Sağlık hakkında tüyolar!

Shea Yağı Nedir? Shea Yağının Faydaları Nelerdir?

Shea Yağı Nedir
0 141

Gerçekten çok yönlü bir cilt bakım bileşeni varsa, o da shea yağı olmalıdır. Pek çok farklı türde tüketici ürününde bulunduğundan, muhtemelen bu ortak bileşene aşinasınızdır. Bu bileşen sadece cilt bakımında kullanılmaz, aynı zamanda vücut bakımı, saç bakımı ve hatta bebek bakım ürünlerinde de yaygın olarak bulunur. Bazı insanlar yemek pişirmede bile kullanıyor!

Shea Yağının Faydaları

Harika Bir Nemlendiricidir

Shea yağı inanılmaz derecede nemlendiricidir. Yüksek yağ içeriği onu cilde nemi hapseden doğal bir yumuşatıcı ve nemlendirici yapar. Nemi içeride tutan cilt üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturarak çalışır. Ayrıca saç derinizdeki cildi nemlendirmek, kepeği önlemek ve gelecekteki kırılmaları önlemek için saçı güçlendirmek için kullanılabilir. Shea yağı, dirsekler, dizler ve topuklar dahil olmak üzere vücudun herhangi bir yerindeki kuru cilt lekelerini tedavi etmede harikadır.

Enflamasyonu Azaltarak Kronik Cilt Rahatsızlıklarının Tedavisine Yardımcı Olabilir

Rosacea, egzama veya sedef hastalığı gibi kronik cilt rahatsızlıklarıyla mı mücadele ediyorsunuz? Shea yağı, tahriş olmuş, iltihaplı cildi yatıştırmaya yardımcı olabilecek iltihap önleyici bileşikler sayesinde iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Bazı araştırmalar, shea yağının inflamatuar hücrelerin üretimini yavaşlattığını ve bunun da kronik cilt koşullarının hissine ve görünümüne yardımcı olacağını göstermiştir.

Shea Yağının Faydaları Nelerdir
Shea Yağının Faydaları Nelerdir

İyileştirici Özelliklere Sahiptir

Shea yağı iltihabı yatıştırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda onu kesikler, yanıklar, sıyrıklar vb. için ideal hale getiren birçok iyileştirici özelliğe sahiptir. Shea yağındaki yağ asitleri, yara dokusunu yumuşatarak ve iyileşmeyi hızlandırarak yara izini azaltmaya yardımcı olabilir. işlem.

Çatlakların Görünümüne Yardımcı Olabilir

Shea yağı, kolajen üretimini artırmaya ve ciltteki elastikiyeti artırmaya yardımcı olduğu bilinen doğal bir yumuşatıcıdır, bu da onu çatlaklar için harika bir doğal tedavi haline getirir. Karite yağı çatlaklara günlük olarak masaj yaparak çatlakların görünümünü hafifletmeye ve azaltmaya yardımcı olabilir. Bir sebepten dolayı birçok çatlak ve selülit önleyici kremde yaygın bir bileşendir.

Tahriş Olmuş Cildi Yatıştırır ve Hassas Ciltler İçin İyidir

Shea yağı cilt üzerinde son derece hassastır, bu nedenle pişik kremleri gibi bebek ürünlerinde yaygın olarak bulunur. Ayrıca jilet yanığını ve tıraştan kaynaklanan tahriş veya çarpmaları yatıştırmaya da yardımcı olabilir. Ayrıca kuru ve kaşıntılı cildi yatıştırmaya yardımcı olarak hassas cilt tipleri için idealdir.

Yaşlanma Karşıtı Özelliklere Sahiptir

A Vitamini ve E Vitamini antioksidan içeriği sayesinde, shea yağı cilt bakımında kullanıldığında yaşlanma karşıtı özelliklere de sahip olabilir. Kollajen üretimini uyarır ve ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünün azalmasına yardımcı olurken aynı zamanda serbest radikallerin ve çevre kirliliğinin neden olduğu hasarı önler.

Akne Tedavisine Yardımcı Olabilir

Shea yağı, cildi nemli tutarak aşırı sebum üretiminin neden olduğu sivilceleri önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, sivilcelerin neden olduğu tahriş veya iltihaplanma ve kızarıklığı iyileştirmeye ve yatıştırmaya yardımcı olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.