Sağlık hakkında tüyolar!

Mucize meyve: Hünnap yemeniz için 8 neden

0 164

Anavatanı Çin olan, halk içinde “innap”, “çiğde” ve “innabi” olarak da anılan hünnap, birden fazla faydası olan adeta şifa kaynağı bir meyvedir.

Eylül ayında olgunlaşıp ekim ayında tüketilmeye başlanması sebebiyle de özellikle son haftalarda hünnap nedir sorusu en fazla araştırılan konulardan bir tanesi.

Hünnap meyvesi, son birkaç yılda popülerliğini arttırmış olsa da faydalarından çok eski çağlardan beri özellikle Uzakdoğu’da alternatif tıpta yararlanılmaktadır.

Peki hünnap nelere iyi gelir, nasıl tüketilmelidir? İşte hünnap yemeniz için 8 neden…

HÜNNAP NEDİR

İğde meyvesiyle karıştırılan hünnaba Uzakdoğu ülkelerinde “ölümsüzlük meyvesi” ve “Tanrının armağansi” gibi benzetmeler de yapılıyor.

Cehrigiller ailesine ait bir ağaç türünde yetişen hünnap meyvesi ilk olarak yeşil bir renkte gelişir. Sonbahar güneşinde bekleyen meyve zamanla kırmızı ve kahve rengi arası bir renge bürünür.

İçeriğinde yüzde 85 miktarda C vitamini bulunduran nadir meyvelerdendir.

Mucize meyve: Hünnap yemeniz için 8 neden #1

HÜNNAP FAYDALARI

  1. Bir porsiyonu ortalama olarak 47 kaloriye sahip olan hünnap, özellikle diyet yapan ve kilo vermeye çalışanların mutlaka tüketmesi gereken meyvelerden bir tanesi.
  2. Hünnap içinde bolca antioksidan ve C vitamini barındırmasından dolayı kanse hastalıklarından koruyucu etkisi bulunmaktadır.
  3. B3 vitamini yönünden da zengin bir besin kaynağı olan hünnap, yeterli miktarda tüketildiği takdirde vücudun kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olmaktadır.
  4. Güçlü antioksidan özelliği sebebiyle bu minicik meyve, karaciğer hastalıklarından çeşitli kanser türlerine kadar bir çok hastalığın iyileşme sürecine olumlu etkilerde yer alıyor.
  5. İçerisinde bol miktarda fosfor barındırmasından dolayı hünnap meyvesinin kemik ve diş sağlığına iyi geldiği söylenmektedir.
  6. Güçlü bir posa yapısına sahip olan Hünnap, sindirim sistemini düzenleyerek daha sağlıklı bir işleyişe kavuşturur.
  7. Hünnap, güneş kaynaklı oluşan yanıkların ve kızarıklıkların da giderilmesini sağlar.
  8. Özellikle içinde bulunan potasyum ile vücudun günlük potasyum gereksinimini karşılamaya kolaylık sağlayan hünnap, ruh halini iyileştirir.
Mucize meyve: Hünnap yemeniz için 8 neden #2

HÜNNAP TÜKETİMİ

hünnap, isteğe bağlı olarak bir çok değişik biçimde tüketilebilir. Taze meyve olarak tüketilebildiği gibi hünnap kurutulup çay olarak da demlenebilmektedir.

Bunun yanı sıra hünnap meyvesinin kaynatılması yoluyla hazırlanan hünnap reçeli de hünnapın sağladığı yararlardan yararlanmanın lezzetli bir diğer yoludur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.