egzersiz, sağlıklı kolesterol seviyelerini korumaya yardımcı olur.

Obezite ve aşırı kilo durumu ve diyabet gibi risk faktörlerini kontrol etmek, sağlıklı kolesterol seviyelerinin korunmasına yardımcı olabilir. Her şey başarısız olursa, özellikle yüksek kolesterolü genetik faktörlere bağlı olan bireylerde tıbbi yardıma ihtiyaç duyulur.

Halihazırda yüksek kolesterolünüz varsa, sebze, meyve, kepekli tahıllar, az yağlı veya yağsız süt ürünleri, bitki bazlı protein veya yağsız et açısından zengin bir diyet kolesterolü doğal olarak düşürür. Düzenli fiziksel egzersiz, ideal kolesterol seviyelerini korumak için önemli bir bileşendir ve obezite ve diyabetin ek risk faktörlerini kontrol etmeye veya azaltmaya yardımcı olabilir.  Yüksek kolesterolü “hissetmediğiniz” için, hala orada olabilir ve potansiyel olarak vücudunuza zarar verebilir. Kolesterolünüz yüksekse, kolesterolünüzü nasıl sağlıklı bir seviyede tutabileceğiniz ve bu seviyede tutabileceğiniz konusunda tıp uzmanlarınızla konuşun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.