Sağlık hakkında tüyolar!

Kulak İltihabına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Kulak İltihabına Ne İyi Gelir
0 262

Daha önce kulak iltihabı geçirdiyseniz, ne kadar rahatsız edici olabileceklerini bilirsiniz. Kulak ağrısı hem yetişkinler hem de çocuklar için ağrılıdır, ancak ne yapacağınızı biliyorsanız tedavisi kolaydır. Kulak enfeksiyonları için en iyi ev ilaçlarına ve bazı kulak enfeksiyonu ilaçlarına bir göz atalım. 

Bakteriler veya virüsler en yaygın olarak kulak enfeksiyonlarına (akut otitis media) neden olur. Kulak iltihabı genellikle alerji, soğuk algınlığı veya üst solunum yolu problemlerinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Kulağın içindeki tüpler sıvı ve mukus ile dolduğunda, bu bir enfeksiyona neden olur.

Çocuklar yetişkinlerden daha fazla kulak iltihabı geçirir ve çoğu 3 yaşına gelmeden önce en az bir kulak enfeksiyonu geçirir. Çocukların yetişkinlerden daha fazla orta kulak enfeksiyonu geçirmesinin ana nedenlerinden biri, östaki tüplerinin daha kısa olmasıdır.  Kulak iltihabı aşağıdaki semptomlara neden olabilir;

  • İç kulak ağrısı
  • Ateş
  • İşitme kaybı
  • Uyku problemi
  • Zorluk dengeleme
  • Kulaktan sıvı akması
  • Boğaz ağrısı

Bunlar, ağrıyla ilişkili semptomları hafifletmeye yardımcı olabilecek en yaygın kulak enfeksiyonu ilaçlarıdır;

Kulak İltihabı Nasıl Geçer
Kulak İltihabı Nasıl Geçer

Soğuk veya Sıcak Kompresler

Hem sıcak hem de soğuk kompresler, kulak enfeksiyonundan kaynaklanan ağrıyı hafifletebilir. Sıcak bir ped veya soğuk bir bezi kulağa 10 ila 15 dakika tutun veya özellikle çocuklar için kolay bir kulak enfeksiyonu tedavisi için sıcak ve soğuk arasında geçiş yapın.  

Boyun Egzersizleri

Boynu döndüren boyun egzersizleri, kulak enfeksiyonlarının neden olduğu kulak kanalındaki basıncın hafifletilmesine yardımcı olabilir.

D Vitamini

D Vitamini kulak enfeksiyonlarıyla ilgisiz görünebilir, ancak bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Daha sağlıklı bir bağışıklık sisteminin kulak enfeksiyonlarına duyarlı olma olasılığı daha düşüktür.

Sarımsak Yağı

Antimikrobiyal, antiviral ve antifungal özelliklere sahip olan sarımsak yağı kulak damlaları, kulak enfeksiyonuna neden olabilecek bakteri veya virüsleri öldürmeye yardımcı olmak için kulak kanalına uygulanabilir. Ayrıca kendi sarımsak yağı kulak damlalarınızı yapmak için ezilmiş sarımsak karanfillerini ılık zeytinyağında bekletebilirsiniz.

Zencefil

Anti-inflamatuar özellikleri ile bilinen zencefil, meyve suyu veya demlenmiş yağ şeklinde dış kulak kanalına uygulanabilir, ancak asla doğrudan kulağa konmamalıdır. 

Uyku Pozisyonlarını Değiştirme

Yan uyuyan biriyseniz, etkilenen kulağınız yastığa bakmak yerine yukarı bakacak şekilde uyumayı deneyin. Etkilenen kulağınızla bir yastıkta uyumak kulağınızı daha da kötüleştirebilir. Bunu sezgisel olarak düşünemeyen çocuklara önermek, geceleri ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.