Sağlık hakkında tüyolar!

Kurdeşene (Ürtiker) Ne Sebep Olur?

Kurdeşene (Ürtiker) Ne Sebep Olur?
0 105

Kurdeşen (veya ürtiker) ciltte kırmızı, pembe veya ten renginde olabilen ve batma veya kaşıntı yapabilen kabarık yumrular, yaralar veya lekelerdir. Tipik olarak, yediğiniz bir şey veya çevredeki tahriş edici bir madde nedeniyle geliştirebileceğiniz bağışıklık sisteminin aşırı reaksiyonudur. Kurdeşene ne sebep olur? Kurdeşen neye benzer? Kurdeşen ne kadar sürer? Bu makale bu ve diğer soruları yanıtlamaktadır.

Neden Cildinizde Kurdeşen Oluşur?

Kurdeşen tipik olarak bağışıklık sisteminizde reaksiyona neden olan bir şey aldığınızda veya buna maruz kaldığınızda gelişir. Bu tahriş edici maddeler arasında gıdalar, ilaçlar, evcil hayvan tüyleri, polenler, böcek ısırıkları vb. yer alır.  Ayrıca enfeksiyon, stres, dar kıyafetler giyme, aşırı terleme veya aşırı sıcaklıklara maruz kalma nedeniyle de kurdeşen oluşabilir. Ve birçok durumda kurdeşenin nedeni bilinmemektedir.

Tetikleyici ne olursa olsun, vücudunuz kan dolaşımınıza histamin adı verilen kimyasalları salgılayarak yanıt verir. Histaminler, hapşırmanıza veya kaşınmanıza neden olmak da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde vücudunuzun kimyasal veya biyolojik “istilacılarla” savaşmasına yardımcı olur. Ayrıca beyaz kan hücrelerinin etkilenen bölgeye ulaşmasını ve bilinmeyen maddeleri tutmasını kolaylaştırırlar.

Neden Cildinizde Kurdeşen Oluşur?
Neden Cildinizde Kurdeşen Oluşur?

Kurdeşen Neye Benzer?

Kurdeşen, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde olabilir:

 • Küçük ve yuvarlak
 • Halka şeklinde
 • Rastgele şekilli
 • Geniş, yükseltilmiş alanlar

Bir araya toplanmış daha küçük lekeler bazen ürtiker döküntüsü olarak adlandırılır. Kurdeşen ayrıca şeklini değiştirebilir, büyüyebilir, sayısı artabilir ve yayılabilir. Ayrıca birleşerek büyük, kabarık bir alan oluşturabilirler. Bazı durumlarda, kurdeşenlere bastırdığınızda beyaz görünürler.

Farklı Kurdeşen Türleri (Ürtiker) Nelerdir?

Doktorlar kurdeşeni aşağıdakileri içeren kategoriler halinde gruplandırır:

 • Anafilaksi. Bu, acil tıbbi müdahale gerektiren, hayatı tehdit eden bir alerjik reaksiyondur. Kurdeşene genellikle nefes almada güçlük, bulantı, kusma, baş dönmesi ve diğer semptomlar eşlik eder. Anafilaksi riskinin yüksek olduğunu bilen kişiler, etkilerini dengelemek için otomatik epinefrin enjektörleri taşımalıdır.
 • Alerjik reaksiyonlar. Belirli maddelere alerjisi olan kişiler bu maddelerle temas ettiklerinde kurdeşen geliştirebilirler. Reaksiyonu azaltmak ve alerji tetikleyicilerinden kaçınmak için alerji ilaçları alabilirler.
 • Enfeksiyon kaynaklı kurdeşen. Bakteriler (idrar yolu enfeksiyonları, strep boğaz, vb.) ve virüsler (soğuk algınlığı, mononükleoz ve nezle) kurdeşene neden olabilir.
 • Dermatografizm. Bu tür kurdeşen tipik olarak hafiftir ve sıkı giysiler gibi cilt üzerindeki sürekli baskıdan kaynaklanır.
 • Sıcaklık kaynaklı kurdeşen. Sıcaklık değişiklikleri veya aşırılıkları bazı kişilerde kurdeşene neden olabilir. Buna soğuk hava, soğuk su, güneş ışığı veya sıcağa maruz kalmak da dahildir.
 • Kronik kurdeşen. Sık sık tekrarlayan veya haftalarca ya da aylarca devam eden kurdeşen kronik olarak kabul edilir. Çok rahatsız edici olabilirler ve lupus, tip 1 diyabet, tiroid hastalığı, romatoid artrit veya çölyak hastalığı gibi altta yatan bir hastalığa işaret edebilirler.

Kurdeşen Ne Kadar Sürer?

Kurdeşenin ne kadar süreceği, nedeni de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. Gıdalardan veya ilaçlardan kaynaklanan kurdeşen genellikle altı saat içinde çözülürken, enfeksiyonlardan kaynaklananlar günlerce sürebilir. Diğer veya bilinmeyen nedenlerden kaynaklanan kurdeşen dakikalarca veya aylarca sürebilir.

Kurdeşen Nasıl Tedavi Edilir?

Kurdeşen tedavisi değişkenlik gösterir. Birçok vakada kurdeşen kendiliğinden iyileşir ve tedavi gerektirmez. Diğerlerinde, Benadryl (difenhidramin ) gibi reçetesiz satılan antihistaminikler kurdeşeni azaltır veya ortadan kaldırır. Ayrıca kurdeşenden kurtulabilir veya kurdeşeni önleyebilirsiniz:

 • Karbonat veya kolloidal yulaf ezmesi ile ılık veya soğuk bir banyo yapmak
 • Tetikleyicilerinizi belirleme ve bunlardan kaçınma
 • Kurdeşeni daha da kötüleştirebilecek sıcak sudan kaçınmak
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.