Sağlık hakkında tüyolar!

Omega-3’ün Faydaları Nelerdir?

Omega-3'ün Faydaları Nelerdir
1 133

Diyetinize omega-3 eklemek için yiyecekler en iyi seçenek olsa da, balık sevmeyenler için balık yağı takviyeleri de mevcuttur. Düzenli dozlarda balık yağı takviyelerinin kalp sağlığına faydaları belirsizdir, bu nedenle sizin için doğru olup olmadıklarını öğrenebilmek için doktorunuz ile konuşun. Kalp hastalığınız ya da yüksek trigliserit seviyeniz varsa, daha fazla omega-3 yağ asidine ihtiyacınız olabilir. İhtiyacınız olan omega-3’leri almak için doktorunuza daha yüksek dozda balık yağı takviyesi almayı sorun.

İşte Omega-3’ün Sağlık İçin En İyi Faydalarının Listesi

Omega-3’ler Depresyon ve Anksiyeteyle Savaşabilir

Depresyon, dünya çapında en yaygın ruhsal hastalıklardan biridir. Belirtiler arasında üzüntü, uyuşukluk ve hayata karşı genel bir ilgi kaybı yer almaktadır. Ayrıca yaygın bir rahatsızlık olan kaygı, sürekli sinirlilik ve endişe ile karakterizedir. Araştırmalar düzenli olarak omega-3 yağ asitleri tüketen kişilerin depresyona girme olasılığının daha düşük olduğunu gösteriyor. Ayrıca, depresyon veya anksiyetesi olan kişiler omega-3 takviyesi almaya başladıklarında semptomları düzelir. Üç tip omega-3 yağ asidi vardır: ALA, EPA ve DHA. Üçünden EPA, depresyon için en iyisi gibi görünüyor. Bir çalışma, EPA’nın depresyona karşı yaygın bir antidepresan kadar etkili olduğunu bile buldu.

Metabolik Sendromla İlgili Yardım

Metabolik sendrom, merkezi obezite (karın yağı), düşük “iyi” HDL kolesterol, yüksek trigliserit seviyeleri ve insülin direncini içeren bir dizi duruma verilen bir isimdir. Bunların tümü, diyabet ve kalp hastalığı gibi diğer hastalıklara yakalanma riskinizi artırabilir. Omega-3 takviyesi ve metabolik sendrom üzerine yapılan bazı araştırmalar, bir yaşam tarzı değişikliği programına katılırken balık yağı alan yetişkinlerin ve sadece programa balık yağı olmadan katılanların sonuçlarını karşılaştırdı. Balık yağı grubu, bel çevresinde önemli bir azalma, metabolik sendromu %33.3 oranında azaltmış ve kan basıncı ve trigliserit düzeylerini normalleştirmiştir.

Omega-3'ün Faydaları
Omega-3’ün Faydaları

Cilt Yaşlanmasını Geciktirmeye Yardımcı Olur

Cilt, vücudun bakıma ihtiyacı olan ayrılmaz bir parçasıdır. Cilt bakımı, onu sağlıklı tutmak ve aynı zamanda iyileşmeyi desteklemek için gereklidir. Kırışıklıklar ve çizgiler gibi cilt izleri cilt yaşlanmasının belirtileridir. Yaşlandıkça, cildin lipid bariyerleri kollajenler kaybolduğundan yıkılır. Cilt için balık yağı omega 3, fosfolipid çift tabakasına etki ederek ciltteki nemin korunmasına yardımcı olur. Bu, cildi nemli ve pürüzsüz tutar. Yağ asitleri lipidleri nemli tuttuğundan cilt yaşlanmasının belirtileri görülmez. Balık yağı diyetini düzenli olarak tüketerek, cildin parlamasını destekleyen omega 3 yağ asitlerinin seviyelerini koruyabilirsiniz.

Kalp Sağlığına İyi Gelir

Omega-3’lerin en iyi bilinen faydalarından biri, dünya çapında önde gelen ölüm nedenleri olan kalp hastalığı ve felç ile ilişkili risk faktörlerini olumlu etkileme biçimleridir. Araştırmalar, balıktan zengin diyetler tüketen yetişkinlerde bu hastalıkların daha az görüldüğünü gösteriyor. ABD Gıda ve İlaç İdaresi, yüksek trigliserit seviyeleri için iki omega-3 takviyesi tedavisini onayladı. Biri sadece bir bileşik içerir ve diğeri hayvan bazlı omega-3 yağ asitlerinden ikisini içerir: EPA ve DHA. Bazı çalışmalar ve incelemeler, omega-3’lerin felç veya kalp krizi riskini önemli ölçüde azalttığına dair hiçbir kanıt bulmasa da, diğer incelemeler aynı fikirde değil.

1 yorum
  1. […] takviye yoluyla da Omega 3 elde etmek mümkündür. Aslında, bazı çalışmalar takviye Omega 3’ün EFA’ları […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.