Sağlık hakkında tüyolar!

Stres Vücudunuzu Nasıl Etkiliyor?

0 124

Stres, vücudumuzun alarma geçmesine ve kendini tehdit altında hissetmesine sebep olan faktörlerden birisidir. Elbette, stresin her zaman kötü olmadığını da hatırlatmakta fayda var, zaman zaman stres bizi tetikte tutup tehlikelerden kaçınmamızı sağlayabilir. Vücutlarımızı stresi fark edip bu zararlı faktöre karşı koyabilmek için tasarlanmıştır, dolayısıyla stres vücudumuz için bir alarm gibidir.

Sürekli olarak zorluklarla karşılaşan ve kendine dinlenip rahatlayacak zaman bulamayan insanlar yüksek strese maruz kalmaya başlarlar. Yüksek stres ise vücudunuz üzerinde fazlasıyla olumsuz etkilere sahip olabilir.

Stresin Fiziksel Zararları

Stresin duygusal zararları yanı sıra pek çok fiziksel zararı da bulunmaktadır. Sürekli strese maruz kalmanın baş ağrısı, sindirim problemleri, yüksek kan basıncı, göğüs ağrısı ve uyku problemleri gibi ciddi yan etkileri vardır. Bütün bu semptomlar hayat kalitenizi düşürür ve ciddi hastalıklara zemin hazırlar.

Stresliyken alkol, tütün ve benzeri bağımlılık yapıcı madde kullanımı ise kişinin sağlığını çok daha kötü bir şekilde etkiler. Bağımlılık yapıcı maddeler genellikle stresle mücadele etmek ve rahatlamak için kullanılsa da bu maddeler tam tersine vücudu daha stresli bir hale sokar. Bu durum da halihazırda alkol ya da sigara kullanan kişinin bu maddeleri daha fazla kullanmasına ve buna bağlı olarak alkolikliğe, aşırı sigara ya da madde kullanımına sebebiyet vererek kişinin halihazırda kötüye giden sağlığını iyice yitirmesine yol açar.

Strese Karşı Ne Yapmalı?

Strese karşı yapılabilecek pek çok şey olduğunu söylemeliyiz. En başta, hayatınızda strese sebep olan şeyleri tespit edip bu şeylerden kurtulmak yapabileceğiniz en iyi şeydir. Bunun yanında, iyi bir uyku düzeni ve sigara, alkol gibi bağımlılık yapıcı maddelerden uzak durmak strese karşı iyi bir önlemdir. Meditasyon yapmanın da strese karşı etkili olduğu bilinmektedir ve gerek zihinsel gerek fiziksel faydaları sebebiyle meditasyon şiddetle tavsiye edilen bir zindelik aracıdır. Eğer stresinizin sebebini bulmakta zorlanıyorsanız bir uzmanla görüşmek de yapabileceğiniz şeylerden birisidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.