Sağlık hakkında tüyolar!

Tükürük Bezi Taşları: Belirtiler, Nedenler ve Tedavi

Tükürük Bezi Taşları: Belirtiler, Nedenler ve Tedavi
0 4

Daha önce bir beziniz veya kanalınız tıkandıysa, bunun acı verici olabileceğini bilirsiniz. Bu durum ağzınızda meydana geldiğinde, tıkanıklık tükürük bezlerinizi etkiler. Sialolitler veya tükürük taşları, ağzınızdaki bezlerde oluşan ve tükürüğünüzün akmasını engelleyen küçük katı maddelerdir. Acı verici olabilir, ancak genellikle evde tedavi edebilirsiniz, bu nedenle genellikle endişelenecek bir şey değildir. Tükürük bezi taşları ve bunların nasıl tedavi edileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Tükürük Bezi Taşı Nedir?

Başlamak için tükürük bezleri hakkında biraz bilgi edinmek faydalı olacaktır. Tükürük bezleriniz dişlerinizi koruyan ve sindirime yardımcı olan tükürük üretir. Yüzlerce küçük beziniz ve üç çift büyük tükürük beziniz vardır.

Kalsiyum ve diğer mineraller taş oluşturacak şekilde biriktiğinde, tükürük akışını engelleyebilir ve bezleri tahriş edebilir. Tahriş olan bezler şişer ve tıkanıklık giderilene kadar rahatsızlığa neden olur.

Tükürük Bezi Taşı Nedir?
Tükürük Bezi Taşı Nedir?

Tükürük Bezi Taşı Belirtileri

Genellikle tükürük bezi taşlarını tükürük akışını engelleyene kadar fark etmezsiniz. Genellikle sert ve beyazımsı renktedirler. Yaygın belirtiler şunlardır:

 • Dilin altında ağrıyan bir yumru
 • Çene boyunca ve hatta kulaklarda ağrı ve şişlik
 • Yemek ağrıyı daha da kötüleştirir
 • Enfeksiyon vakalarında taşın etrafında irin olabilir ve genellikle ateş görülür.

Tükürük Bezi Taşı Nedenleri

Ne yazık ki tükürük bezi taşlarının nedenlerini tam olarak anlayabilmiş değiliz. Bazı faktörlerin bu taşların oluşma riskini artırdığını biliyoruz.

 • Erkeklerde kadınlardan daha sık görülür.
 • İleri yaşlarda daha sık görülürler.
 • Baş veya boyuna radyasyon tedavisi şansınızı artırabilir.
 • Ağızda meydana gelen herhangi bir yaralanma riskinizi artırabilir.
 • Tükürük üretimini bozan bazı ilaçlar sizi risk altına sokabilir.
 • Sjögren sendromu, gut hastalığı ve böbrek sorunları gibi bazı fiziksel durumlar riski artırır.
 • Her gün yeterince su içmemek bir risk faktörü olabilir.

Tükürük Bezi Taşları Teşhisi

Tükürük bezi taşları genellikle fiziksel muayene sırasında bir doktor tarafından teşhis edilebilir. Ancak bazen tıkanıklığı tanımlamak için görüntüleme çalışmalarına veya ultrasona ihtiyacınız olabilir.

Tükürük Bezi Taşı Tedavisi

Tükürük bezi taşlarının çoğu evde tedavi edilebilir. Taşları yerinden oynatmak ve rahatlamak için çeşitli seçenekler vardır.

Ev Çözümleri

Tükürük bezi taşları genellikle ciddi sorunlara neden olmadığından, tedavi seçenekleri çeşitlilik gösterir ancak birden fazla yöntem kullanmanız gerekebilir.

 • Taşı yerinden çıkarmak üzere tükürük üretimini artırmak için portakal ve misket limonu gibi turunçgilleri eminiz.
 • Tükürük bezlerinizi uyarmak için buz küplerini veya sert şekerleri emebilir veya şekersiz sakız çiğneyebilirsiniz.
 • Ağzınızı nemli tutmak ve tükürük üretimini artırmak için bol miktarda sıvı tüketin.
 • Taşı dışarı itmeye yardımcı olmak için bölgeye hafifçe masaj yapın. Bu aynı zamanda ağrıyı da hafifletebilir.
 • İbuprofen gibi reçetesiz satılan ilaçlar ağrı ve şişliğe yardımcı olabilir.

Tıbbi Tedavi ve Tedavi Teknolojisindeki Gelişmeler

Tükürük bezi taşlarını kendi başınıza çıkaramıyorsanız, bir doktorun yardımına ihtiyacınız olabilir. Doktorlar bazen farklı bir açı yakalayabilir ve masaj yaparak taşı kanaldan çıkarabilirler. Diğer zamanlarda ise taşı çıkarmak için küçük bir kesi yapabilirler.

Son yıllarda, tükürük bezi taşlarının çıkarılması için daha az invaziv bir yöntem olarak sialendskopi olarak bilinen yeni bir prosedür ortaya çıkmıştır. İşlem, taşın yerini belirlemek için küçük, ışıklı skopları içerir. Ardından, cerrah taşı çıkarmak için mikro aletler kullanır. Bu işlem lokal veya hafif anestezi altında aynı gün içinde yapılır. İnsanların tekrarlayan taşları olduğu ve etkilenen bezlerin hasar gördüğü nadir durumlar vardır. Bu durumlarda cerrahi müdahale gereklidir ve bezlerin çıkarılması gerekir.

Tükürük Bezi Taşları Hakkında Ne Zaman Bir Uzmana Görünmelisiniz?

Gördüğünüz gibi, tükürük bezi taşları genellikle evde fazla zorlanmadan halledilebilir. Ancak, enfeksiyon belirtileri (ateş, irin) gelişirse veya taşı yerinden çıkaramazsanız, yardım için bir tıp uzmanına başvurun.

Tükürük bezi taşlarının nedenlerini tam olarak bilmesek de risk faktörlerini biliyoruz. İyi bir ağız bakımı sağlamak ve ağzınızdaki değişiklikleri izlemek kendinize yardımcı olmak için yapabileceğiniz iki şeydir. Diş hekiminizi düzenli olarak görmeniz de önemlidir çünkü diş ekibiniz sorunları sizden önce fark edebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.