Sağlık hakkında tüyolar!

Prostata İyi Gelen Yiyecek ve Besinler

Prostata İyi Gelen Yiyecek ve Besinler
0 375

50 yaş üstü erkeklerin üçte biri prostatlarıyla ilgili sorun yaşıyor, ancak belirli yiyecekleri yemek prostat sağlığınızı desteklemeye yardımcı olabilir. 50 yaşın üzerindeki erkeklerde prostat büyümesi çok yaygındır – 70’li yaşlarındaki neredeyse tüm erkeklerin prostat büyümesinin bazı semptomlarına sahip olduğu düşünülmektedir. Bunlar, özellikle geceleri daha sık işemeye ihtiyaç duymayı içerir; mesanenizi gerektiği gibi boşaltmadığınızı hissetmek; ani bir işeme dürtüsü; zayıf idrar akışı. Ancak diyetinizde bazı basit değişiklikler yapmak, BPE (iyi huylu prostat büyümesi) veya BPH (iyi huylu prostat büyümesi) olarak da bilinen prostat büyümesine karşı korunmanıza yardımcı olabilir.

Prostata İyi Gelen Besinler

Meyve ve Sebze Alımınızı Artırın

Sağlıklı yiyecekler yemek, kilonuzu düşük tutmanıza yardımcı olabilir ve bu da prostatınız için iyidir. Fazla kilolu olmak semptomlarınızı daha da kötüleştirebilirken, bazı araştırmalar obezite veya diyabetli erkeklerin BPE alma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Diyetinizdeki lif miktarını artırmak, mesanenize baskı uygulayan ve idrara çıkma isteğini yoğunlaştıran kabızlığı önlemeye de yardımcı olabilir.

Daha Fazla Domates Yiyin

Domates, bilim adamlarının prostat sağlığı üzerinde faydalı bir etkisi olduğunu söylediği likopen adı verilen güçlü bir antioksidan içerir.

Bir incelemeye göre, likopenin prostat büyümesini yavaşlatabileceği sonucuna varmıştır, bu da gece tuvalete yapılan gezileri önlemeye yardımcı olabilir. Vücudunuz pişirildikten sonra – özellikle biraz yağ ile – likopeni çok daha kolay emer, bu nedenle kendi makarna sosunuzu yapmayı veya salatada kullanmak için biraz domates kızartmayı deneyin.

Prostata İyi Gelen Besinler
Prostata İyi Gelen Besinler

Yeşil Çay

Çay ve kahve idrar söktürücü görevi görerek daha sık idrara çıkmanızı sağlar. Ancak yeşil çay, BPH semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bir araştırmaya göre, 12 hafta boyunca her gün yeşil ve siyah çay karışımı verilen erkekler, sadece altı hafta sonra mesanelerini daha iyi boşaltabiliyor, daha az iltihaplanma ve daha iyi bir yaşam kalitesi elde ediyor.

Nar Suyu

Bir araştırma, günde sadece bir bardak (8 ons) nar suyu içen erkeklerin prostat spesifik antijende (PSA) dört kat daha yavaş bir büyüme yaşadığını ortaya koydu. 8 PSA, prostat hücreleri tarafından üretilen bir proteindir, bu nedenle genişlemiş bir prostat = daha fazla prostat hücresi, bu da daha sonra kanda daha yüksek PSA seviyelerine yol açabilir.

Kuruyemiş

Kuruyemişler ayrıca sağlıklı yağlarla doludur ve prostat sağlığını geliştirebilecek eser mineraller içerir. Örneğin, özellikle kabak çekirdeği ve brezilya fıstığı, üreme sağlığı için çok faydalı olan çinko bakımından yüksektir. Ceviz ve badem gibi kuruyemişler prostat kanserini önlediği bilinen E vitamini ve kalsiyum içerir.

Fasulye, Bakliyat, Tohumlar

Fasulye, baklagiller ve tohumlar gibi bitki bazlı proteinlere mümkün olduğunca sadık kalın. Fasulye, sadece prostat sağlığı için değil, tüm vücudunuz için çok faydalı olan bol miktarda protein, demir ve lif içerir. Kenevir ve chia gibi tohumlar bile harika seçeneklerdir. Chia tohumları iki yemek kaşığı için 10 gram lif içerir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.