Sağlık hakkında tüyolar!

Limon Kabuğunun Faydaları ve Kullanım Alanları

Limon Kabuğunun Faydaları
0 74.219

Limon harika bir meyvedir, bunun iki yolu yoktur. Meyve suyunu ister salata soslarında kullanın, ister fırında pişirilmeye değer lezzetler hazırlayın, bu çok yönlü narenciye favorisini kullanmanın pek çok farklı yolu vardır.

Limonlar C vitamini, potasyum, flavonoidler ve limoninler bakımından yüksektir. Ancak çeşitli sağlık yararları sağlayan sadece lezzetli meyveler değildir. Kabuğu atmadan önce, onu dahil etmenin ekstra sağlık yararları sağlayıp sağlayamayacağını düşünmeye değer.

Limon Kabuğunun Sağlığa Faydaları

Limon kabuklarının bol miktarda biyoaktif bileşik içerdiği düşünülmektedir. Adil miktarda C vitamini, lif, kalsiyum, potasyum, D-limonen ve magnezyum ile mükemmel besin değerine sahiptirler. Bu besinler aşağıdaki limon kabuğu faydalarına katkıda bulunabilir:

  • İyileştirilmiş ağız sağlığı
  • Bağışıklık sisteminizi desteklemek
  • Geliştirilmiş kalp sağlığı
  • Sindirim sisteminize yardımcı olmak
  • Enflamasyona karşı koruma

Tüm limon kabuğu faydaları için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu akılda tutmakta fayda var. Diyetinize biraz lezzet katmak ‘sihirli bir tedavi’ olmayacak veya tüm sorunları çözmeyecek. Bununla birlikte, yemeklerinize kabuğunu dahil etmenizin faydasını görebilirsiniz.

Limon Kabuğu Kullanımı

Limon kabukları inanılmaz derecede çok yönlüdür. İster beslenme planlarınızda kullanın, ister temizlik rutininizde deneyin, fark yaratabilecek birçok limon kabuğu kullanımı bulacaksınız.

Limon Kabuğunun Kullanım Alanları
Limon Kabuğunun Kullanım Alanları

Limon Kabuğu Yemek

Yemek planlarınızda limon kabuklarını kullanmanın çok çeşitli yolları vardır. Taze bir tat için lezzetleri salatalara veya çorbalara rendeleyin (limon kabuklarını bile dondurabilirsiniz, böylece her zaman elinizin altında olur). Kendi limon kabuğu zeytinyağınızı da yapabilir ya da en sevdiğiniz ekmek üzerine lezzetli bir dokunuş için tereyağına ekleyebilirsiniz.

Güzellik Bakımları

Limon kabukları, cilt ve saç bakım rutininize harika bir katkı olabilir. Sağlıklı bir parlaklık yaratmaya ve akne ve lekeleri temizlemeye yardımcı olabilir. Hatta bazı insanlar limon kabuğunu da doğal olarak saç rengini açmak için kullanırlar. Yine de limon kabuğunun ciltte tahrişe neden olabileceğini unutmayın, bu nedenle doğal cilt bakımı rutininize başlamadan önce bir yama testi deneyin. Alternatif olarak, bunun yerine deneyebileceğiniz diğer doğal saç ürünleri veya güzellik rutinlerini öğrenin.

Temizleme Çözümleri

Piyasadaki bu kadar çok limon kokulu temizlik ürünü ile limonların temizlik rutinlerimizde neden bu kadar düzenli kullanıldığını anlamak kolaydır. Bu narenciye meyveleri, mükemmel anti-bakteriyel özelliklerin yanı sıra nefis taze bir kokuya sahiptir. Sirke ile karıştırıldığında, limon kabuğu çok amaçlı mükemmel bir temizleyici olabilir. Kokuyu gidermek için kabuğu (kuru veya taze) de kullanabilirsiniz.

Limon Kabuğu Kullanmanın Olası Yan Etkileri

Farklı limon kabuklarını yaşam tarzınıza dahil etmeyi düşünürken bazı yan etkileri olabileceğini unutmamak önemlidir. Bunlar şunları içerir:

  • Cilt tahrişi
  • Artan güneş yanığı şansı
  • Diş korozyonu

Limon kabuğu yararları ve kullanımları hakkında çok fazla araştırma olmadığını, bu da olası tüm yan etkileri bilmediğimiz anlamına geldiğini akılda tutmakta fayda var. Limon kabuğunu ölçülü kullanın ve herhangi bir tahriş veya istenmeyen yan etki fark ederseniz bırakın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.