Sağlık hakkında tüyolar!

Uykusuzluk (Insomnia) En Yaygın Nedenleri Nelerdir?

Uykusuzluk (Insomnia) En Yaygın Nedenleri Nelerdir?
0 858

Büyük olasılıkla, bir zamanlar zor bir uyku gecesi geçirmişsinizdir. Ancak sürekli olarak uykuya dalmakta veya gece boyunca uyumakta zorluk çekiyorsanız, o zaman uykusuzluk çekebilirsiniz. Kadınların uykusuzluk bildirme olasılığı 1,3 kat daha fazladır ve 65 yaşın üzerindeki kişilerin uykusuzluktan şikayet etme olasılığı genç insanlara göre 1,5 kat daha fazladır. Boşanmış, dul ve ayrılmış çiftler de daha sık uykusuzluk vakaları bildirmektedir. Peki bu uyku bozukluğu neden olur?

Uykusuzluk Nedir?

Uykusuzluk, yeterli uyku fırsatına rağmen uykuya dalmayı, uykuda kalmayı zorlaştırabilen veya her ikisini de yapabilen kalıcı bir hastalıktır. Uykusuzluk ile, kişi genellikle tazelenmemiş hissederek uyanır, bu da kişinin gün boyunca işlev görme yeteneğini olumsuz etkiler. Uykusuzluk sadece enerji seviyenizi ve ruh halinizi değil aynı zamanda sağlığınızı, çalışma performansınızı ve yaşam kalitenizi de bozabilir.

Uykusuzluğa Ne Sebep Olur?

Açıkçası, bir kişi için uykusuzluğa neden olan şey, bir başkası için aynı suçlu olmayabilir. Yaygın nedenler şunları içerir:

Stres

İş, sağlık veya aile ile ilgili endişeler zihninizi gece aktif tutabilir ve uyumanızı zorlaştırabilir. Sevilen birinin ölümü veya hastalığı, boşanma veya iş kaybı gibi stresli yaşam olayları uykusuzluğa yol açabilir.

Endişe

Günlük kaygılar ve travma sonrası stres bozukluğu gibi daha ciddi kaygı bozuklukları uykunuzu bozabilir. Uyuyamama endişesi de uykuya dalmayı zorlaştırabilir.

Depresyon

Çok fazla uyuyabilir veya depresyondaysanız uyumakta zorluk çekebilirsiniz. Uykusuzluk genellikle diğer zihinsel sağlık bozukluklarıyla da ortaya çıkar.

Tıbbi Durumlar

Kronik ağrınız, nefes alma güçlüğünüz varsa veya sık idrara çıkma ihtiyacınız varsa uykusuzluk çekebilirsiniz. Uykusuzlukla bağlantılı durumların örnekleri şunları içerir:

  • Artrit
  • Kalp yetmezliği
  • Akciğer hastalığı
  • Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH)
  • Aşırı aktif tiroid
  • Felç
  • Parkinson hastalığı
  • Alzheimer hastalığı
Uykusuzluk Nedenleri
Uykusuzluk Nedenleri

Ortamınızdaki veya Çalışma Programınızdaki Değişiklikler

Seyahat etmek veya geç saatlere kadar çalışmak veya vardiyanın erken saatlerinde çalışmak vücudunuzun sirkadiyen ritmini bozarak uyumanızı zorlaştırabilir. Sirkadiyen ritimleriniz, uyku-uyanıklık döngünüz, metabolizmanız ve vücut ısınız gibi şeyleri yönlendiren bir iç saat görevi görür.

Kötü Uyku Alışkanlıkları

Kötü uyku alışkanlıkları, düzensiz bir uyku programı, yatmadan önce uyarıcı aktiviteler ve rahatsız bir uyku ortamı içerir.

İlaçlar

Bazı antidepresanlar, kalp ve tansiyon ilaçları, alerji ilaçları ve uyarıcılar (Ritalin gibi) dahil birçok reçeteli ilaç uykuyu etkileyebilir. Bazı ağrı kesici ilaç kombinasyonları, dekonjestanlar ve kilo verme ürünleri dahil olmak üzere reçetesiz satılan ilaçların çoğu kafein ve diğer uyarıcıları içerir.

Kafein, Nikotin ve Alkol

Kahve, çay, soda ve diğer kafeinli içecekler iyi bilinen uyarıcılardır. Öğleden sonra ve daha sonra kahve içmek, gece uykuya dalmanızı engelleyebilir. Tütün ürünlerinde bulunan nikotin, uykusuzluğa neden olabilen bir başka uyarıcıdır. Alkol, uykuya dalmanıza yardımcı olabilecek bir yatıştırıcıdır, ancak daha derin uyku aşamalarını önler ve genellikle gecenin ortasında uyanmanıza neden olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.