Sağlık hakkında tüyolar!

Sık Yapılan Diş Fırçalama Hataları

0 41

Hiç durup dişlerinizi nasıl fırçaladığınızı düşündünüz mü? Yetişkinler olarak, özellikle de hayat çok yoğun olduğunda, bu genellikle üzerinde fazla düşünmediğimiz otomatik bir süreçtir. Yine de hatalar, onları fark edip bir değişiklik yapmazsak kolayca kötü alışkanlıklara dönüşebilir. Bu diş fırçalama hatalarından herhangi birinden suçlu musunuz? Bir değişiklik yapmak ve gülümsemenizi korumak için asla geç değildir!

Dişlerinizi Nasıl Fırçalamalısınız? Doğru Tekniği Kullanmak

İyi bir ağız bakımının en önemli parçası dişlerinizi nasıl doğru fırçalayacağınızı bilmektir. Diş fırçasını dişlerinizin üzerinde gezdirip yolunuza devam etmek cazip gelse de, kendinize iyilik yapmış olmazsınız. Ne kadar meşgul olursanız olun, dişlerinizi doğru fırçalamak için zaman ayırmak ağzınızı sağlıklı tutmak için çok önemlidir.

En son ne zaman ağız bakım rutininize iyice bir göz attınız? İster biraz gevşek davranmış olun, ister doğru teknikten emin olmayın, yaklaşımınızı yeniden gözden geçirmeniz faydalı olacaktır.

Diş Fırçalama Hataları
Diş Fırçalama Hataları

Basıncı İzleyin

Yaygın bir diş fırçalama hatası çok sert fırçalamaktır. Dişlerinizi temizlemek istiyorsunuz, ancak onlara veya diş etlerinize zarar vermek istemiyorsunuz. Çok sert fırçalamak ve diş minenize zarar vermek mümkündür. Unutmayın, plak yumuşaktır ve doğru şekilde fırçaladığınızda kolayca uzaklaştırılabilir. Yaklaşımınızı fırçalamadan masaj yapmaya çevirin ve dişleriniz size teşekkür etsin. İleri geri hareket yerine, fırçanızı diş etlerinden başlayarak aşağıya doğru küçük, dairesel hareketlerle hareket ettirmeyi deneyin.

Tüm Yüzeyleri Fırçalayın

Dişlerinizin çiğneme yüzeylerine odaklanmak kolaydır çünkü yiyecekler orada sıkışır, değil mi? Ne yazık ki, sadece dişlerinizin çiğneme yüzeylerine odaklanmak, bakterilerin etrafta dolaşmayı sevdiği birçok alanı gözden kaçırmanıza neden olur. Acele etmeyin ve dişlerinizin tüm yüzeylerini kaplayın.

Yumuşak Dokuları Atlamayın

Diş eti çizgisi boyunca çok sayıda bakterinin sıkıştığını biliyor muydunuz? Dişiniz ile diş eti dokusu arasında bakterilerin sevdiği küçük bir boşluk vardır. Diş etlerinizi fırçalamazsanız, bakterilerin etrafta dolaşmasına ve sorun yaratmasına izin vermiş olursunuz. Fırçanızın bu boşlukları temizleyebilmesi için bir açı kullanın.

Bakterilerin takılmayı sevdiği yerlerden bahsetmişken, dilinizi unutmayın! Bu doğru, dilinizi atlamak büyük bir diş fırçalama hatasıdır. Bakteri birikimini ortadan kaldırmaya yardımcı olması için bir dil kazıyıcı bile kullanmak isteyebilirsiniz.

Dişlerinizi Ne Zaman Fırçalamalısınız? Zamanlama Çok Önemli

Dişlerin ne zaman fırçalanacağını bilmek, iyi bir ağız bakımı rutini oluşturmak için önemlidir. Kişisel bakımınıza diş fırçalamayı da dahil eden belirli bir programınız olabilir ya da canınız istediğinde dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Kötü zamanlamanın bir diğer yaygın diş fırçalama hatası olduğunu bilmek sizi şaşırtabilir.

Dişlerinizi Ne Sıklıkta Fırçalamalısınız?

Günde en az iki kez fırçalamanız tavsiye edilir. Birçok kişi sabah ve gece fırçalamayı tercih eder, böylece güne taze bir ağızla başlar ve bitirirler.

Yemeklerden Sonra Fırçalamalı mıyım?

Bazı durumlarda, özellikle belirli yiyecek veya içecekleri yedikten veya içtikten sonra fırçalamayı tercih edebilirsiniz. Ancak, bir atıştırmalık veya yemekten hemen sonra fırçalamak hata olabilir. Elbette, dişlerinizi fırçalamak yiyecek parçacıklarını uzaklaştırmak ve ağız kokusuyla mücadele etmek için harika bir yoldur, ancak istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Yemek yedikten hemen sonra fırçaladığınızda, tükürüğünüzün işini yapma şansı olmadığı için yemeğinizden gelen asitler hala mevcuttur. Asit hala dişlerinizin üzerindeyken fırçalarsanız, diş minesinin bir kısmını fırçalayabilirsiniz. Bunun yerine, tükürüğünüzün işini yapması için 15 ila 20 dakika bekleyin. Bazen beklemek için zamanınız olmayabilir, sorun değil. Ağzınızı suyla çalkalamak için birkaç dakikanızı ayırın, bu da asitlerin bir kısmını uzaklaştıracaktır. Daha sonra fırçalamak için güvende olmalısınız.

Dişlerinizi Ne Kadar Süre Fırçalamalısınız?

Dişlerinizi ne zaman fırçaladığınız kadar ne kadar süre fırçaladığınız da önemlidir. Bir başka yaygın hata da süreci aceleye getirmektir. Ne kadar meşgul olursanız olun, her fırçaladığınızda dişlerinize iki dakika ayırmalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.